Generálny riaditeľ ZVJS M. Ivan odstupuje zo svojej funkcie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 30. decembra (TASR) – Generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milan Ivan odstupuje zo svojej funkcie v súvislosti s prípadom bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Informoval o tom na stredajšej tlačovej konferencii.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) si demisiu riaditeľa vysoko váži. Ako podotkla, je to dôležitý krok k obnoveniu dôvery v ZVJS.

Norbert Kundrák, riaditeľ väznice v Prešove, kde bol Lučanský umiestnený, zatiaľ ostáva vo funckii. Na jeho odvolanie by malo byť preukázané porušenie zákona. „Zákon stanovuje jasné podmienky, ktoré súvisia s odvolávaním riaditeľov ústavov. Je tu možnosť, ktorú môže urobiť sám,“ podotkla ministerka.

Príslušníci ZVJS podľa Ivana nepochybili v prípade pokusu o samovraždu Lučanského vo väzbe. Deklaroval, že si vykonávali svoje povinnosti a po nájdení mu poskytli prvú pomoc.

„Predbežné závery aj kamerové záznamy jednoznačne potvrdzujú naše tvrdenia, že tam nebolo cudzie zavinenie a príslušníci ústavu Prešov nezlyhali, nezanedbali žiadnu podstatnú povinnosť,“ uviedol Ivan. Pripomenul, že 24-hodinové kamerové snímanie na celách u obvinených nie je v zmysle zákona možné.

Priblížil, že príslušníci ZVJS našli Lučanského počas kontroly výdaja stravy – večere. Bývalý policajný prezident bol vo väzbe kontrolovaný podľa predbežného dohľadu. Psychologické ani psychiatrické vyšetrenia podľa Ivana nepotvrdili u Lučanského samovražedné sklony.

Ivan uviedol, že stav Lučanského je ďalej kritický, od utorka sa stav nezmenil a leží na intenzívnom oddlelení. Na margo toho, že Lučanský je momentálne v stave mozgovej smrti, Ivan povedal, že „takáto informácia tu bola, zatiaľ nevie nič nové“.

ZVJS je tiež otvorený ďalšej previerke z pohľadu dodržania zákonných podmienok alebo vykonávacích predpisov. Udalosť preverí Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR.

Lučanský, ktorý je v súčasnosti vo väzbe, sa pokúsil v utorok (29. 12.) o samovraždu. Jeho stav je kritický.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *