ŽSR:Kolektívne vyjednávanie je úspešne ukončené,obe strany podpísali novú zmluvu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 16. decembra (TASR) – Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) a Odborové združenie železničiarov (OZŽ) podpísali v utorok (15. 12.) novú Kolektívnu zmluvu ŽSR na roky 2021 – 2023. V súčasnej situácii nebolo možné dohodnúť sa na navýšení tarifných miezd. Zmluvné strany sa na tejto skutočnosti dohodli vzhľadom na ekonomickú situáciu a finančné možnosti podniku v zložitej situácii súvisiacej s koronakrízou. Odmeňovanie zamestnancov pre roky 2022 a 2023 bude v nasledujúcom období riešené v samostatných dodatkoch kolektívnej zmluvy. Informovala o tom hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová.

Dôležitou pre železničiarov je však podľa jej slov dohoda, na základe ktorej nová kolektívna zmluva zachováva všetky benefity podľa tohtoročných záväzkov kolektívnej zmluvy. Zároveň zvyšuje mzdovú kompenzáciu za sťažený výkon práce o 19 %, osobitný príplatok za práce, ktoré nie sú špecifikované v pracovnej zmluve, o 20 a 25 % za zmenu pri dlhodobých montážnych prácach bez návratu do miesta bydliska. „Uvedené zvýšenie predstavuje objem 115.000 eur v rámci ročných mzdových nákladov a dotýka sa viac ako 4000 zamestnancov železničnej prevádzky. Zo sociálneho fondu ŽSR sa dohodlo zvýšenie príspevku zamestnávateľa na hlavné jedlo o 25 %,“ priblížila hovorkyňa.

Zároveň dodala, že ŽSR zachovávajú benefity v rôznych oblastiach, ktorými sú fond pracovného času, pracovné voľno s náhradou mzdy, alebo starostlivosť o zamestnanca v prípade zdravotných problémov. Zachované zostanú aj odmeny pri dosiahnutých životných jubileách či počte odpracovaných rokov. ŽSR ponechali aj benefity v oblasti stravovania ako poskytnutie druhého hlavného jedla v prípade zmeny dlhšej ako 11 hodín, či náhradu pitného režimu a bezplatné občerstvenie pri záťaži teplom alebo chladom. „Benefitom práce pre ŽSR je aj práca v stabilnej spoločnosti, ktorá zamestnáva viac ako 13.700 zamestnancov a garancia pravidelnej mesačnej mzdy,“ skonštatovala Feik Achbergerová.

Uzatvorenie kolektívnej zmluvy na trojročné obdobie podľa nej prináša obidvom zmluvným stranám, ale najmä zamestnancom istotu, že sociálny dialóg ako dôležitá súčasť komunikácie môže byť prospešný aj v súčasnom náročnom období. „Pre všetkých železničiarov znamená pokojnejší záver roku s vedomím, že v budúcich rokoch zamestnávateľ zabezpečí všetky záväzky podľa spoločnej dohody,“ zdôraznila hovorkyňa.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *