Ekonomika USA v roku 2020 klesla o 3,5 %

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Washington 28. januára (TASR) – Tempo rastu ekonomiky USA sa na konci vlaňajška výrazne spomalilo. Za celý rok 2020 zaznamenala najprudší pokles za 74 rokov. Dôvodom bola pandémia nového koronavírusu.

V poslednom kvartáli 2020 sa hrubý domáci produkt (HDP) medziročne zvýšil o 4 % po prudkej expanzii o 33,4 % v 3. štvrťroku, uviedlo americké ministerstvo obchodu vo svojom prvom odhade. Dôvodom vysokého rastu v 3. kvartáli bolo zotavovanie sa po páde v predchádzajúcich troch mesiacoch (od apríla do júna) spôsobenom uzavretím veľkých častí ekonomiky pre pandémiu.

Za celý rok 2020 HDP klesol o 3,5 %, čo bola najhoršia kontrakcia v USA od roku 1946, keď HDP padol o 11,6 %. Dôvodom bola pandémia nového koronavírusu, ktorá vypukla pred 10 mesiacmi, stiahla najväčšiu svetovú ekonomiku do hlbokej recesie a spôsobila, že milióny Američanov prišli o prácu.

Pandémia ukončila najdlhšiu ,,expanziu“ ekonomiky USA, ktorá trvala takmer 11 rokov. Minuloročná kontrakcia bola prvým celoročným poklesom od roku 2009, keď sa HDP počas recesie vyvolanej finančnou krízou znížil o 2,5 %.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *