Gorbačov: Biden a Putin by sa mali snažiť o ďalšie obmedzenia jadrových zbraní

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Moskva 27. februára (TASR) – Americký prezident Joe Biden a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin by sa mali usilovať o rozšírenie obmedzení týkajúcich sa jadrových zbraní. V sobotu sa tak pre ruskú agentúru Interfax vyjadril bývalý prezident Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov. informovala o tom agentúra AFP.


      Podľa Gorbačova je dôležité, aby sa lídri stretli a na túto tému rokovali. „Je jasné, že hlavnou záležitosťou je vyhnúť sa nukleárnej vojne. A pre to, že takémuto problému sa musíme vyhnúť, je nemožné vyriešiť ho samostatne – je nutné stretnúť sa,“ vyjadril sa.


      K dosiahnutiu cieľa o obmedzení jadrových zbraní príde podľa neho vtedy, ak „zvíťazí túžba dosiahnuť denuklearizáciu a posilniť bezpečnosť“.


      Len krátko po tom, čo Biden zasadol do prezidentského úradu, USA oznámili predĺženie o päť rokov platnosti dohody New START s Ruskom, ktorá obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní.


      Nová dohoda START, podpísaná v roku 2010, obmedzuje na 1550 počet jadrových hlavíc, ktoré môžu byť rozmiestnené Moskvou a Washingtonom – disponujúcimi najväčšími nukleárnymi arzenálmi na svete.


      Dohoda, ktorá mala vypršať 5. februára, je všeobecne vnímaná ako vzácna príležitosť pre dosiahnutie kompromisu medzi Ruskom a USA, ktorých vzťahy sa v uplynulých rokoch dramaticky zhoršili.


      Začiatkom tohto roka bývalý líder Sovietskeho zväzu apeloval na snahu o zlepšenie rusko-amerických vzťahov, ktoré sú podľa neho „znepokojujúce“. Na margo dohody New START sa vyjadril, že by ju neskôr mohla nahradiť „ambicióznejšia“ zmluva.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Gorbačov: Biden a Putin by sa mali snažiť o ďalšie obmedzenia jadrových zbraní

  • 27. februára 2021 at 22:14
    Permalink

    Hej, hej, stretnúť a dohodnúť sa s USA, asi tak ako sa dokáže dohodnúť vlk s kozou.
    Nech už Gorbačov mlčí, nech mlčí…a nech sa vytešuje z otvárania prevádzok MCDONALD’S…

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *