Cenu ministerky spravodlivosti získala A. Bražinová a L. Škorpilová in memoriam

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 11. decembra (TASR) – Cenu ministerky spravodlivosti za prínos v oblasti ľudských práv tento rok získala epidemiologička Alexandra Bražinová a Lenka Škorpilová in memoriam. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Peter Bubla. Ocenenie sa udeľuje pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv (10. 12.).

„Alexandra Bražinová dnes zastáva úlohu strážcu hodnôt a upozorňuje na veci, na ktoré máme myslieť pri prijímaní opatrení súvisiacich s pandémiou. Lenku Škorpilovú som poznala ako človeka, ktorý celým svojím životom ukazoval, čo môže človek urobiť, ak chce chrániť ľudské práva a slobody,“ uviedla pri oceňovaní ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Michal Luciak dodal, že práve opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 nás prinútili uvedomiť si, aké citlivé môžu byť hranice toho, kam až môže siahnuť ruka štátu a štátnych orgánov a, naopak, kam už by siahať nemala.

„Žijeme veľmi zvláštnu dobu, keď cenu za prínos v oblasti ľudských práv preberá epidemiologička. Ja si len robím svoju prácu a snažím sa ju robiť najlepšie, ako viem. Je to práca exaktná, založená na faktoch a dôkazoch, tak mi nedá, aby som občas aj verejne upozornila na situáciu,“ skonštatovala ocenená Bražinová.

Aktívne sa angažuje v prospech pacientskych práv a práv zraniteľných skupín. Pôsobí v oblasti epidemiológie duševných porúch, epidemiológie rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení, epidemiológie úrazov. Ako ďalej priblížil rezort, je garantkou programov Zippyho kamaráti a Kamaráti Jabĺčka, ktoré sú zamerané na rozvoj sociálnych a emocionálnych zručností u detí. Široká verejnosť vníma jej nasadenie pri boji proti pandémii ochorenia COVID-19.

Lenka Škorpilová pracovala v UNICEF, neskôr v Slovenskom národnom stredisku pre ľudské práva. „Bola pri budovaní Centra právnej pomoci kde pretavovala do praxe princíp práva na prístup k právnej ochrane pre všetkých. Pôsobila aj na ministerstve spravodlivosti, kde sa významne zasadila o posun súdneho systému smerom k transparentnosti a právu účastníka konania na informácie a na spravodlivý súdny proces,“ uviedol rezort spravodlivosti.

Cenu za významný prínos v oblasti ochrany a podpory ľudských práv odovzdáva minister spravodlivosti od roku 2015. Udeľuje sa expertom alebo občianskym aktivistom pôsobiacim v oblasti presadzovania ľudských práv, ako i bežným ľuďom, ktorí sa stali obeťou porušovania ľudských práv a svojím príbehom prispeli k zvýšeniu povedomia o význame ľudských práv v Slovenskej republike. Doteraz ocenenie získali organizácia Centrum pre výskum etnicity a kultúry (CVEK), Andrej Bán, Branislav Mamojka, Michal Vašečka a Pavel Traubner.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *