KDH: Reforma súdnictva môže spôsobiť nové problémy

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 10. decembra (TASR) – Odňatie sudcovskej imunity pri rozhodovaní a vágne formulovaná časť kompetencií Najvyššieho správneho súdu v prípade právomoci disciplinárneho stíhania sudcov, prokurátorov a iných osôb môžu spôsobiť nové problémy. Mimoparlamentné KDH to uvádza v reakcii na reformu súdnictva. TASR o tom informoval hovorca KDH Stano Župa.

Sudcov má byť možné trestne stíhať, ak by vyjadrením ich právneho názoru počas rozhodovania spáchali trestný čin. „Práve toto ustanovenie by však mohlo zapríčiniť situácie, keď by sudcovia nerozhodovali nestranne, a to z dôvodu obavy z účelového trestného stíhania. Súhlasíme s pripomienkou Generálnej prokuratúry, že trestné stíhanie pri spáchaní trestného činu je možné aj dnes, čo môžeme vidieť na niekoľkých aktuálnych trestných stíhaniach vedených proti sudcom,“ vysvetlil člen predsedníctva KDH Marek Šmid.

Znenie zákona v prípade disciplinárnej právomoci Najvyššieho správneho súdu považuje KDH za neprimerane všeobecné a aplikovateľné na príliš veľký okruh osôb. „Rozhodovanie správneho súdu o disciplinárnom stíhaní napríklad advokátov sa zdá byť príliš veľkým zásahom do ich záujmovej samosprávy reprezentovanej v tomto prípade Slovenskou advokátskou komorou, ktorá momentálne disponuje aj disciplinárnou kompetenciou na stíhanie svojich vlastných členov,“ doplnil. Zriadenie Najvyššieho správneho súdu však hnutie považuje za vysoko pozitívny krok.

Reformu zloženia Ústavného súdu, Súdnej rady, zriadenie Najvyššieho správneho súdu či previerky majetkových pomerov všetkých sudcov prináša reforma súdnictva, ktorú v stredu (9. 12.) schválili poslanci Národnej rady SR. Zmeny si vyžadujú aj novelu Ústavy SR, ktorú poslanci tiež odobrili.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *