Ľ. Blaha: OTVORENÝ LIST PREZIDENTKE SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážená pani prezidentka,

dovoľte, aby som Vám pripomenul, že v zmysle Vašich ústavných právomocí „rozhodujete o poverení vlády“ a zabezpečujete „riadny chod ústavných orgánov“.

Zaiste neušlo Vašej pozornosti, že aktuálna vládna koalícia dlhodobo nedokáže vládnuť a kvôli jej zmätočným rozhodnutiam prišlo na Slovensku o život už takmer 9 500 ľudí.

Za posledný mesiac bol kvôli ich niekoľkotýždňovým hádkam celý štát uvrhnutý do paralýzy, nefunguje štátna pomoc, ľudia prichádzajú o všetko.

83% Slovákov podľa prieskumov vyjadruje nespokojnosť s pôsobením vlády. To je číslo, ktoré by Vás ako hlavu štátu určite malo zaujímať.

Rošáda medzi premiérom a ministrom financií situáciu nijako nerieši. Je v priamom rozpore so sľubmi aktérov, ktorí svojimi mocenskými hrami oklamali celé Slovensko.

Strana Sloboda a solidarita pred pár dňami jasne vyhlásila, že odmieta zotrvanie Igora Matoviča vo vláde SR a presuny v rámci vládnych pozícií považuje za „chytračenie“.

Akonáhle však Igor Matovič prisľúbil, že sa predstavitelia strany SaS budú môcť vrátiť na svoje posty, odrazu im už „chytračenie“ Igora Matoviča neprekáža a označujú ho za „štátnické gesto“.

Som presvedčený, že Slovensko v čase pandémie potrebuje stabilnú vládu a je celkom zrejmé, že vláda, v ktorej budú naďalej pôsobiť tak Igor Matovič, ako aj aj Richard Sulík, nemôže fungovať.

Viackrát to za tento mesiac potvrdili aj predstavitelia vládnej koalície. Ani jeden z nich nemá v mentálnej výbave odpustenie a spoluprácu. A Slovensko si už nemôže dovoliť ďalšie hádky, ktoré o niekoľko týždňov opäť zákonite prídu.

Viackrát to za tento mesiac potvrdili aj predstavitelia vládnej koalície. Ani jeden z nich nemá v mentálnej výbave odpustenie a spoluprácu. A Slovensko si už nemôže dovoliť ďalšie hádky, ktoré o niekoľko týždňov opäť zákonite prídu.

Vaše ústavné možnosti sú v danom prípade mimoriadne extenzívne. Celá koaličná dohoda stojí a padá na tom, či odsúhlasíte Igora Matoviča na poste ministra financií.

Už v minulosti sa stalo, že prezident odmietol vymenovať konkrétneho ministra, čím vytvoril precedens do budúcnosti.

Kým v minulosti išlo o arbitrárne dôvody, dnes celá Slovensko vidí, že kandidát na post ministra financií Igor Matovič nie je súci na výkon akejkoľvek exekutívnej funkcie. Je preto Vašou štátnickou povinnosťou ho nevymenovať.

Len pripomínam, vážená pani prezidentka, že keď Igor Matovič koncom septembra preberal riadenie pandemickej krízy, mali sme na Slovensku približne 50 obetí a dnes máme vďaka nemu takmer 9 500 obetí.

Nechcem vedieť, na akú úroveň sa po polroku vyšplhá verejný dlh Slovenskej republiky, ak bude minister tento istý pán, ale obávam sa, že ak bude rovnako úspešný, ako pri riadení pandémie, Slovensko čaká z hľadiska verejných financií osud Grécka.

Verím, že také niečo nedopustíte.

Vážená pani prezidentka,

za mesiac koaličných hádok nielenže na Slovensku pribudlo tisíce obetí, ale štátne orgány sa dostali do nefunkčného stavu.

Vy sama ste prijala niekoľko účelových demisií. Ministri vás zneužili na teatrálne gestá, čo je pre hlavu štátu dehonestujúce. Ministrov, ktorí už raz podali demisiu, by ste preto za žiadnych okolností nemala vymenovať, ak chcete uchovať vážnosť svojej funkcie.

Máte možnosť ukázať, že takto ponižovať prezidenta Slovenskej republiky viac nedovolíte.

Salto mortale, ktoré včera predviedli strany SaS a Za ľudí, dramaticky zníži dôveru verejnosť vo vládu a prehĺbi politickú krízu. Ľudia sa cítia byť právom oklamaní.

Ak chcete, aby sa na Slovensku prinavrátila dôvera v štát, nemôžete sa zachovať rovnako – nie je vašou ústavnou povinnosťou vymenovať ministra Matoviča ani ministrov, ktorí už opustili vládu pred niekoľkými dňami.

Naopak, je vašou morálnou povinnosťou zastaviť rozvrat, ktorý prináša táto vláda, či už je na jej čele Igor Matovič alebo jeho podriadený pán Heger.

Objektívnym faktom je, že z celej vládnej krízy vyšlo ako porazené hnutie OĽaNO, ktoré prišlo o premiéra aj ministra zdravotníctva, kým ostatní koaliční partneri neprišli o žiadne posty.

Pri povahových črtách Igora Matoviča nemožno predpokladať, že tento pán takéto vyústenie považuje za férové a udržateľné.

Dobré riešenia musia byť postavené na rovnováhe a OĽaNO sa nikdy nezmieri s tým, ako ho koaliční partneri ponížili. V Hegerovej vláde bude od prvého dňa zasiate zrnko nenávisti a deštrukcie, ktoré bude ničiť nielen vládu, ale aj celé Slovensko.

Toto žiadna piecka na pizzu nevyrieši, a Vy to veľmi dobre viete, pani prezidentka.

Zíďme z kratšej cesty. Jediným riešením pre Slovensko sú predčasné voľby, ktoré si želá väčšina spoločnosti.

Slovensko v časoch pandémie potrebuje stabilitu, profesionalitu a konsenzuálny výkon demokracie. Žiaľ, nič z toho aktuálna vládna koalícia nevie ponúknuť.

Vážená pani prezidentka,

ako hlava štátu zabezpečte riadny chod ústavných orgánov a nepristúpte na pokryteckú dohodu, ktorú medzi sebou uzavreli vládne strany, len aby si zachovali svoje vládne privilégiá.

Nevymenujte Igora Matoviča za ministra financií a rovnako neprijmite nominácie ministrov, ktorí Vás pred pár dňami zložili svoje funkcie. Tým znemožníte naplnenie obskúrnych dohôd, ktorými vládna koalícia oklamala občanov.

V opačnom prípade sa stávate súčasťou problému a nie riešenia. Nezabúdajte, že situácia na Slovensku je zúfalá a každým dňom to môže byť horšie.

Je čas ukázať, že Vám záleží na budúcnosti Slovenska a že nie ste iba bábkou v rukách vládnej koalície.

S pozdravom,

PhDr. Ľuboš Blaha, PhD.

poslanec NR SR

Zdroj: Facebook Ľuboša Blahu

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Ľ. Blaha: OTVORENÝ LIST PREZIDENTKE SLOVENSKEJ REPUBLIKY

  • 29. marca 2021 at 11:35
    Permalink

    Skutočnosť, že stratili aj posledné promile dôvery u občanov, ich vôbec nezaujíma, pretože sa po malej, pre nich zábavnej „epizódke“ vrátia k tomu, čo mali podľa vyjadrenia predsedu SaS “ v koalícii rozpracované“ – asi tých 6 miliárd Eur. Pani prezidentka má očividne dobrý vzťah s včera bývalou, dnes budúcou ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou, ktorej s uspokojením vráti kompetencie na nezvratné dokončenia veľdiela Súdnej mapy. Pobavili sa na úkor národa a karavána ide ďalej podľa hesla: Radosť vládnuť takémuto národu, ktorý nezdvihne hlavu z popola.
    Dnes ráno som začula komentár na invalidný vozík pripútaného pána, sprevádzaného vnukom pár metrov od bytového domu, ktorý povedal, že by ich najradšej vystrelil na Mars, lebo až tak ďaleko sa vzdialili od ľudí, ktorí im dali do rúk moc, ktorú si nezaslúžili, na čo vnuk zareagoval: U Remišovej by som uprednostnil Pluto. Takáto je atmosféra v našom štáte.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *