EÚ a Londýn v rokovaniach pokročili, tvrdí M. Barnier, Briti sú menší optimisti

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel/Londýn 17. decembra (TASR) – Európska únia a Británia zaznamenali solídny pokrok v rokovaniach o obchodnej dohode, uviedol hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. Londýn však taký optimistický nie je. Podľa Britov majú obe strany na kľúčové veci stále výrazne rozdielne názory, informovala agentúra Reuters.

„Solídny pokrok, musíme však prekonať ešte zopár prekážok,“ uviedol vo štvrtok na Twitteri Barnier. Avšak britský zdroj, ktorý si neželal byť menovaný, informoval, že Británia a EÚ „sú v kľúčových oblastiach naďalej názorovo veľmi vzdialené“.

Podľa Michaela Govea, ktorý je v rámci britskej vlády poverený prípravami na brexit, vyjednávači tvrdo pracujú, akákoľvek dohoda však bude musieť rešpektovať britskú zvrchovanosť. Rovnako sa však vyjadrujú predstavitelia EÚ. Aj v ostatnom tweete dal Barnier najavo, že Brusel „podpíše iba takú dohodu, ktorá bude chrániť záujmy a princípy EÚ“.

Johnson prezentuje brexit ako príležitosť na vytvorenie nezávislej ekonomiky, ktorá bude omnoho pružnejšia než jej konkurencia. Z tohto dôvodu odmieta akékoľvek dohody, ktoré by Britániu naďalej pútali k EÚ.

Brusel sa však obáva, že Londýn chce dohodu, ktorá by mu naďalej poskytovala preferenčný prístup na jednotný únijný trh a zároveň umožňovala stanovovať vlastné pravidlá v oblasti hospodárskej súťaže. To by firmy v Európskej únii viazané tamojšími pravidlami dostávalo do nevýhodnej pozície.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *