Asi ste už videli dievčinku so šialeným výrazom v očiach demonštrovať ekofanatizmus v globálnej sieti integrovaných televíznych kanálov. Hovie si, s nepríčetným výrazom, vo svetle reflektorov médií a diskredituje vážne riziká zrejme neodvratného kolapsu Zeme.
Pripomenula mi istého „slušného“ mladíka, ktorý v Bratislave pred časom, srdcervúco vyhlásil, že je unavený z korupcie štátu. Vo veku, keď ešte neodložil všetky hračky a nezarobil ani korunu (okrem „darčekov“ z tretieho sektora). Ako skeče v groteske, pôsobia reprezentanti čudných agentúr, keď sa snažia zahmliť príčiny a posunúť riešenia vážnych spoločenských kríz.
Enviromentálnu krízu nespôsobujú igelitky, ale neregulovaná honba obchodných reťazcov, ich akcionárov, dobre „“investované peniaze bankových oligarchov, za ziskom. Konzum, ako oficiálne božstvo (do igelitiek sa toho viac zmestí!).
Korupciu nespôsobujú predajní politici, ale korporácie, ktoré ich vyberajú, pasú a zneužívajú… Za korupčné peniaze, sa zisky privatizujú a straty socializujú…
Mladí fanatici „preciťujú“ témy, ako ich bankami a koloniálnymi veľmocami futrované „mimovládne“ organizácie inštruujú. Zastierajú, že nie spotreba siedmych miliárd, ale luxus miliardárov spôsobuje ekologickú krízu (a korupciou likviduje verejné služby).
Oligarchovia kupujú autá za ceny, ako strovia „osadníci“ pod Tatrami, celá mnohokrká osada, za celý svoj život. Propaganda mieri na eutanáziu „nadbytočných ľudí“, nie na zákaz luxusnej spotreby. Oficiálna politika sa, pri svojich fašistických projektoch, zaštiťuje emotívnymi výlevmi „mladých“. Aby zatraktívnili svoju odpornú politiku, vytvárajú retrofašistické iniciatívy a strašia nimi nielen malé deti. Liberáli a libertaniáni chcú byť „lepšou“ alternatívou, ako retrofašizmus…
Čakám vzburu rozumných ľudí, ktorí exaltované prezentácie mentálne postihnutých aktivistov obmedzia. A krízy autorizujú, ako organizovanú premyslenú činnosť oligarchie.
Viem si predstaviť globálnu daň z luxusu (regionálne zdaňovanie je pri mobilite kapitálu nemožné). Nechýba (pri zdanení luxusu) len globálna autorita (jedinou globálnou autoritou je banková plutokracia), ale aj úsilie ekologické a sociálne problémy riešiť a nie ich využívať na represiu voči chudákom.
Ing. Juraj Janošovský
Zdá sa, že ide o to, aby už naozaj kolabujúcu planétu zachraňovali „uskromňovaním sa“ zase obyčajní ľudia ( zospoločenštenie strát ) a nie bohatí, ktorí tento systém vytvorili, pestujú a chránia ho. Treba to tým hlúpym masám nejako „predať“ – ako ? – no cez deti. Pre obetavých rodičov je ťažké postaviť sa proti svojim deťom – „keď už nie my, tak aspoň naše deti“ … – veď presne takto prebehol kapitalistický prevrat v ČSSR, postavený na generačnom spore mladí proti starým a podporený bájkami o tom, že nám bijú a zabíjajú naše deti – viac pre politicky neskúsené a naivné obyvateľstvo nebolo treba. A teraz sa rovnaký koncept generačného sporu, podporeného hrou na city o budúcnosti „našich“ detí, skúša na globálnej úrovni v prípade životného prostredia.
Svetová ľavica by mala poukazovať na to, aby záchranu planéty vykonali obyčajní ľudia, no ZAPLATILI to BOHATÍ.
Pretože ich bohatstvo pochádza iba z nespravodlivého prerozdeľovania výnosov z práce obyčajných ľudí. Bohatstvo sa mení na kapitál, jeho investovaním do výstavby ( napr. bytov ) alebo na výrobu a predaj miliónov ton rôzneho spotrebného tovaru, ktorý častokrát dvakrát obehol planétu, aby sa nakoniec „odpísal“ niekde v Afrike. Scudzená mzda, premenená na investovaný kapitál, tak slúži znova na „spravodlivé“ scudzenie ďalšej časti mzdy tých, ktorým už iná časť mzdy bola scudzená. Geni(t)álne – ako kapitalihnus !
O absolútne nezmyselných investíciách ako lety do vesmíru ( kapitál narazil, a prekonáva hranice Zeme v honbe za novými zdrojmi ), alebo rozprávkovej ropnej megalománii krajín perzského zálivu ani nehovoriac.
Toto sú všetko peniaze, ktoré „vyrobili“ pracujúci svojou prácou a ktoré im neboli vyplatené. Takže tieto peniaze treba použiť na záchranu planéty, lebo to nie sú peniaze bohatých, ale tých ktorí ich stvorili svojou prácou.
Som veľmi zvedavý ako bude „zachraňovanie planéty“ vyzerať na Slovensku. Čo sa bude robiť s dnes už pravidelným zimným „zakúreným“ ovzduším na jednej strane a s abnormálnou ElDorado ťažbou v „našich“ lesoch na strane druhej.
Dá sa tušiť, že my, obyčajní ľudia to zaplatíme vyššími cenami za energie, a investíciami do energeticky účinného bývania. A bohatí sa z toho asi zas vykvákajú kolovrátkami o nezhoršovaní podnikateľského prostredia. Čo na to Smer – (a)sociálna demokracia ? Sledujme !
Aj slovenská ľavica by mala jasne poukazovať na „príspevok“ bohatých na záchranu životného prostredia – ako, koľko a na čo Vy bohatí – zosúkromňovatelia ziskov z našej práce na toto prispejete ?!
Zmenu myslenia a spôsobu života ( spôsobu a veľkosti spotreby ) musia urobiť chudobní, no zaplatiť to musia bohatí.
ZOŽERME BOHATÝCH !
… ale na svete sú ďaleko dôležitejšie témy, ako takéto zaostalé komunistické malichernosti.
Viac Vám porozpráva euroľavičiarka Johanna Nejedlová :)
https://bit.ly/2nevNCR
banda kreténov, vykrikujúcich svoje sračky, haniacich všetko navôkol, dehonestujúcich každý počin, ktorý by k niečomu mohol viesť…. to je prevažná časť Dav Dva.
tento článok je to posledné, čo som si tu prečítal a mažem si Dav Dva zo svojho zorného poľa, lebo to sa nedá čítať čo tu za posledné obdobie prezentujete. jediné články od B.F. si prečítam aj inde ako tu
amen a zhasnite po sebe svetlo
Ďakujem, zrejme jedna z mojich najúspešnejších esejí. Motivuje ma to písať, až pokiaľ sa „nevymažú“ všetci trollovia financovaní NSA…
Presne tak, igelitky za to nemôžu, ale napr. také vojny áno, v nich hynie nielen naša planéta, ale aj ľudia. A nič, ticho.
A ešte vyťahujem z článku vetu: „Zastierajú, že nie spotreba siedmych miliárd, ale luxus miliardárov spôsobuje ekologickú krízu…“ –bingo.
Je nesporné že súčasná forma boja proti klimatickým zmenám vo svojej podstate nesleduje odstránenie príčin klimatických zmien, ktorým je kapitalistický spôsob produkcie, ktorý nie je orientovaný na potreby človeka, ale na zisk. Dnešní politici pri moci ako aj mainstreamové médiá sa snažia organizovať boj proti klimatickým zmenám tak, aby bola hlavná príčina klimatických zmien, t.j. dosahovanie zisku uchované a preto pripravuje masy, samozrejme pod heslom sociálnej spravodlivosti na „spoločné uťahovanie opaskov“, na „spoločnú zmenu spôsobu života“, z ktorého sa nakoniec aj tak vykľuje kapitalistická spravodlivosť, t.j. ďalšie ochudobňovanie pracujúcich a bohatnutie bohatých.
Súhlasím…
Je to tak, napr. taká Čaputová, krasoreční o boji proti klimatickým zmenám, pritom by mohla začať od seba, keby si jedny šaty zobrala aspoň na dve akcie, mohlo by byť na Zemi menej odpadu.
Holt niekto si v kapitalizme opasok povoľuje a niekto si ho musí pritiahnuť, možno aj okolo krku.
Netreba globálnu daň z luxusu, treba systémovo zabrániť tomu, aby luxus vôbec vznikol.
Príklad: inštitút osobného vlastníctva za socializmu. Každý mohol vlastniť majetok len na uspokojovanie svojich potrieb a potrieb svojej rodiny. „Potreba“ sa dá rozumne vymedziť, napr. tam môžu byť aj nákladnejšie koníčky a záľuby (malé športové lietadlo, športová plachetnica …) ale určite nie ostrov, 200 metrová loď alebo sedem helikoptér alebo ponoriek …
Všetko sa dá rozumne riešiť systémovo, ale nikto to zrejme nechce.
Veľmi slušný človek. Vtáka poznáš po perí, človeka po reči. Ide ku svojim. Bude nám smutno.
Vzbura rozumných ľudí môže mať niekoľko podôb.
Možno je to na viac článkov, ale riešenia sú.
A každá zmena musí prísť zdola, od obyčajných ľudí.
Prvou takou vážnou zmenou je a „vzburou“ ľudí je ignorácia konzumu.
Dá sa to a dokonca sa tak dá odolávať tomu, čomu hovorí „voľný trh“, ale ako vysvetlil Marián Moravčík pod iným článkom, voľným trhom nie je a z ľudí robí závislákov konzumu.
Presne tak, obmedziť luxus a blahobit bohatých! Gréta je názorný príklad ako liberáli dokážu aj zo záškoláčky urobiť celebritu. Koniec koncov po príklady nám netreba chodiť ani za hranice Slovenska.