Niekedy zaznejú na sociálnych sieťach veľké pravdy. Filozof Richard Sťahel v komentáre na sociálnych sieťach v reakcii na súčasnú volebnú hystériu:
Pokiaľ u nás nebude zákaz financovania volebných kampaní z firemných zdrojov tak ako v niektorých krajinách, budú voľby vyhrávať tí čo budú mať najviac peňazí – to je hlavný princíp oligarchie. A keďže chce voľby vyhrať každý, kto vstupuje do politiky, je takmer nevyhnutné aby sa snažil získať podporu „sponzorov“ – to je základ korupcie. Pokiaľ nezmeníme toto, môžme o demokracii a boji proti korupcii písať traktáty, organizovať konferencie a demonštrácie, ale nezmeníme podstatu problému – nastavenie systému, ktorý privileguje veľkých vlastníkov.
Richard Sťahel, filozof
V podstate sa pripájam k tomu rozhorčeniu z komentára, ale jednoduchý zákaz financovania kampaní od firemných sponzorov to nevyrieši. Veď vidíme, že aj dnes si favoriti nerobia ťažkú hlavu zo zákonov o období kampane, ani z pravidiel financovania, veď „to nerobia so zlým úmyslom“ a ich fanklub im to vždy prepáči.
Riešením je to, aby štátny sektor bol firmám skutočná konkurencia, nie najžiadanejší partner. Z povahy konfliktu záujmov potom nemôže zastávať štátnu funkciu nikto, kto je platený od konkurencie – zo súkromného sektora. Vôbec by sme sa nemali pýtať, či v danom období „mal pozastavenú živnosť“, alebo nevyvíjal žiadnu činnosť. Ak existuje závislý vzťah na obe strany, je to konflikt záujmov a ten nesmieme trpieť.
Skrytému financovaniu nijako nezabránime. Kľúčom k riešeniu je volebný systém s väčšou flexibilitou v možnosti odvolať voleného zástupcu aj v priebehu volebného obdobia, pokiaľ nenapĺňa predstavy svojich voličov.
A takto zvolení zástupcovia musia urobiť poriadok aj s problémom hrozivo narastajúcej koncentrácie kapitálu v rukách niekoľkých ekonomicky silných subjektov, ktoré následne deformujú demokraciu.