Elon Musk: „Univerzálny základný príjem bude nevyhnutný.“ (Video)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bez nejakého ideologického hodnotenia vám prinášame video jedného z najpoprednejších biznismenov súčasnosti a jeho vyjadrenie k univerzálnemu základnému príjmu. Taktiež krátky text k tejto téme. Do pozornosti dávame len jedno nedávne prehlásenie Janisa Varufakisa, ktorý sa tiež nedávno vyjadril v jeho prospech. Titulky spravil Matej Kotian.

  • Elon Musk je presvedčený, že umelá inteligencia, ktorá je ďaleko inteligentnejšia ako najmúdrejší človek na Zemi, by mohla ohroziť spoločnosť.
  • Musk argumentuje, že vlády budú musieť zaviesť univerzálny základný príjem (UBI – Universal Basic Income ), aby vykompenzovali situáciu v spoločnosti spôsobenú automatizáciou.

Nedávno Elon Musk zdieľal svoje názory a myšlienky týkajúce sa univerzálneho základného príjmu na World Government Summit (Svetový vládny samit) v Dubaji. Elon mal na samite príležitosť hovoriť o budúcnosti a výzvach, ktorým bude naša spoločnosť čeliť v najbližších sto rokoch – vrátane umelej inteligencie (AI), automatizácie a očakávanému nahrádzaniu ľudskej pracovnej sily robotmi.

Keď sa Muska pýtali na výzvy civilizácie, ktoré ležia pred nami, Musk začal hrozbou, ktorú predstavuje umelá inteligencia, ktorá ďaleko predčí človeka.

Vyjadril sa, že „existencia dômyselnej umelej inteligencie alebo všeobecnej umelej inteligencie, pričom táto umelá inteligencia je ďaleko inteligentnejšia ako najinteligentnejší človek na planéte, je vnímaná ako nebezpečná.“

Apeloval na dôležitosť pristupovania k vývoji umelej inteligencie s obozretnosťou: „Musíme byť veľmi opatrní vo vývoji umelej inteligencie a uistiť sa, že vedci sa nenechajú uniesť. Niekedy sa totiž stane, že vedec je tak zahĺbený do svojej práce, že si ani neuvedomí, čo všetko môže spôsobiť.“

Musk taktiež ale vyjadril svoje obavy, že automatizácia výroby ohrozí pracovné pozície a poznamenal, že zrejme čoskoro budeme mať inteligentný automatizovaný transportný systém v masívnom meradle – v priebehu najbližších dekád: „Dvadsať rokov nie je dlhý čas, keď si uvedomíme, že za tú dobu bude 12-15% nezamestnanosť“ a poukázal na to, ako rozšírená automatizácia skoncuje s automobilovou dopravou.

No k nahradeniu ľudskej pracovnej sily automatizáciou nedôjde len v oblasti dopravy, ale rozšíri sa to do ďalších oblastí ľudskej sféry, a Musk si stojí za svojím, keď tvrdí, že vlády budú musieť zaviesť univerzálny základný príjem, aby vykompenzovali situáciu v spoločnosti spôsobenú automatizáciou. „Nemyslím si, že budeme mať na výber. Práve naopak, bude to nevyhnutné. Bude čoraz menej a menej práce, ktorú robot nedokáže spraviť lepšie ako človek.“

Musk je však presvedčený, že vidíme len špičku ľadovca:

Omnoho väčšia výzva nás čaká v oblasti hľadania nového zmyslu života. Mnoho ľudí poháňa v živote práca. Ak nie ste potrební, aký je váš zmysel? Cítite sa nepotrebný? Ide o ďaleko väčší problém, s ktorým sa budeme potýkať. Ako ale zabezpečíme, že si vytvoríme takú budúcnosť, akú chceme, ktorá sa nám bude páčiť?“

Zatiaľ čo diskusie na tému univerzálneho základného príjmu pokračujú, rôzne národy a inštitúcie už začali svoje vlastné pilotné programy a testujú takýto model ekonomiky. Napríklad, Fínsko začalo svoj priekopnícky program tento rok, a odsúhlasila to aj Kela, Federal Social Security Institution (Federálna sociálno-bezpečnostná inštitúcia). Vláda vyčlení pre náhodne vybraných 2000 Fínov mesačne zdanených 560€. Na podobný počin sa podujal aj filantrop Pierre Omidyar a zadotoval ten istý program v Keni so sumou 464 000 €.

O pár rokov (alebo menej?) budeme mať možno poruke dostatok dát z experimentov, aby sme posúdili, do akej miery bolo riešenie základným príjmom prospešné…a či sa Musk mýlil alebo nie.

Foto: Maurizio Pesce, CC

Na našich stránkach poskytujeme priestor skutočne pestrej palete názorových línií, predstavujúcich alternatívu voči súčasnému zriadeniu. Preto čitateľov upozorňujeme, že nakoľko i samotní členovia redakčného kolektívu DAV DVA, spolupracovníci či korešpondenti vzišli z rôznych prúdov, v partikulárnych otázkach sa ich výklady a postoje môžu líšiť či si dokonca miestami protirečiť. Iba názorová pluralita totiž umožňuje skutočne plodnú a hodnotnú diskusiu s potenciálom vygenerovať tie najlepšie myšlienky, schopné načrtnúť pôdorys pre nové spoločensko-ekonomické zriadenie, zohľadňujúce potreby 21. storočia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *