OSAMELÝ HROB LACA NOVOMESKÉHO A PRÁZDNY HROB VLADA CLEMENTISA
Pozn: Táto stránka je akýmsi pomníkom tak pre DAV, ako aj pre nasledujúci projekt DAV DVA, ktorý zanikol aj v dôsledku cenzúry minulej vlády. Preto sú tu príležitostne, na stránke už neexistujúceho projektu DAV DVA, publikované iba články spojené s pamiatkov davistov.
Budúci rok má 120. výročie narodenia velikán slovenskej kultúry, predseda Matice a Zväzu spisovateľov, básnik, povereník pre školstvo a osvetu, publicista, davista, kultúrny politik LADISLAV NOVOMESKÝ (bude to presne 27. decembra) a minulý rok mal 120 rokov diplomat, právnik, publicista, kritik a politik svetového formátu, ktorého popravili vo vykonštruovanom politickom procese VLADIMÍR CLEMENTIS.
Včera sme s kolegom kultúrnym kritikom Klimekom navštívili prvý krát miesto posledného odpočinku Ladislava Novomeského, a tiež miesto v oficiálne neexistujúcom panteóne slovenských socialistov, a symbolický hrob Vladimíra Clementisa, ktorý je taktiež v tomto panteóne. Dr. Clementis hrob nemá. Jeho popol bezcitne rozsypali jeho kati po uliciach v okolí Prahy. Desivé… Jeho milovaná Lída sa s tým nikdy nedokázala zmieriť…
Je zarážajúce, že na mieste, kde je podľa stránky Spolku pre vojenské a pietne miestna údajne pochovaný je napísané iba RODINA NOVOMESKÁ (zmienka o vizionárovi slovenskej kultúrnej politiky, povereníkov, predsedovi Matice a Zväzu spisovateľov, básnikovi, davistovi, ani zmienka) a na jeho mieste v panteóne je akoby zámerne zoškrabaná zlatá výplň zvýrazňujúca jeho meno. Iba skutočne pozorný návštevník cintorína toto miesto nájde. Panteón nie je vyznačený nijak ani na mape cintorína. AKOBY O O DVOCH LEGENDÁRNYCH DAVISTOV EŠTE AJ MIESTOM POSLEDNÉHO ODPOČINKU SNAŽILI VYGUMOVAŤ Z DEJÍN. Nápis bol zrejme obnovený Národným literárnym centrom v roku 1997, no kým na Clementisovej pamätnej tabuli zlatá výplň je, u Novomeského absentuje. Na Novomeského pamätnej tabuli je takmer neviditeľný verš
„až sa zas budú básne čítať a v ľuďoch ľudí poznáš zas“
a informácia o tom, že išlo o predsedu Matice slovenskej.
Na Clementisovej tabuli sú Novomeského verše:
„sám svätý za dedinou, v nej však nevítaný, to si ty, to si ty“.
Ak sa bude dať veci napraviť, budúcoročná 120-ročnica na to bude ideálna príležitosť. O Novomeskom pripravujem knihu, rovnako ako o Ivanovi Horváthovi, ktorý ma taktiež 120. Novomeský, Horváth a Clementis si boli veľmi blízki nielen politicky, ale aj osobne. Knihu o Clementisovi som už vydal a stala sa v rámci všetkých kníh, na ktorých som pracoval, bestsellerom. Na rade sú Novomeský a Horváth. Bude to pocta pre týchto velikánov a slovami klasika „splátka veľkého dlhu.“ Mojou úlohou je prekaziť snahu ideológov o ich vymazanie z dejín!
LP