Erdogan označil americké sankcie za „otvorený útok“ na suverenitu Turecka

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ankara 16. decembra (TASR) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu označil americké sankcie proti Ankare, uvalené za jej nákup ruského protivzdušného systému S-400, za „otvorený útok“ na suverenitu členského štátu Severoatlantickej aliancie (NATO). Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Spojené štáty po dlhých mesiacoch varovaní, že potrestajú Turecko za nákup systému S-400, tak skutočne v pondelok 14. decembra urobili. Sankcie zaviedli na základe zákona z roku 2017 známeho ako CAATSA, ktorý má obmedziť vojenský vplyv Ruska a potrestať ho za jeho počínanie v zahraničí.

Sankcie sú miernejšie, než sa s obavami očakávalo, ale Erdogan poznamenal, že ešte nikdy neboli použité proti spojeneckému členskému štátu NATO.

„Na našu krajinu, člena NATO, sú uvalené sankcie. Čo je to za alianciu (spojenectvo)?“ položil otázku v televíznom prejave Erdogan.

„Toto rozhodnutie je otvoreným útokom na našu suverenitu,“ dodal.

Washington potrestal Ankaru už v júli, keď ju vylúčil z vývoja „neviditeľnej“ stíhačky F-35 a zo súvisiaceho výcvikového programu.

Sankcie uvalené tento týždeň sa týkajú napríklad tureckej štátnej agentúry pre vojenské dodávky (SSB), s ktorou budú mať americké firmy zakázané obchodovať, pričom jej šéf Ismail Demir nesmie dostať víza USA. Demir a ďalší traja výkonní predstavitelia SSB majú tiež zakázané cestovať do USA alebo tam vlastniť majetok.

Americké ministerstvo zahraničných vecí vysvetlilo, že sankcie „nemajú oslabiť vojenské schopnosti alebo bojovú pripravenosť Turecka…, ale skôr prinútiť Rusko platiť daň za svoje škodlivé kroky v celej škále záležitostí“.

Erdogan však vo svojich prvých verejných vyjadreniach nazval tieto sankcie „nespravodlivé“. Ich uvalenie odsúdilo Rusko už v pondelok.

Systém protiraketovej obrany S-400 je pritom nekompatibilný s vojenským vybavením NATO a predstavuje možnú hrozbu pre bezpečnosť aliancie, na čo dlho upozorňovali príslušní americkí predstavitelia.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *