Európsky parlament udelil Sacharovovu cenu za slobodu, ktorú kedysi získal aj Alexander Dubček, venezuelskej opozícii. To je škandál! Mne sa snáď iba sníva! Tým túto cenu absolútne znevážil a ja už nikdy viac nespomeniem, že ju Dubček dostal, pretože by som zneuctil jeho pamiatku. Európsky parlament týmto hlúpym počinom stratil u mňa aj posledné zvyšky rešpektu. Situácia vo Venezuele je síce komplikovaná a Madurova vláda urobila viacero vecí, s ktorými nesúhlasím. Ale oceňovať venezuelskú opozíciu, ktorá robí bordel v uliciach, pácha násilie, destabilizuje krajinu a s pomocou USA chce zvrhnúť legitímne zvolenú vládu? To nemôžu myslieť vážne!
Len si pripomeňme, že pred nástupom chávistov dve tretiny obyvateľstva Venezuely žilo v strašidelnej chudobe – v krajine, kde majú jedny z najväčších zásob ropy na svete. Dnes majú milióny chudobných aspoň základné sociálne dávky a lepší prístup k školstvu a zdravotníctvu. Predošlé vlády masakrovali týchto chudobných ľudí v uliciach – spomeňme si na Caracazo a rok 1989, kedy takto surovo pozabíjali tisíce ľudí. Západ mlčal! A politické strany, ktoré kedysi robili takéto zverstvá, dnes oceňuje Európsky parlament. Fuj! Len si predstavte, že by dnes chávisti postrieľali 2000 demonštrantov ako kedysi venezuelskí západní spojenci – už by im nad hlavami poletovali bomby z USA.
Venezuelská vláda sa dennodenne v západnej tlači očierňuje, akoby okrem Venezuely celá Latinská Amerika prekvitala – pozrite sa na korupčné aféry a gangstrov v Brazílii, v ktorej sa uskutočnil regulárny štátny prevrat pri odstránení bývalej prezidentky. S posvätením USA. Pozrite sa, čo sa deje v Mexiku, na Haiti, v Paraguaji! A demokracia? Európsky parlament sa tvári, akoby utláčali opozíciu iba vo Venezuele. Pritom v susednej Kolumbii bolo len za prvé štyri mesiace tohto roku zavraždených 41 opozičných politikov a z tejto krajiny za ostatné roky utieklo do Venezuely 5 miliónov ľudí. Myslíte si, že niekto rozdáva ocenenia kolumbijskej opozícii? Nie, zato kolumbijský prezident dostal Nobelovú cenu za mier. V Hondurase sú vraždy opozičných aktivistov takmer na dennom poriadku, ale Honduras je aj tak miláčikom USA. Choďte sa prejsť po Salvádore či Guatemale a ak vás nezastrelia drogové kartely, bude mať veľké šťastie. Ale komu by to vadilo – však tie krajiny na rozdiel od Venezuely nemajú ropu a poslúchajú USA.
Zverstvá USA v Južnej Amerike dokumentuje film War on democracy (dodatok redakcie)
Je faktom, že vo Venezuele je spoločnosť rozdelená pol na pol a nedá sa povedať, že jedni sú dobrí a druhí zlí – preto je ocenenie Európskeho parlamentu jednej zo strán konfliktu jedno obyčajné imperiálne svinstvo. Len si pripomeňme, že opozícia, podporovaná USA a EÚ, od prvého dňa Cháveza pri moci hovorila o jeho zvrhnutí a raz sa dokonca pokúsila o armádny puč. S podporou USA. Neúspešne. Opozícia zvolala viacero referend. Ľudia Cháveza vždy podržali. V demokratických voľbách. Ich demokratickosť potvrdil aj Jimmy Carter, bývalý americký prezident. Ale hlavná vec, že Venezuela má vraj problém s demokraciou – jasné, zato americkí spojenci Saudská Arábia či Turecko sú vzorové škandinávske demokracie…
USA liali do venezuelskej opozície milióny, ale ľudia tvrdohlavo volili chávistov. Zlom nastal po smrti charizmatického Cháveza. USA vycítili šancu a začali s prípravou farebnej revolúcie. Odvtedy robia bordel v uliciach, ktorý stál život desiatky ľudí. Lídri opozície hovoria o potrebe násilného prevratu, otvorene na ňom spolupracujú s USA a tvária sa, že je vlastne úplne v poriadku s pomocou inej veľmoci útočiť na vládu vlastnej krajiny: fakt by ma zaujímalo, čo by písala západná tlač, keby niečo podobné robili ruskí separatisti na Ukrajine vo vzťahu k Rusku. A týchto amerických agentov ešte vyznamenáva Európsky parlament. Je mi z toho zle! Nie preto, že by som obhajoval Madura, ale preto, že vyznamenávať tých, čo robia bordel vo vlastnej krajine s pomocou USA, nijako Venezuele neprospeje a ešte viac prehĺbi priepasť medzi oboma stranami konfliktu. Hanbím sa za Európsky parlament. Desí ma predstava, že takýto nekompetentný, imperialistický a naivný orgán reprezentuje Európsku úniu
Presne toto potrebujeme! Prísun objektívnych informácií o dianí vo svete, ale i jeho analýzu. Médiá sú jednostranné, a tak na Slovensku vyrastá OBČAN, ktorý:
Nerozozná dobré od zlého,
myslia za neho.
Ten istý Europsky parlament rozhodol, že cenu europskeho občana roka udelí udavačovi Benčíkovi… Ja preto nerozumiem tomu, prečo sa Blaha zobudil až teraz?
Pan Blaha ved vy ste normalne, ze retardovany jedinec.