Hospodárstvo: Francúzska centrálna banka zhoršila prognózu pre domácu ekonomiku

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Paríž 14. decembra (TASR) – Francúzska ekonomika na budúci rok ožije po zrušení obmedzení, ktoré majú zastaviť šírenie nového koronavírusu. Jej zotavenie však nebude také rýchle, ako sa pôvodne očakávalo. Uviedla to v pondelok vo svojej prognóze centrálna banka.

Po tohtoročnom poklese o približne 9 % druhá najväčšia ekonomika eurozóny zaznamená v rokoch 2021 a 2022 rast o zhruba 5 %. V roku 2023 sa jej tempo spomalí na niečo vyše 2 %, predpokladá centrálna banka vo svojom kvartálnom výhľade.

Zotavovanie francúzskej ekonomiky v 3. štvrťroku zastavili koncom októbra nové obmedzenia, tzv. lockdown, po prepuknutí druhej vlny infekcií.

Pred druhou vlnou banka v septembri predpovedala ekonomike pokles v tomto roku o 8,7 % a rast v roku 2021 o 7,4 % a v roku 2022 o 3 %.

V najnovšej správe predpovedá, že sa francúzska ekonomika vráti na predkrízovú úroveň až v polovici roku 2022, zatiaľ čo predtým odhadovala, že k tomu dôjde už začiatkom budúceho roka.

Napriek očakávanému oživeniu hospodárstva banka upozorňuje, že miera nezamestnanosti bude v prvej polovici 2021 stále stúpať až na 11 % a do konca roku 2023 klesne na 9 %.

Centrálna banka na základe svojho mesačného prieskumu podnikateľskej dôvery uviedla, že výkon francúzskej ekonomiky bude v decembri o 8 % nižší ako za normálnych okolností a za celý 4. štvrťrok sa oproti predchádzajúcemu kvartálu zníži o 4 %.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *