IAPŠ: Vyzýva po smrti M. Lučanského na diskusiu o inštitúte väzby

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 31. decembra (TASR) – Iniciatíva advokátov za právny štát (IAPŠ) vyzýva po smrti Milana Lučanského na otvorenie celospoločenskej diskusie o podmienkach výkonu väzby v SR, využívaní tohto inštitútu a dodržiavaní princípu primeranosti i zdržanlivosti v trestnom práve. Pripojila sa tak k výzve Slovenskej advokátskej komory. TASR o tom informoval advokát a iniciátor IAPŠ Matej Marhavý.

Okolnosti tragickej smrti policajného exprezidenta Lučanského podľa iniciatívy výrazným spôsobom poukázali na všeobecné nedostatky praxe orgánov činných v trestnom konaní pri využívaní inštitútu väzby. „Je alarmujúce, že podmienky obvinených osôb v kolúznej väzbe sú v súčasných pomeroch horšie ako podmienky právoplatne odsúdených osôb vo výkone trestu zaradených do maximálneho stupňa stráženia,“ dodal Marhavý s tým, že do skončenia vyšetrovania nie je možné povedať, či tieto nedostatky mohli mať vplyv aj v prípade Lučanského.

IAPŠ považuje za nevyhnutné, aby bola v tejto súvislosti vytvorená osobitná vyšetrovacia komisia s účasťou Európskeho výboru na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu.

Iniciatíva považuje držanie obvinených osôb 23 hodín denne v celách s ubytovacou plochou štyri metre štvorcové na jedného väzňa vo vynútenej nečinnosti bez možností iných aktivít mimo cely za neľudské zaobchádzanie. „Obmedzenia ako obmedzenie počtu rodinných návštev a dohľad nad týmito návštevami predstavujú zásah do práv osôb vo väzbe podľa článku 8 Európskeho dohovoru o ľudských právach,“ argumentuje iniciatíva.

Na osobu vo väzbe sa vzťahuje prezumpcia neviny. „Zo strany štátu nie je možné dopustiť, aby samotná väzba zanechala na obvinenom trvalé psychické alebo fyzické následky alebo ho motivovala k samovražedným sklonom,“ podotkla IAPŠ. Ďalej uviedla, že väzba môže slúžiť len ako zabezpečovací prostriedok na nevyhnutnú dobu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *