Matica slovenská si pripomenula po boku ZMOSu vznik Československa, ale aj slovenské osobnosti Martinskej deklarácie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Matica slovenská a Združenie miest a obcí Slovenska si dnes v Martine spomienkovou slávnosťou pripomenuli vznik Česko-Slovenska a prijatie Deklarácie slovenského národa z roku 1918. Podujatie otvoril predseda MS Marián Gešper. Prítomným hosťom sa prihovoril aj predseda ZMOS Jozef Božik a za mesto Martin prítomných privítal primátor Ján Danko. Všetci vo svojich príhovoroch zdôraznili význam vzniku Česko-Slovenska pre ďalšiu budúcnosť a existenciu slovenského národa. 28. októbra 1918 vydal pražský Národný výbor vyhlásenie o vzniku samostatného česko-slovenského štátu a kodifikoval ho zákonom. Dva dni po tom, ako v Prahe 28. októbra 1918 Národný výbor československý prijal zákon o vytvorení Česko-Slovenska, v Turčianskom Svätom Martine sa konalo zhromaždenie, na ktorom sa Slováci deklaráciou prihlásili k spoločnému štátnemu zväzku s Čechmi.

Deklarácia bola prijatá ako samostatný štátoprávny akt slovenského národa, ktorým Slováci oficiálne rušili zväzok s Uhorskom, a to nezávisle na udalostiach v Prahe. Predstavuje jeden zo základných dokumentov zrodu česko-slovenského štátu. Slováci sa prihlásili k samourčovaciemu právu česko-slovenského národa, čím vyjadrili požiadavku vytvorenia spoločného štátu. Týmto dodali legitimitu úsiliu zahraničného odboja za vznik Česko-Slovenska a zároveň legitimizovali budúce obsadzovanie Slovenska domácimi a zahraničnými česko-slovenskými jednotkami. Deklarácia ďalej požadovala okamžité ukončenie vojny.“Pre mestá a obce Slovenska, ktoré sú základnými kameňmi demokratického zriadenia, predstavujú tieto udalosti významné memento. ZMOS si plne uvedomuje zodpovednosť, ktorú majú samosprávy v šírení a ochrane demokratických hodnôt, princípov vzájomnej tolerancie, porozumenia a rešpektu medzi občanmi. Takéto stretnutia sú príležitosťou zdôrazňovať hodnoty, ktoré sú základom našej spoločnosti a príležitosťou uctiť si pamiatku tých, ktorí obetovali svoje životy za dôstojnosť a slobodu,“ zdôraznil Božik.

Predseda MS Marián Gešper zdôraznil význam mesta Martin ako národného, kultúrneho, ale aj politického centra Slovákov, ktoré nielen v 19. ale aj na začiatku 20. storočia stálo pri všetkých dôležitých štátoprávnych, politických a kultúrnych požiadavkách slovenského národa. Po podujatí a tlačovej besede nasledovalo slávnostné kladenie vencov pri bustách Matúša Dulu, Andreja Hlinku a Jána Vanoviča v Aleji národných dejateľov pred sídelnou budovou Matice slovenskej v Martine. Následne sa matičná delegácia, predstavitelia ZMOS a prítomní hostia presunuli na Národný cintorín v Martine, kde sa symbolicky položili vence na hrob Matúša Dulu ako jedného z najvýznamnejších slovenských politikov, ktorý stál na čele Slovenskej národnej rady, ktorá sa zišla 30. októbra 1918 v Martine. V roku 1919 sa stal aj spolupredsedom Matice slovenskej. Dlhodobo pôsobil aj vo vedení Slovenskej národnej strany. Jeho činnosť mala však aj podstatne širší záber, keď sa v prospech slovenského národa angažoval i v hospodárskej a kultúrnej sfére. Vznik Česko-Slovenska sa stal vyvrcholením aktivít slovenskej politiky v Uhorsku a súčasne predstavuje aj vrchol politickej kariéry Matúša Dulu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *