Ilustračné foto: Tyler Tornberg – Pexels + Wikipédia
Dnes (9. 1.) napísal článok s vyššie uvedeným titulkom Nebojsa Malič, Američan srbského pôvodu, prekladateľ, novinár a blogger, pre agentúru Russia Today.
V článku píše, že USA sa už nikdy nevrátia do stavu, v akom boli pred nástupom prezidenta Trumpa do funkcie. Americké impérium je vecou minulosti a udalosti zo 6. 1. na Kapitole sú už len poslednou kvapkou. Autor zdôrazňuje, že toto nie je len jeho názor a cituje Richarda N. Haassa, predsedu Výboru zahraničných vzťahov: „Už nikto na svete na nás viac nebude pozerať s takým rešpektom, strachom alebo odovzdanosťou. Ak má post-americká éra nejaký dátum začiatku, tak je to dnešný deň.“
Haass však zďaleka nie je jediný. Autor upriamuje pozornosť aj na Ishaana Tharoora, ktorý píše stĺpčeky pre Washington Post – ten najhlavnoprúdovejší denník, a ten napísal, že „Sme na konci cesty americkej výnimočnosti. … Vízia, s ktorou na USA hľadeli zo zahraničia ako na žiariaci vzor, dnes tisíckrát zomrela.“
Americká výnimočnosť sa prejavovala aj v tom, že bolo v poriadku, keď v zahraničí aktivisti podporovaní USA útočili na vládne budovy „skorumpovaných“ režimov. Keď však na Kapitol zaútočili Američania, ktorí si myslia, že ich vlastná vláda koná nelegitímne, to už je „za čiarou demokracie“.
Udalosti zo 6. 1. sú len vrcholom ľadovca. Celý americký establishment, médiá a sociálne siete, všetci boli takí zaujatí rezistenciou voči Trumpovi, že na jeho zničenie použili „Americké impérium“ ako palivo. Keď dnes nový prezident Biden hovorí, že chce „obnoviť miesto Ameriky vo svete“, stavia si pred seba rovnakú úlohu ako vrátiť do fľaše rozliate mlieko.
Streda 6.1.2021 USA STRATILO HEGEMÓNIU
USA UŽ NEMÁ VOJAKOV
„Črtá sa úpadok americkej hegemónie, pretože v prvom desaťročí 21. storočia boli jej poslednými piliermi dolár, ktorý už podľa mňa skončil, a armáda, ktorá je nepoužiteľná. Je nepoužiteľná, lebo má desaťkrát viac všetkých veľkolepých strojov ako ktokoľvek iný: všetky tie lietadlá, všetky tie bomby, všetko veľmi moderné, ale nemá vojakov. Irak, Afganistan a rôzne iné miesta dokázali, že bez vojakov to nepôjde. Vojaci nie sú, pretože je to v USA politicky nerealizovateľné. Posledný raz, keď sa použili skutoční americkí vojaci, vznikla vzbura, ktorej sa hovorí vietnamská kríza.
*
Preto sa nepoužívajú vojaci, používajú sa žoldnieri. Takže nakupujete služby od chudobných: čiernych obyvateľov, Latinoameričanov a bielej vidieckej mládeže. Z nich sa skladá americká armáda a námorníctvo. Práve teraz sú trochu nadmerne využívaní, takže dokonca ani im sa neoplatí znovu vstupovať do armády.
*
Potom tu máme národnú gardu a tá sa skôr skladá z príslušníkov strednej triedy. Nikdy neočakávali, že strávia dlhé roky v Iraku, a tak sa tiež znovu neprihlasujú. Takže žiadni vojaci nie sú. Spojené štáty americké vlastne nemajú žiadnych vojakov, ktorých by mohli niekam poslať. Všetky tie reči o Severnej Kórei, Iraku alebo Somálsku sú nezmyselné. Nie sú žiadni vojaci a bombardovanie nebude stačiť. Nefunguje to. Takže tu nie je žiadna ozbrojená sila. Čoskoro si to každý uvedomí a všetci začnú hovoriť, že sa vás neboja, pretože nemáte žiadnu moc.
*
Nemáte žiadnu vojenskú moc. Míňate svoje peniaze vo veľkom stroji, ale nefunguje to. Takto vojnu vyhrať nemôžete. Teraz si ľudia naozaj zrazu uvedomili, že Spojené štáty americké nemajú v rukách žiadne tromfy.“
Immanuel Vallerstein, americký sociológ, 2009