Ľubomír Jánošík stručne o Sviatku práce

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Prajem do budúcnosti všetko dobré SVIATKU PRÁCE.

Úvod: boj za  hodinový pracovný čas 1886
Next: boj proti nezamestnanosti 1919
Next: protest proti fašizmu a vojne 1933-1938
Next: 1938-1945 1. máj zrušený
Otázka na generáciu XY: Aká je budúcnosť sviatku práce v období novej priemyselnej revolúcie v kapitalizme? 

1️⃣. MÁJ – MEDZINÁRODNÝ SVIATOK PRÁV PRACUJÚCICH

Uznesenie o uznaní medzinárodného sviatku pracujúcich, stanoveného na deň 1️⃣.5️⃣., prijal kongres II. Internacionály v roku 1889 v Paríži na pamiatku protestu chicagských robotníkov z 1.-3. mája 1886 za 8️⃣-hodinový pracovný čas, ako dôsledok ekonomickej depresie v USA, ktorý si vyžiadal približne dve desiatky ľudských životov.

V Česko-Slovensku bol 1️⃣. máj za štátny sviatok vyhlásený od roku 1️⃣9️⃣1️⃣9️⃣ ako oslava ducha boja proti nezamestnanosti a postavenia pracujúcich. V období komunistického režimu oslavy pokračovali podľa vzoru sovietskeho režimu ako prejavy disciplíny más pracujúcich, pochodujúcich v sprievodoch s alegorickými vozmi a oslavujúcich vodcov komunistickej strany… konieckoncov to dodnes vidíme v niektorých diktatúrach sveta dodnes…

V súčasnosti je však 1️⃣. máj predovšetkým bojom za rešpektovanie práv pracujúcich v sociálnom dialógu, proti zneužívaniu detí na lacnú prácu či proti modernému otroctvu. Pre kresťanských veriacich je tento dátum dňom liturgickej spomienky sv. Jozefa robotníka.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


3 thoughts on “Ľubomír Jánošík stručne o Sviatku práce

 • 1. mája 2020 at 11:46
  Permalink

  Na Slovensku sa výročiu 1. mája venuje jedine Blaha a Dav Dva…. Ukazuje to na to, že práca (skutočná práca) je posledný spôsob na „zbohatnutie“. Médiá sú plné bavičov, youtuberákov … a radia ako v tejto dobe čo najlepšie investovať ! V diskusiách sa diskutéri predbiehajú v perličkách….že 1. máj zaviedol V. I. Lenin. Asi je to naozaj najproduktívnejší človek histórie, ktorý spôsobil všetko. Silne to pripomína vtip zo socializmu, keď jeden „vedec“ vo svojej práci skoro každú vetu začínal: 5. januára Lenin povedal. Samozrejme uspel, ale člen komisie sa ho opýtal, ako je možné, že všetko čo Lenin urobil, napísal, povedal…. sa stalo 5. januára. „vedec – uchádzač“: no pozrite sa…. tu to je V. I. Lenin povedal.
  P.S.: naozaj je zaujímavé, že si na tento sviatok nespomenuli ani v Pravde…. a bude zázrak, ak o tom niektoré noviny napíšu. Asi platí výrok…. noviny vyšli… aj slnko vyjde

  Reply
 • 1. mája 2020 at 19:44
  Permalink

  Zaujalo ma vyhlásenie Pellegriniho k 1. máju, kde akoby len tak mimochodom poznamenal:
  „… zamestnanci musia byť firmám partnermi nie len prostriedkom na dosahovanie ich zisku.“
  Je otázka, čo si pod tým predstavuje? Ak by ľudia mali prestať byť len prostriedkom, mali by teda prestať byť „ľudskými zdrojmi“.
  Záhadne znie tá prvá časť vety. Podľa mňa by sa zamestnanci nemali stať „partnermi firiem“, lebo to platí už vtedy, keď robia ako živnostníci na dohodu subdodávateľským spôsobom. Zamestnanci by sa mali stať partnermi vlastníkom firiem.
  Rád by som od predstaviteľa ľavicovej strany počul to, že práca je kapitálotvorná a že zamestnanci by mali mať nielen právo na prácu, ale aj na spravodlivý podiel na jej výsledkoch.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *