Kim Čong-un prevzal otcov titul generálneho tajomníka strany

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Soul/Pchjongjang 11. januára (TASR) – Severokórejský vodca Kim Čong-un dostal nový stranícky titul – generálny tajomník Kórejskej strany práce – a zaujal tak post, ktorý v minulosti zastával jeho otec, oznámili v pondelok štátne médiá. Analytici to považujú za krok na posilnenie jeho autority, píše agentúra AFP.

Severokórejská ekonomika čelí ťažkostiam v dôsledku uzavretia krajiny v boji proti koronavírusu a je dlhodobo vystavená sankciám pre jadrový zbrojný a raketový program krajiny. Nukleárne rozhovory s USA pritom uviazli, odkedy Kimov summit s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Hanoji vo februári 2019 stroskotal.

Vládnuca strana v nedeľu na svojom zjazde „jednomyseľne prijala“ rozhodnutie zvoliť Kim Čong-una za svojho generálneho tajomníka, uviedla v pondelok oficiálna tlačová agentúra KCNA.

„Všetci delegáti vyjadrili plnú podporu búrlivým aplauzom s veľkým nadšením,“ dodala.

Juhokórejská armáda medzitým oznámila, že zachytila známky možnej vojenskej prehliadky zorganizovanej v Pchjongjangu počas zjazdu v nedeľu večer. Na poslednej takejto prehliadke v októbri pri príležitosti 75. výročia založenia vládnucej strany KĽDR predstavila veľkú novú medzikontinentálnu balistickú raketu.

Na poslednom zjazde pred piatimi rokmi vymenovali Kima za predsedu strany, čo bolo všeobecne vnímané ako oficiálne potvrdenie mladého lídra na čele krajiny.

Kim v úvode terajšieho zasadania prisľúbil posilnenie jadrového potenciálu Severnej Kórey a označil Spojené štáty za „hlavného nepriateľa“ svojej krajiny. Priznal tiež, že „takmer všetky sektory zďaleka nenaplnili stanovené ciele“ z predošlého ekonomického plánu KĽDR.

Na zjazde vymenovali tiež nové politbyro strany, v ktorom v rozpore s očakávaniami chýba Kimova sestra a kľúčová poradkyňa Kim Jo-džong, ktorá mala na starosti vzťahy s Južnou Kóreou. Dôvod ani bližšie okolnosti tohto rozhodnutia nie sú známe, uviedla agentúra AP.

Delegáti oznámili aj zmenu pomenovania funkcií ďalších predstaviteľoch strany, čo podľa expertov naznačuje symbolický návrat od systému „predsedov“ k predtým zrušenému systému „tajomníkov“.

Otec terajšieho vodcu krajiny Kim Čong-il zostáva od svojej smrti v roku 2011 „večným generálnym tajomníkom“ strany, pričom jeho starý otec a zakladateľ KĽDR Kim Ir-sen je po úmrtí v roku 1994 „večným prezidentom“.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *