Včera sme sa v diskusnej relácii O 5 minút 12 dozvedeli od ministra obrany Roberta Kaliňáka, že premiér Fico bude mať po atentáte z polky mája, trvalé následky. Je to rozhodne negatívna správa, ale určite nás vzhľadom na závažnosť útoku nemôže prekvapiť. Ani samotný fakt, že premiér utŕžil celkovo až štyri strelné poranenia, ktoré ho len o ,,chlp“ doslova nezabili, už priamo na mieste, nezabránili tomu, aby sa šírili choroboplodné a úbohé úvahy o tom, či sa vôbec jednalo o závažný útok. Dokonca sme mali možnosť aj zachytiť až doslova konšpiračné teórie, či páchateľ použil ostrú muníciu, či páchateľ nepoužil plynovú zbraň, dokonca, či to náhodou, nebolo aj tak trocha zinscenované.
Tieto hlúposti vyvrátila, teda vyvrátila, u príčetnej časti spoločnosti, ani nič vyvracať nebolo treba, generálna riaditeľka nemocnice s poliklinikou v F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici Miriam Lapuníková. V celku príjemnom rozhovore v relácii Karty na stôl s Norbertom Dolinským pre Plus JEDEN DEŇ porozprávala o celej situácii okolo zranení a samotnej hospitalizácii premiéra Fica. O tom, že situácia okolo zranení premiéra bola nesmierne závažná, najlepšie ilustrujú jej slová: ,, Budem to komentovať slovami mojich kolegov. Na takéto útoky nie sme zvyknutí. Reálne sa pri takýchto zraneniach pacient dožije málokedy rekonvalescencie. Buď sa nestihne dostať na operačnú sálu, má zasiahnutý orgán nevyhnutý pre život, alebo vykrváca do dutiny brušnej. V tomto prípade, našťastie, guľka minula tepnu. A už len to, že operačný výkon trval päť hodín indikuje, že to nebolo jednoduché.“
V prvotných momentoch po privezení sa dokonca počítalo, aj s možnosťou transplantácie čreva, respektíve jej veľkej časti. Vedenie tímu, ktorý sa staral o premiéra kontaktovalo všetky potrebné odborné zdravotné zariadenia u nás, ale aj napríklad Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe. Áno, jedná sa o predsedu vlády, čo indikuje, že zaiste dostal tú najlepšie možnú zdravotnú starostlivosť, avšak na druhej strane, aj premiér je len človek z ,,mäsa a kostí“, a ako sa hovorí, ktorý na konci dňa bojoval o holé prežitie.
Pani riaditeľka Lapuníková tlmočila aj slová svojich podriadených o tom, aký bol Robert Fico vlastne pacientom. Určité veci z časti aj v priebehu času tlmočil vicepremiér Kaliňák, keď opakovane potvrdzoval, najmä ešte počas toho, keď sa Fico nachádzal v Banskej Bystrici, že sa plne venuje rekonvalescencii, pričom aj napriek tomu, že si všetko dobre pamätal, tak sa nezaoberal mediálnym a politickým dianím po atentáte. Generálna riaditeľka to potvrdila slovami: ,,Všetci kolegovia boli veľmi milo prekvapení. Bol mimoriadne skromný a počúval všetky inštrukcie zdravotníckeho personálu. Čo je veľmi ľudské a milé, dokonca v rámci svojho voľného času zmotával obväzy. Nechcel totiž iba ležať a počúvať mediálne informácie, nemal ani zapnutý televízor. Povedal, že chce vstúpiť sám do seba, zamyslieť sa a skoncentrovať svoju myseľ. Venoval sa iba svojmu skorému zotaveniu. Veľmi intenzívne. Ako náhle mohol urobiť nejaký pokrok v liečbe, tak robil veľmi intenzívne. Napríklad, keď mu lekári dovolili posadiť sa, robil to dovtedy, kým mu nepovedali, že už má prestať. Všetci skonštatovali, že iba vďaka jeho vynikajúcej kondícii bol schopný zvládnuť tak rozsiahle poranenia, ktoré mal.“
Niektoré médiá takzvaného hlavného prúdu, najmä niektoré najagresívnejšie liberálne denníky, si dali na pár dní po atentáte pokoj a nasadli na vlnu ,,zmierenia“ spoločnosti, to však trvalo maximálne len do chvíle, pokiaľ začínalo byť čoraz zrejmejšie, že Fico atentát prežije. Potom sa nielenže vrátili do starých koľají, ale povedal by som, že čo sa týka agresivity a brutálnosti svojich prejavov, tak ešte pritvrdili. Tí, už asi iní nebudú, je to ich postoj a línia, ktorej sa držia, a zjavne aj držať budú, aj keby ich mala dotiahnuť až k bezvýznamnosti, a to aj napriek nemalým finančným prostriedkom, ktorými disponujú. Napríklad, podľa analýzy výskumného centra agentúry Reuters, je dôvera v médiá(teda v mainstream, pozn. autora) na Slovensku najnižšia za posledných osem rokov a dosahuje len 25%.
Samozrejme, že redakcie týchto médií vám odkážu, že za to môže správanie koaličných a vládnych politikov, ktorí idú diskutovať radšej ku kadejakým ,,konšpirátorom“ a ,,dezinformátorom“, než aby si prišli ,,podiskutovať“ ku nim, do ich ,,objektívnych“ redakcií. Koaliční politici a predstavitelia vlády, prehodnotili po atentáte na Fica svoj postoj a začali odpovedať aj médiám, ktorým dovtedy neodpovedali. Pozrite si však akékoľvek kladenie otázok na tlačových besedách po 15.máji a posúďte sami, že k čomu to viedlo.
Toľko dnes môj komentár, pričom musím uznať, že pred letom sa udiali aj ďalšie dôležité momenty, ako je prijatie opatrení lex atentát, novely mediálneho zákona, určité záležitosti v justícii, ale aj udalosti na medzinárodnej scéne napríklad. Na otázku z nadpisu v tomto komentári odpoveď nedám, nechám na všetkých čitateľov, nech si odpovedia sami. Verím, však, že počas letnej sezóny mi ostane dostatok priestoru sa venovať aj týmto témam a ich prípadným súvislostiam.