J. Laššáková argumentami dorazila Lipšica

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: TASR – Jakub Kotian

Bola raz jedna krajina, ktorá mala právny systém. Vyznačoval sa tým, že ho dodržiavali občania a dokonca aj všetky zložky štátu. Jedným z úžasných prvkov právneho systému bolo dodržiavanie súdnych rozhodnutí. Existovali aj také úkazy, ktorým sa hovorí „ustálená judikatúra“. Niečo, na čom sa zhodli súdy a rozhodovali v duchu stanovených pravidiel. Takéto rozhodnutia potom dodržiavali všetky zložky štátu. Skúsme sa pozrieť na jedno z pravidiel týkajúce sa prokuratúry.

Konkrétne na prípady obžaloby, v ktorých na strane orgánov činných v trestnom konaní vystupovali okresní prokurátori. Slovensko nie je práve veľká krajina. Dá sa povedať, že takmer každý každého pozná. Takže nebolo prekvapením, ak sa nejaký okresný prokurátor sám v niektorých veciach namietal. Prípadne ho namietal obžalovaný. Takýto prípad sa potom dostal na krajskú prokuratúru. Krajský prokurátor potom rozhodoval, ktorý okresný prokurátor bude zastupovať štát v predmetnej trestnej veci. Mohlo sa stať a aj sa stalo, že pred súdom v Poprade zastupoval štát okresný prokurátor z okresu Liptovský Mikuláš namiesto okresného prokurátora z Popradu. Postup, ktorý bol súladný s „ustálenou judikatúrou“ a hlavne s pravidlom, že štát musí garantovať spravodlivý súdny proces. Takýto postup nebol pravidlom, skôr výnimočnou situáciou, ale štát nastavil pravidlá, ktoré poznali štátne zložky a dodržiavali ho.

No a teraz sa presuňme do súčasnosti. Na čelo špeciálnej prokuratúry sa dostal človek, ktorého charakter už ani nie je nutné komentovať. Usmrtenie človeka na prechode pre chodcov je len špičkou ľadovca. Problém je však inde. Daniel Lipšic je politicky exponovaná osoba. Človek, ktorý sa už musel v 24 prípadoch namietať. V takomto prípade, ak by išlo o okresného prokurátora, by rozhodoval krajský prokurátor, a pridelil by prípad inému okresnému prokurátorovi.

Postup by mal byť nasledovný: V prípade, že sa špeciálny prokurátor namietne, nemal by prípad dozorovať ani žiaden z jeho podriadených. Rozhodnúť o tom, ktorý prokurátor by mal dozorovať takýto prípad, je v kompetencii generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku. On by mal rozhodnúť, ktorý špeciálny prokurátor by mal daný prípad dozorovať. Lenže špeciálneho prokurátora máme na Slovensku len jedného. A ten je „nefunkčný“. Tým je nefunkčná celá špeciálna prokuratúra, teda jeden zo štátnych orgánov. Kam by mal generálny prokurátor prideliť prípad? Veď by podľa ustálenej judikatúry nemal dozorovať takýto prípad ani len podriadený špeciálneho prokurátora! Kam by mal prideliť takýto prípad Maroš Žilinka? Do Maďarska? Alebo do Českej republiky kvôli jazykovej blízkosti? Marošovi Žilinkovi nezávidím. Pri nekritickom myslení mnohých novinárov vyhlasujúcich seba za „mienkotvorných“, bude zase „na vine“ Maroš Žilinka.

Zároveň mi dovoľte aj touto cestou zablahoželať poslancom NR SR. Dokázali zvoliť takého špeciálneho prokurátora, ktorý vyradil z funkcie celý štátny orgán. To je super z pohľadu obžalovaných, ktorí to určite ocenia. Škoda, že špeciálna prokuratúra dozoruje najzávažnejšie zločiny, všakáno?! V prípadoch, keď sa bude musieť Daniel Lipšic namietať, každý, kto bude čeliť obžalobe zo strany tohto orgánu, bude môcť namietať špeciálnu prokuratúru. V takomto prípade je vysoká šanca, že kto čelil obžalobe a dokonca bol odsúdený, bude odvolacím súdom oslobodený. Netešte sa z tohto stavu! Za pochybenie štátu nesie zodpovednosť štát. Všetci, ktorých takto odvolací súd oslobodí, budú mať nárok na odškodné. To bude platiť štát. A štát sme my! Takže poslancom NR SR blahoželám a zároveň „ďakujem“! Vyznamenali sa! A to aj v tomto prípade opäť. Len škoda, že ukázali svoju nevzdelanosť, neschopnosť a babráctvo!

P. S.: Nepýtajte sa, kde bola právnická obec. Jedna časť pána Lipšica podporovala a tá druhá, ako obyčajne, v „mienkotvorných“ médiách nedostala priestor!

Zdroj: FB Judity Laššákovej

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




5 thoughts on “J. Laššáková argumentami dorazila Lipšica

  • 27. apríla 2021 at 12:18
    Permalink

    Tomu bezúhonnému vrahovi, čo mal vo všetkom tie svoje špinavé paprče, je potrebné poskytnúť neplatené voľno, až do zrušenia tohto zbytočného súdu. Ide totiž o prekážku v práci na strane zamestnanca, ktorú si privodil sám svojou nenažratosťou a špinavosťou a podlosťou.

    Reply
  • 27. apríla 2021 at 14:28
    Permalink

    potkana Lipšica navrhol dekan právnickej fakulty UK….. a urobil to o osobne (nie je to odporúčanie senátu alebo vedeckej rady fakulty). Samosatoposralo?

    Reply
  • 27. apríla 2021 at 15:57
    Permalink

    Lipšic je ukážkou nefunkčnosti toho čomu sa hovorí právny štát . Jeho osoba , on sám sa vysmieva svojim správaním všetkým zákonom , všetkým etickým kódexom , je popretím čo len náznaku nejakej spravodlivosti . Harabín mal pravdu keď pred rokmi varoval pred jeho chápaním spravodlivosti .

    Reply
  • 27. apríla 2021 at 20:00
    Permalink

    No je dolezite ze si za jeho sluzby my obcania zaplatime tucnu sumicku na jeho vyplatu, ze nic nerobi ho nemoze trapit, ked ma peniaze.nase dane. Takze nas zamestnanec pracovat nemusi.

    Reply
  • 15. apríla 2023 at 1:14
    Permalink

    Ale šak dobre, nikto z nás nie je anjelom, ľudská nedokonalosť je daná od Boha ako trest za hriechy Adama a Evy. Aj pán Lipšic sa potkne, a za to je na pranieri. Ale to by malo mať svoje trvanie, lebo donekonečna viniť je neekonomické. Jeho prínos Trikrát a dosť, a agent Provokatér – inštitúty nového práva v Slovenskej republike beriem!! A že si robí svoju prácu správne, potvrdzujú aj výlevy nielen Leššakovej, ale celého spektra smeráckého a HZDSáckého ľudu. Dzurindovci síce vytvorili inštitut Špecialného súdu, ale napodiv po r.2006 ked nastúpil Smer, už Kaliňákovi vôbec nevadil. Tiež si myslím, že tento inštitút je dobrá vec, ide len o to, kto je pri kormidle.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *