Peter Schvantner vyštudoval Gymnázium B. S. Timravy v Lučenci (2008 – 2012), pokračoval štúdiom politológie na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici (2012 – 2017). V roku 2018 sa stal riaditeľom Sekretariátu predsedu a správcu a od roku 15. októbra 2021 až doteraz je tajomníkom Matice slovenskej. Od roku 2022 je demokraticky zvoleným podpredsedom Mladej Matice. Aktuálne pracuje na rigoróznej práci a denno-denne pracuje pre najstaršiu existujúcu slovenskú kultúrnu ustanovizeň. V roku 2024 tiež editoval e-knihu o Danielovi Minichovi (Štúrovom priateľovi posledných dní), je spoluautorom pracovného zošita o československých légiách a pripravuje tiež pracovný zošit o GENERÁCII VŠESLÁVIE. Pravidelne publikuje v matičných periodikách a je známym ochotníckym hercom v matičných filmoch a divadelných dramatizáciách.
1. Vážený pán tajomník, ste azda najbližšie k predsedovi Matice Dr. Mariánovi Gešperovi. Na čo sa priaznivci našej najstaršej kultúrnej ustanovizne môžu v rámci podujatí tešiť tento rok?
Aj napriek snahe šíriť dezinformácie o MS, že nie je aktívna, a to najmä zo strany tzv. mienkotvorných médií či niektorých „osobností“, ich snaha nie je úspešná. Čím ďalej, tým viac sa nám darí prenikať viac do pozornosti slovenskej spoločnosti a MS sa pomaly, ale isto vracia tam, kam patrí ako najstaršia kultúrna, osvetová, vedecká a vydavateľská inštitúcia. V roku 2024 sme organizovali veľké množstvo podujatí a plánujeme ďalšie. Chcel by som najmä zdôrazniť nedávno skvelo zorganizovanú medzinárodnú vedeckú konferenciu k slovenským ženám v národnom hnutí, v lete sme tradične pripravili martinské matičné slávnosti, taktiež si pripomenieme 180. výročie vzniku predchodcu MS, a to spolku Tatrín či 80. výročie SNP. Naši matičiari sa zúčastni mnohých letných festivalov a rôznych folklórnych slávností vrátane tých v Detve a na Hrušove. Samozrejme, pripomenieme si mnohé okrúhle výročia slovenských žien a iných osobností ako Elena Maróthy-Šoltésvoá, Božena S. Timrava, Janko Jesenský, Jozef G. Tajovský, Ferdinand Juriga, Mikuláš Dohnány, Andrej Hlinka, Laco Ťažký, Ivan Horváth či predseda MS Laco Novomeský.
2. Aké periodiká a knihy aktuálne Matica vydáva, ktoré by ste odporučili čitateľom?
Vydavateľská činnosť patrí k pilierom MS a funguje už od jej založenia. Z periodík sú to tradičné a overené značky ako Slovenské národné noviny, Slovenské pohľady, Kultúra slova, ale aj novšie počiny ako Slovanský obzor alebo popularizačný historický časopis Slovensko – Národné spektrum. Nevynechávame ani knižný trh, kde sa pripravuje zborník z konferencie o Bernolákovcoch rozšírený o ďalšie zaujímavé články o tejto výnimočnej generácií slovenského národného obrodenia, pripravujem aj edíciu Štúrovho diela Náuka reči slovenskej alebo knihu od Zdenky Sojkovej: Skvitne ešte život.
3. Plánujete si pripomenúť aj oslavy SNP? Sám hráte Ľudovíta Kukorelliho, čo presne tento sa tento rok chystá?
Táto postava je taká moja malá srdcovka. Ide pritom o legendárneho partizána, ktorý sa výrazne podieľal na Povstaní na východnom Slovensku. Mal rešpekt, bol odvážny a bol obľúbení medzi vojakmi. Tento rok budú oslavy veľkolepejšie, keďže ide o okrúhle 80. výročie tejto významnej udalosti našich dejín. Okrem divadelnej scénky, ktorá sa za tie roky rozrástla naozaj do veľkých rozmerov, bude odhalená aj dvojbusta hlavným predstaviteľom legendárneho partizánskeho zväzku Čapajev, ktorý pôsobil práve na východnom Slovensku a to Ľudovítovi Kukorellimu a Ivanovi K. Baľutovi. Podujatie sa bude konať 25. augusta v Hanušovciach nad Topľou.
4. Aké boli matičné letný oslavy?
Veľké oslavy sme organizovali minulý rok, pri príležitosti 160. výročia založenia MS ale aj pri 30. výročí vzniku SR. Tento rok boli opäť tradične v Martine a to 1. augusta, kedy sme odhalili bustu Aničke Hurbanovej-Jurkovičovej ako prvej žene v Aleji národných dejateľov pred II. budovou MS v Parku sv. Cyrila a Metoda. Prítomní boli viacerí poslanci NR SR ako aj generálny biskup ECAV na Slovensku Ivan Eľko.
5. Matica tiež každoročne odhaľuje busty. Ktorým osobnostiam to bude tento rok a prečo?
MS touto svojou aktivitou spláca dlh mnohým osobnostiam a udalostiam, ktoré podľa môjho názoru už mali mať busty dávnejšie. Alej národných dejateľov pred II. budovou MS v Martine sa rozšíri o dve busty, a to o predsedu MS Laca Novomeského a prvú ženu, ktorá bude mať bustu v tejto aleji Aničku Jurkovičovú. Okrem toho odhalíme bustu zakladateľovi slovenskej diplomacie a básnikovi Ivanovi Horváthovi a to priamo na budove NR SR v Bratislave, keďže sám Ivan Horváth bol členom ilegálnej SNR a signatárom Vianočnej dohody z roku 1943. Taktiež sme odhalili pamätník Východoslovenskému roľníckemu povstaniu v Nižnom Žipove, teda na mieste, kde prebiehalo. No a dvojbustu Ľ. Kukorelliho a I. K. Baľutu som už spomínal.
6. Akým spôsobom Matica pripomína žijúce osobnosti?
Kultúrnymi a vedeckými podujatiami. Matica nežije len minulosťou, ale pravidelne vyzdvihuje aj žijúce osobnosti. Je to dôležité aj preto, aby sme verejnosti a najmä mládeži pripomenuli, že významné osobnosti náš národ nemal len v minulosti, ale také sú aj v súčasnosti, resp. nedávnej minulosti ako napr. Jozef Kroner alebo Alexander Dubček. Zo súčasných osobností sme zorganizovali podujatia pre prof. Jozefa Leikerta či prof. Dalimíra Hajka.
7. Koľko má aktuálne Matica členov a odborov? Ktoré sú najaktívnejšie?
Miestne odbory sú chrbtovou kosťou Matice slovenskej. Momentálne ich máme 500. Aktívnych je veľa, čo len potvrdzuje potrebu Matice a jej miestnych odborov v súčasnosti. V mnohých prípadoch totiž nahrádzajú samosprávy pri udržiavaní a zveľaďovaní trvalej pamiatky našich predkov a významných udalostí. Treba ale povedať, že taktiež je mnoho miest a obcí, kde miestne odbory aktívne spolupracujú so samosprávou a tým pádom sa podujatia organizujú o niečo efektívnejšie. Samozrejme, Matica a jej miestne, záujmové či vedecké odbory spolupracujú aj s cirkvami, Jednotou dôchodcov Slovenska, SZPB, Živenou, školami a inými kultúrnymi a spoločenskými organizáciami.
8. Aké sú Vaše najnovšie plány?
Plány sú jasné. Naďalej prostredníctvom kultúrnych a odborných podujatí udržiavať a zveľaďovať trvalú pamiatku našich predkov a významných udalostí, ktoré formovali slovenský národ. Dôležité je ale využívať moderné masovokomunikačné a masmediálne prostriedky, najmä sociálne siete. Taktiež tieto podujatia organizovať atraktívne ale so zachovaním pôvodného zámeru. Je to ťažké, ide o mravenčiu prácu, ale dá sa to.
9. Ste podpredsedom Mladej Matice. Aké aktivity robí Mladá Matica, a aké je hlavné poslanie tejto organizácie?
Mladá Matica je záujmovým odborom Matice slovenskej, združujúcim mladých slovenských vlastencov ochotných pracovať za národ, ktorým nie je ľahostajný matičný odkaz, ani v tejto zložitej a materializmom presiaknutej dobe. V rámci Matice slovenskej je záujmový odbor Mladá Matica po celý čas svojej existencie verný duchovnému odkazu svojich prvých predchodcov Štefana Moysesa a Karola Kuzmányho. Má za cieľ preniesť ideu vlastenectva a spolupatričnosti aj na budúce generácie, pevne brániť národné záujmy, a v mene spoločného cieľa vedieť prekonávať politické, či náboženské odlišnosti. S kolegami sa snažíme naplniť tieto ciele cez rôzne podujatia, najmä také, ktoré sú atraktívne pre mladých, a teda cez exkurzie, výlety či športové podujatia. Vyhľadávame aj nových intelektuálov, ktorí raz v budúcnosti budú spisovateľmi či vedeckými pracovníkmi. Je to náročná práca, ale pozitívny ohlas máme napr. z prednášok zo škôl. Vlajkovým podujatím Mladej Matice je Národný zraz Mladej Matice, kde sa stretnú mladí matičiari z celého Slovenska pri nejakej významnej príležitosti. Tento rok plánujeme zraz pri príležitosti 105. výročia úmrtia M. R. Štefánika a to samotnom Bradle. Ako som uviedol vyššie, je to ťažká práca, ale dá sa to.