Grécki pravičiari vo vláde zakázali veľké zhromaždenia, obávajú sa vôle ľudu vyjadriť svoj názor

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Atény 26. januára (TASR) – Grécka polícia v utorok ohlásila zákaz veľkých zhromaždení z dôvodu ochrany verejného zdravia. Urobila tak pred viacerými očakávanými protestmi, ktoré sú naplánované na tento týždeň. Informovala o tom agentúra AFP.

Všetky verejné zhromaždenia viac ako 100 ľudí sú do 1. februára zakázané, uviedla polícia v stanovisku.

Skupiny študentov v Grécku už týždne protestujú proti plánu vytvorenia policajnej zložky, ktorej príslušníci budú hliadkovať v univerzitných kampusoch. Ďalší protest sa má konať vo štvrtok.

Na piatok bol ohlásený protest na podporu väzneného ultraľavicového ,,teroristu“ z niekdajšej skupiny 17. november Dimitrisa Kufodinasa, ktorý začiatkom januára držal hladovku a požadoval prevoz z väzenia.

Anarchistické skupiny zase v pondelok plánujú zorganizovať protest proti plánu mestskej prestavby pred aténskou radnicou.

Polícia uviedla, že veľké protesty predstavujú „nebezpečenstvo v súvislosti so šírením nákazy koronavírusu“. V následnom vyhlásení však poprela, že by zákaz súvisel s plánovanými protestmi.

Aktuálne majú Gréci povolené opúšťať svoje domovy iba v nevyhnutých prípadoch, akými sú napríklad návšteva lekára či cesta do práce. Od 18. januára sa v krajine začali uvoľňovať karanténne opatrenia. V oblastiach s nízkym počtom nakazených sa opätovne otvorili obchody, od pondelka sa zase majú znovu otvoriť stredné školy.

Grécko zaznamenalo od začiatku pandémie viac ako 152.000 potvrdených prípadov infekcie a vyše 5600 úmrtí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) je momentálne hospitalizovaných vyše 280 osôb.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *