Takmer všetky revolúcie znamenali nakoniec občiansku vojnu. Bol by som rád keby si revolucionári dnešných dní niečo o tom naštudovali. Aby potom neboli prekvapení, keď sa ich želania splnia.
Mám návrh ako vyriešiť značnú časť problémov slovenskej politiky. Niektorým sa bude zdať romantický, ale celkom určite bude protiústavný. Takže čo takto podmieniť pasívne volebné právo
a) absolvovaním skúšky z predmetov Teória štátu a práva a Politický a ústavný systém SR,
b) bezpečnostnou previerkou?
Myslím, že skutočne dôsledná bezpečnostná previerka by spoľahlivo vyradila z politického života väčšinu ľudí, ktorí zázračne zbohatli hlavne v dôsledku aktivít zo začiatku 90. rokov minulého storočia a tiež všetkých tých čo sa motali okolo takéhoto „podnikania“. Odpadol by tak nekonečný kolotoč odhalení o tom kto s kým chodil na dovolenky alebo na kávu, kto s kým sedel v dozornej rade firmičky čo zakapala skôr než vyplatila koho mala, kto kde zabudol priznať pár miliónikov na dani, alebo si ich pár rovno vypýtal od štátu, o tom kto je slušný a kto neslušný a tak ďalej a tak podobne.
Základné znalosti o fungovaní ústavného a politického systému by nás zas ušetrili insitných návrhov spravodlivo rozhorčených, čo sa zhodou okolností a nízkych požiadaviek slovenského voliča na svojich zástupcov dostali k verejnej funkcii a až v nej zisťujú aké má kto vlastne kompetencie a kto je za čo zodpovedný. Možno by tak politika mohla byť opäť o návrhoch na riešenia aspoň niektorých z tej kopy roky neriešených problémov čo skutočne trápia obyvateľov tejto krajiny.
Zdroj:
Richard Sťahel, autor je filozof
Super nápad. Demokracia je aj tak contradictio in adjecto. Na svete vládly väčšinou svne bez zábran.
pardon …vládli…..mea culpa
Aká bola korupcia za socializmu, keď všetky podniky boli štátne ?
Ukradnutých 40 tehál zo stavby ? Saláma spod pultu ? Dcérka na vysokej ? „Miestečko“ v poradovníku ?
……………..
Korupcia je teraz a netreba sa pozerať iba hore, stačí sa pozrieť okolo seba! To by bolo príkladov ! Začať od seba, tam je začiatok!