Krajčí chce opatrenia ešte sprísňovať

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 30. decembra (TASR) – Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) navrhne vládnemu kabinetu sprísnenie opatrení na Slovensku od 4. januára 2021. Tvrdé opatrenia podľa neho zamedzia množstvu odvrátiteľných úmrtí, znížia enormný tlak na nemocnice a vytvoria priestor na postupné očkovanie zdravotníkov, zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb a najrizikovejších skupín. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Zavedenie veľmi prísnych opatrení po dobu aspoň niekoľkých týždňov je podľa ministra účinným riešením na stlačenie reprodukčného čísla. „Je známe, že epidémia sa dá kontrolovať iba v nižších číslach,“ pripomenul Krajčí.

Účinok aktuálnych opatrení nie je podľa ministra možné spoľahlivo vyhodnotiť, javia sa však skôr ako nedostatočné. Ich efekt budú vedieť podľa Krajčího analytici vyhodnotiť až na nový rok.

„Predpokladám však, že efekt súčasných opatrení nebude tak výrazný, aby našu krajinu v COVID automate posunul od 10. januára zo súčasnej čiernej fázy, ktorá znamená tvrdý lockdown, do bordovej farby, keď je umožnená aj limitovaná školská dochádzka a cesta do zamestnaní na základe negatívneho testu, nie staršieho ako sedem dní,“ skonštatoval Krajčí.

Priznal, že aktuálna situácia na Slovensku je kritická, s prognózami konzília odborníkov sa však úplne nestotožňuje. „Konzílium odborníkov bez diskusie so mnou či s Inštitútom zdravotných analýz (IZA) publikovalo predikciu 4500 hospitalizovaných k 11. januáru 2021. Tento scenár nepovažujem za realistický,“ skonštatoval Krajčí. K 11. januáru IZA očakáva počet hospitalizovaných s potvrdeným ochorením COVID-19 v rozmedzí 3000 až 3500 pacientov. Počet 4500 hospitalizovaných pacientov by bolo podľa IZA možné dosiahnuť len v pesimistických scenároch až na prelome januára a februára.

Konzílium odborníkov vo vyjadrení uviedlo, že považuje za nevyhnutné okamžite prijať ďalšie opatrenia, ktoré ešte viac obmedzia mobilitu obyvateľov. Ide najmä o výrazné obmedzenie výnimiek zo zákazu vychádzania. Upozorňuje, že epidemiologická situácia na Slovensku je mimoriadne vážna a pri súčasnom trende môže byť k 11. januáru v nemocniciach až 4500 pacientov s ochorením COVID-19, čo ďaleko prevyšuje kapacitu slovenských nemocníc.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *