Ján Šanta potvrdil kandidatúru na funkciu špeciálneho prokurátora

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 1. januára (TASR) – Rada prokurátorov SR sa zíde v pondelok (4.1.) na svojom mimoriadnom zasadnutí v sídle Krajskej prokuratúry v Žiline, aby vybrala jedného z dvoch kandidátov do budúcej voľby špeciálneho prokurátora. Šéfa ÚŠP majú poslanci Národnej rady (NR) SR voliť na schôdzi, ktorá sa začína 26. januára. Kandidátmi na funkciu špeciálneho prokurátora za Radu prokurátorov SR sú prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel a Ján Šanta.


      Rada prokurátorov SR rozhodne po vypočutí uchádzačov za účasti prizvaných hostí. Kým Kysel TASR potvrdil svoju kandidatúru 18. decembra, Šanta sa rozhodol kandidovať v týchto dňoch. „Rozhodol som sa kandidovať na túto funkciu v týchto dňoch po tom, čo ma do rady prokurátorov ako jedného len z dvoch prokurátorov z celej Slovenskej republiky navrhlo mnoho prokurátorov ako prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý na tomto úrade pôsobí úplne od jeho vzniku, teda od 1. septembra 2004, čo znamená viac ako polovicu môjho profesijného života v tomto rezorte,“ uviedol v piatok pre TASR Šanta.


      Šanta je vedúcim oddelenia majetkovej kriminality odboru ekonomickej kriminality ÚŠP, pričom prokurátorom ÚŠP je už od počiatku vzniku úradu, teda od roku 2004. V minulosti dozoroval mediálne známe kauzy ako podvod na nebankové subjekty BMG Invest a Horizont Slovakia, kde boli po dlhých rokoch obštrukcií zo strany obžalovaných a ich obhajcov právoplatne odsúdení v roku 2019 a v lete minulého roku Patrik Pachinger, Dávid Brtva a napokon aj podnikateľ Jozef Majský.


      Bol prokurátorom aj v prípade podnikateľa Mikuláša Varehu, označovaného za Kráľa Zemplína, ktorého odsúdili za trestné činy skrátenia dane a poistného a neodvedenia dane a poistného na 11-ročný trest odňatia slobody. Dozoruje aj prípad falšovania televíznych zmeniek, kde boli neprávoplatne odsúdení na 19-ročné tresty odňatia slobody podnikateľ Marian K. a exriaditeľ TV Markíza Pavol R. Je prokurátorom aj v prípade falšovania ďalších dvoch zmeniek, kde bol obžalovaný Štefan Á. – bývalý komplic Mariana K., vylúčený na samostatné konanie.


      Je špecialistom na najzávažnejšie formy ekonomickej kriminality, najmä na trestné činy poškodzovania finančných záujmov Európskej únie, daňové trestné činy, podvody a ďalšie. Pôsobí tiež ako dlhoročný externý vysokoškolský pedagóg, lektor a je autorom množstva odborných článkov a publikácií.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *