Ekonomika USA v roku 2020 klesla o 3,5 %

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Washington 28. januára (TASR) – Tempo rastu ekonomiky USA sa na konci vlaňajška výrazne spomalilo. Za celý rok 2020 zaznamenala najprudší pokles za 74 rokov. Dôvodom bola pandémia nového koronavírusu.

V poslednom kvartáli 2020 sa hrubý domáci produkt (HDP) medziročne zvýšil o 4 % po prudkej expanzii o 33,4 % v 3. štvrťroku, uviedlo americké ministerstvo obchodu vo svojom prvom odhade. Dôvodom vysokého rastu v 3. kvartáli bolo zotavovanie sa po páde v predchádzajúcich troch mesiacoch (od apríla do júna) spôsobenom uzavretím veľkých častí ekonomiky pre pandémiu.

Za celý rok 2020 HDP klesol o 3,5 %, čo bola najhoršia kontrakcia v USA od roku 1946, keď HDP padol o 11,6 %. Dôvodom bola pandémia nového koronavírusu, ktorá vypukla pred 10 mesiacmi, stiahla najväčšiu svetovú ekonomiku do hlbokej recesie a spôsobila, že milióny Američanov prišli o prácu.

Pandémia ukončila najdlhšiu ,,expanziu“ ekonomiky USA, ktorá trvala takmer 11 rokov. Minuloročná kontrakcia bola prvým celoročným poklesom od roku 2009, keď sa HDP počas recesie vyvolanej finančnou krízou znížil o 2,5 %.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *