Ako proti odcudzenému životu? Emancipáciou!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Človek iste hľadá vo svojom živote nejaké oporné body. Hľadá niečo, na čo sa môže spoľahnúť, niečo čo posunie kvalitu jeho života na vyššiu úroveň, niečo čo mu bude dodávať vytúžené zážitky. Jednoduchá formulka etickej filozofie znie: “Vyhľadávaj slasti, vyhni sa strasti”. Čo by teda mohlo byť naozajstným Zmyslom našich životov? Chcete bohatstvo, “úspech”, “kariéru”, uznanie, zadosťučinenie, že keď už ste vydali zo seba také kvantá Energie, tak by Vám to iní ľudia láskavo mali vrátiť aj s úrokmi? A dobre vysokými, nech to stojí za to. Ako sa k tomuto ušľachtilému sebeckému postoju má stavať bežný človek, ktorý musí riešiť základné materiálne záležitosti a zďaleka nepatrí do strednej triedy, ktorá vrámci “slobodného trhu” popadala na hubu ako prezreté ovocie za stále plodných stromov.

Od nepamäti ľudia riešia rozpor medzi slobodou Indivídua a oslobodením masy. Bije sa to.  A kruto. Ľudia boli vystavení častokrát extrémnemu nátlaku, iba za to, že narúšali (posvätnú?) Jednotu. Treba sa pýtať: kým definovanú Jednotu? Všetkými? Poctivo zdola odhlasovanú na princípe “jeden človek – jeden hlas”. Alebo do procesu neustále vstupuje ctižiadostivá autorita? Do stále opakujúceho sa bludného kruhu, ktorý Slobodnú Vôľu ťahá dole, niekam na miesta, kde sa slobodne nerozhoduje. Strach a ignorácia – tá silná dvojka – sa stále drzo pretlačia do popredia. Zmeny sa nespravia zhora, ale spravia ich ľudia zdola.

A toto je obraz Slovenska v ďalšej kríze Sveta, kde sme potratili Rozum a rozorveme Planétu v mene Ega na kusy… Alternatíva existuje! A nie je tak ďaleko. Netreba čakať na ďalšie podnety, ktoré vrámci súčasnej bitky záujmov skonzumujeme. To podstatné je vo vnútri každého z nás.

 

Foto: Ashish Bharti, CC

Na našich stránkach poskytujeme priestor skutočne pestrej palete názorových línií, predstavujúcich alternatívu voči súčasnému zriadeniu. Preto čitateľov upozorňujeme, že nakoľko i samotní členovia redakčného kolektívu DAV DVA, spolupracovníci či korešpondenti vzišli z rôznych prúdov, v partikulárnych otázkach sa ich výklady a postoje môžu líšiť či si dokonca miestami protirečiť. Iba názorová pluralita totiž umožňuje skutočne plodnú a hodnotnú diskusiu s potenciálom vygenerovať tie najlepšie myšlienky, schopné načrtnúť pôdorys pre nové spoločensko-ekonomické zriadenie, zohľadňujúce potreby 21. storočia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *