Pre mnohých neangličtinárov skúsim v úvode v krátkosti popísať o čo ide. V prvom rade sa jedná o projekty resp. spôsoby ukončovania bezdomovectva. V preklade teda Najprv bývanie a Rýchle presťahovanie resp. nájdenie bývania. Filozofia týchto spôsobov vychádza z toho, že skôr než dajú niekomu pomoc cez sociálnych pracovníkov, tak im nájdu domov, vytvoria podmienky, ktoré im umožnia vôbec prežiť zo dňa na deň, keďže bývanie sa tu považuje za niečo ako základné ľudské právo. O Housing first sa môžete viac dozvedieť v tejto 120 stranovej európskej príručke, na ktorej vydaní sa podieľal Úrad vlády ČR.
Príručky samé o sebe sú ale k ničomu, ak sa podľa nich aspoň v istej miere nič neuskutoční. V Českej republike funguje už dlhšie Platforma pro sociální bydlení, kde jej členovia sa pokúšajú pretaviť teóriu v prax. Inšpirujú mnohých aktivistov, ktorí už dosiahli aj úspechy. Ten najvýraznejší zaznamenali v Brne a za ktorý bola mestu v októbri udelená európska cena za najlepší projekt pri ukončovaní bezdomovectva. Projekt Rapid re-housing dal možnosť 50 rodinám, aby boli nájomníkmi v mestských bytoch. Za prvý rok, kedy dostalo možnosť bývať už 16 rodín si 15 z nich bývanie udržalo.
Česká vláda mala stratégiu do roku 2020 takto presídliť tisíce rodín z ubytovní do riadnych bytov. Taktiež prieskum medzi kandidátmi do snemovne pred voľbami ukázal, že drvivá väčšina z tých, čo odpovedali, bolo za prijatie nového zákona zabraňujúcemu biznisu s chudobou a za povinnosť mať takéto byty v každej obci a meste. Prahu navyše nedávno navštívili zahraniční experti na riešenie bytovej núdze z USA, Fínska či Francúzska. Ukázali, že tieto spôsoby sú pre štát lacnejšie a to nielen kvôli možnosti čerpať európske dotácie. Následne sa zišli odborníci v Bruseli a založili európsku platformu Housing Solutions Platform!
V Česku býva na ubytovniach alebo v azylových domoch prípadne bývanie vôbec nemajú zhruba 200 000 ľudí, ktorých treba vrátiť do spoločnosti a tým pomôcť ekonomike, ale aj samotnej spoločnosti. Tento trend je v západných krajinách podobný, no niekde už znižujú počty ľudí takto žijúcich ako vo Fínsku, kde im to prináša úsporu 15 000 € ročne na každú osobu bez domova. Britská vláda dokonca odsúhlasila nedávno 7 miliónov libier na kompletnú prestavbu systému riešenia bezdomovectva v meste Liverpool podľa modelu Housing first. Celkovo dá tamojšia vláda na rozšírenie tohto modelu v krajine 28 miliónov libier.
Riešenie bytovej núdze založené na podpore dostupného bývania, s podporou kvalitných sociálnych služieb zastáva aj Katharine Gale, odborná konzultantka z USA, bývalá riaditeľka medzirezortnej komisie vlády USA pre riešenie bezdomovectva či poradkyňa San Franciska, ktorá pre Platformu uviedla: „Skúsenosť z USA ukazuje, že v ukončovaní bezdomovectva sme ďaleko efektívnejší, pokiaľ pomôžeme ľuďom v bytovej núdzi dostať sa rýchlo k bývaniu a napojíme ich na podporné služby, pokiaľ to potrebujú. Tiež potrebujeme správne smerovať prácu na miestnej úrovni. Je nutné, aby obce a neziskové organizácie pracovali ruka v ruke.“
Na konferencii „Inspirace pro sociální bydlení a řešení bytové nouze“, ktorú spoločne usporiadali Platforma pro sociální bydlení a Agentura pro sociální začleňování, predniesli odborníci množstvo doporučení popri už spomínanej príručke, ktorej metódy sú efektívne viac než na 80%.
„Města, ale i státní správa mohou prakticky okamžitě výrazně snížit počty lidí v bytové nouzi. Veřejná správa získala už všechny argumenty i důkazy, že řešením bytové nouze jsou byty s podpůrnou prací. Nacházíme se před neopakovatelnou příležitostí – ve fondech EU zůstávají na podporu bydlení 2 miliardy Kč a Česká republika se zavázala, že do roku 2020 ukončí bezdomovectví 6 000 rodin s dětmi na ubytovnách. Díky znalostem odborníků i pilotním projektům v ČR víme, jak na to, závisí jen na vůli politiků dodržet, co předchozí vláda schválila. Není na co čekat,“ uviedol ku konferencii Štěpán Ripka, predseda Platformy pro sociální bydlení.
V Česku sa veci aktívne riešia, začnú sa aj na Slovensku? Má tu o ne niekto záujem? Či naďalej budeme do nemoty opakovať nehumánne a neefektívne neoliberálno-kapitalistické poučky?
Foto: Platforma pro sociální bydlení
Nóóó experti z USA a kapitalistických krajín! Za socializmu tu nebol ani jeden bezdomovec!!! Cez dovolenku sme prebrázdili ČSSR krížom- krážom a nikoho sme nevideli žiť na ulici. Donekonečna budem do nemoty opakovať nehumánne a neefektívne neoliberálno-kapitalistické poučky!!! Chcete prešívať starý zodratý a deravý kabát, onedlho sa rozpadne! Psychiatrie sú plné, ľudia sa hádžu pod vlaky, vyskakujú z okien…To vymyslite onedlho projekt, v ktorom sa budete snažiť ľuďom vsugerovať, že kapitalizmus je podstate fajn? Hrajete sa na pieskovisku a stavate zámky z piesku !
Tu nikto netvrdí, že kapitalizmus je fajn, kde to je napísané? Toto je pomoci ľuďom tu a teraz!
Pomoc ľuďom tu a teraz – no super !
Ešte pri tej pomoci ľuďom vymyslieť spôsob, ako tým asociálnosť kapitalizmu nezamiesť akosi pod koberec…
Pekné pomôcť ľuďom tu a teraz! Prečo to však rieši „odborná konzultantka z USA, bývalá riaditeľka medzirezortnej komisie vlády USA pre riešenie bezdomovectva či poradkyňa San Franciska“? My nemáme vlastný rozum? Mám inú predstavu o spravodlivej spoločnosti, prežila som v nej pekných tridsať rokov/ netvrdím, že bola bez chýb/. Nesiem sa na inej vlne, v krvi mi koluje krv KSS, Vzdoru strany práce, Frontu ľavicovej mládeže, DAV DVA…
Bráni vám niekto niečo robiť iné? Ja nie… Len by som pri rozhadzovaní vašej frustrácie navôkol, netĺkol po ľuďoch, čo niečo robia a nerobia zlé veci.
Frustrovaná som práve z kapitalizmu a nikto ma nebude nútiť, aby som ho zvelebovala. Martin to pomenoval presne, zametáte špinu pod koberec. Treba odpratať biednych z ulíc, aby si tí za vrchstolom mohli bezstarostne užívať .
A ešte: Len by som pri rozhadzovaní vášho optimizmu navôkol, netĺkla po ľuďoch, čo si dovolia povedať svoj názor. A ten si aj poviem, lebo charitu vnímam asi tak, ako ju opísal Jaroslav Hašek v poviedke Polévka pro chudé děti :Kníže pán láskavě kynul rukou a usedl před polní kuchyní. Dva lokajové podali mu zemák. V bílých rukavičkách oškrábal ho kníže pán, hodil do kotla s vařící vodou. Děti už nemohly radostí křičet, jak ochraptěly a jeho Jasnost počala škrábat druhý brambor. Zase ho hodil do kotlla, nový radostný řev se ozval. Kníže Robert vstal a promluvil: „Vy dítka mít radost, jíst polívka a být radostí, že ja vás vařit….“ Vy dělat ham ham z dobrého polívky a ja vás sám bramborovať. Modlit se za boha u mě!“ /
Aká je toto charita? Tu ľudia dostávajú bývanie a ešte aj sociálnu pomoc, toto sa volá solidarita, ak ste ľavičiarka mala by ste to vedieť. Spýtam sa teraz ja, čo ste urobila vy, keď si dovoľujete útočiť voči týmto ľuďom, ktorých nepoznáte za to dobré čo robia? Choďte sa vybúriť na SME voči neoliberálom, nie týmto ľuďom.
Ó, ako zo samopalu! Donevidenia!!!