Ľuboš Blaha: Globalizácia nie je akademická téma

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Globalizácia nie je akademická téma. Pozrite sa na spor o zákaz zisku v zdravotníctve. Pozrite sa na migráciu. Pozrite sa na dohody TTIP a CETA. To všetko sú prejavy globalizácie.

Možno už tušíte, prečo som svoju knihu nazval Antiglobalista. A prečo sa téma globalizácie stáva v politike tou najdôležitejšou. Som presvedčený, že pre skutočnú socialistickú ľavicu musí byť odpor voči globalizácii ústrednou témou!

VEĽKÉ VÍŤAZSTVO SLOVENSKA

Najaktuálnejší príklad je zákaz zisku zdravotných poisťovní. Slovensko vyhralo spor s holandskou Achmeou. Zažalovali nás, lebo Smer v roku 2007 zakázal zisky v zdravotníctve. Urobili sme dobre a svoj krok sme obhájili. Je to veľké víťazstvo štátu, veľké víťazstvo Slovensko.

Ale zároveň to ukazuje, aká je nebezpečná globalizácia. Ak chcete ako štát regulovať nadnárodné firmy, tie vás budú za ľavicové a demokratické rozhodnutia žalovať na arbitrážnych súdoch.

Výsledok sa dozviete o 11 rokov a dovtedy vás budú médiá a pravica napádať, že zruinujete Slovensko. Málokto takémuto tlaku odolá. 11 rokov do vás môžu kopať a spochybňovať vaše rozhodnutia. 11 rokov môžu vyvolávať strach. Povedzte – ktorá vláda si takéto niečo lajzne? Problém globalizácie je tento nepriamy tlak, táto „mäkká moc“, táto „salámová metóda“, táto atmosféra strachu.

PREČO JE GLOBALIZÁCIA PROBLÉM?

Aj zo spomínaných dôvodov patrím na Slovensku k najväčším kritikom obchodných dohôd s USA a Kanadou, ktoré sú známe pod skratkami TTIP a CETA. Formálne sa tvárime, že štáty sú na papieri stále suverénne, ale rôzne medzinárodné dohody, kompakty a arbitráže z tejto formálnej suverenity robia len zdrap papiera.

Likvidácia suverenity nemusí byť nikde formálne ustanovená – úplne stačí tzv. mäkká moc. Tlak súdnych sporov, mimovládok, mediálneho tlaku, veľmocenského diktátu… Alebo tzv. štrajk kapitálu, a teda vyhrážky zahraničného kapitálu, že odíde z krajiny. Toto všetko oslabuje štáty, ktoré prestávajú mať schopnosť robiť suverénnu sociálnu a hospodársku politiku.

Len máloktorá vláda sa za takýchto okolností odváži urobiť politické rozhodnutia proti nadnárodným koncernom, ktoré by pomohli ľuďom – práve kvôli takýmto tlakom. Aj preto ľavica prehráva.

BEZ ŠTÁTU NÁS POŽERÚ

Ja som úprimne rád, že Smer túto odvahu mal, a že sme v 2007 zakázali zisky v zdravotníctve. Ale to nič nemení na tom, že globalizácia po celom svete postupne a salámovou metódou požiera štát. Viac o tom píšem v knižke Antiglobalista, ktorú o chvíľu predstavím na Bibliotéke.

Gratulujem Slovensku k tomuto veľkému víťazstvu nad nadnárodnou firmou, ale vyhrali sme len jeden boj. Vojna s globalizáciou pokračuje.

Ekonomika nie je jedinou sférou, kde globalizácia požiera štát. Pozrite sa na migráciu. Pozrite sa na ten hnev, ktorý vyvoláva medzinárodná dohoda o migrantoch, aj keď je formálne nezáväzná.

ODPOR VOČI MIGRAČNÉMU KOMPAKTU

Priatelia, cítim ten odpor a nenecháva ma ľahostajným, tomu verte. Ľudia majú globalizácie plné zuby. Cítia, že štáty strácajú kontrolu a chcú tomu zabrániť. Či už v ekonomike, v sociálnych veciach, v geopolitike alebo v migrácii.

Rozumiem týmto obavám a čítam, čo píšete. Čítam, čo píšu ľavicové autority ako profesor Jan Keller. Počúvam argumenty z Česka a ďalších krajín V4, počúvam argumenty z Rakúska či zo Švajčiarska… A verte, že mám vlastný názor, ktorý korešponduje s obavami ľudí.

Nebojte sa, robím, čo sa dá. Zatiaľ potichu. Lebo tak je to teraz užitočnejšie, aby sa veci pohli správnym smerom.

Čo môžem povedať nahlas, to je to, že pre mňa vždy bude prioritou chrániť ľudí pred globalizáciou. Pred globálnym kapitálom, pred veľmocenskou politikou, pred nespravodlivosťou globalizácie, pred stratou suverenity v oblasti migrácie.

Také je moje presvedčenie, taká je moja misia.

Vencerémos!


Ľuboš Blaha

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


15 thoughts on “Ľuboš Blaha: Globalizácia nie je akademická téma

  • 11. novembra 2018 at 10:29
    Permalink

    Ja Vám verím! Lavínu človek nezastaví tak, že sa pred ňu postaví. „Lepšie je zapáliť čo len malú sviečku, ako preklínať tmu.“ /Konfucius/

    Reply
    • 11. novembra 2018 at 20:44
      Permalink

      Súdružk Slavomíra zas ste naleteli.
      Vy si asi život a zdravie nevážite.

      Reply
  • 11. novembra 2018 at 20:43
    Permalink

    Len drobná poznámka súdruh Blaha.
    Ten súd ste nevyhrali. Akurát súd konštatoval, že dohody o ochrane investícií už nie sú v platnosti v rámci EU.
    Ale len tak mimochodom, keby ste to mysleli úprimne( nejde o zákaz zisku, ale o zdravie a život pacientov) , stačí aby ste uzákonili, že ak je v rámci EU nejaká liečebná metóda štandardne hradená zo zdravotného poistenia ( a u nás nie je) , musí ju preplatiť aj tá nejaká slovenská . A vtedy by bolo po zisku. Slováci by sa liečili na ťažké choroby po celej Európe.
    Ale problém je že VŠZP by skrachovala, keďže je štátna a nemala by dosť peňazí na zdravotnú starostlivosť.
    Bože vy ste ale antičlovek…

    Reply
  • 11. novembra 2018 at 21:10
    Permalink

    Viem že veľa vecí sa nedá povedať nahlas lebo nepriateľ nás veľmi pozorne sleduje. Domáceho nepriateľa teraz vynechajme, to sú služobníčkovia a také je aj ich vzdelanie. Honosné no povrchné. Lepšie im na západe nedali (a sami po večeroch študovať nebudú lebo by im zatiaľ ušli kšefty či nebodaj radovánky). Preto ak nedostanú inštrukcie zvonka, prechádzajú na autopilota, ktorý ale za veľa nestojí z vyššie spomínaných príčin. No vonku naopak hlúpy vôbec nie sú a viem tiež že nás vedia veľmi rýchlo a veľmi efektívne pritlačiť vždy keď to treba. Neurobia to jedine vtedy, ak im to práve koliduje s nejakými ich inými, oveľa dôležitejšími plánmi. Alebo ak nás na dačo potrebujú. Či proti niekomu…
    Takisto viem aj že dnes je už bohužiaľ len jediná možnosť ako vo vrcholovej politike niečo pre ľudí reálne spraviť – a to veľmi opatrne manévrovať. Len často volič tie manévre nevidí. Je totižto už unavený, nahnevaný, v hlave mu hučí z práce, z bežných osobných problémov, z hukotu médií, je mu zle z nekvalitných potravín a druhý krát sa mu zase pre zmenu urobí zle keď zapne televízor alebo FB (podľa vkusu prípadne ročníku). Je už skrátka na konci so silami a padá na zem. On často tú mravenčiu prácu príliš nevidí lebo sa o tom temer ani nedozvie. A preto ani voliť nepríde. Ak ho samozrejme dovtedy absolútne neotrávi a neodrovná skutočnosť že ľubovolná strana v kapitalizme sa musí stať súčasťou korupčných štruktúr a schém ak chce ako strana vôbec fungovať. Kdežto na úplne opačnej strane, bohatí ľudia, ktorí nič z tohto neriešia, sa vedia na tie voľby dostaviť do nohy temer všetci…no tak dobre, len polovica. Ale keďže chudákov príde povedzme ledva tretina, stále majú navrch.
    A my ako malé lavicové straničky a hnutia sme prakticky úplne mimo politický život. Malí členovia a aktivisti robia čo môžu, ale ich rozpočet je temer nulový. Aby mohli ísť cez deň osobného voľna aspoň chvíľku protestovať tak doslova si na to musia najprv na nadčasoch zarobiť. Aby tie peniaze ktoré minú na vlajky a letáky a lístky na vlak a pod. im nechýbali zase niekde inde. A to je len čast našich problémov…
    Každopádne držím palce každému kto sa na tieto ľavicové galeje dobrovoľne dá a vytrvá v nich. A budem sa snažiť mu vždy v rámci možností pomôcť. Kľudne aj tým že ho skritizujem. Poctivá kritika je vždy užitočnejšia než falošná chvála (Kiska by vedel rozprávať – najprv ho chvália kade len chodí a teraz zrazu toto).

    Reply
  • 12. novembra 2018 at 15:59
    Permalink

    Zdravotné poisťovne u nás nemajú zakázaný zisk.
    SR na základe uvedeného sporu vyhrala to, že nemusí hradiť náklady, ktoré si akcionár Unie vyúčtoval z dôvodu zákazu zisku na základe zmluvy o ochrane investícii medzi SR a Holandskom.
    Zákaz zisku zrušil Ústavný súd SR.

    Reply
  • 13. novembra 2018 at 15:28
    Permalink

    Přečtěte si všichni tohle:
    http://www.ovkscmfm.estranky.cz/clanky/fakta-a-argumenty/petr-robejsek—zuctovani-s-levici.html

    P.S.
    Je tragédie, že tuhle pravdu publikují naši třídní protivníci, zatímco komunisté a soc. demokraté i nadále pokračují ve vlastní likvidaci, jako by se bylo nic nedělo. KSČM a ČSSD jsou toho děsivým dokladem. Věřím ale jednomu, že musí přijít VELKÝ TŘESK, jinak k nápravě stavu věcí nedojde. A k tomuto třesku brzy dojde. To vím nabeton.

    Reply
    • 13. novembra 2018 at 18:03
      Permalink

      Pán Vašek,
      ten článok len popisuje zmätok v radoch ľavice a autor k tomu zmätku sám prispieva. Podstata problému spočíva v tom, že sa tu a vôbec opisujú a miešajú dokopy dve vývojové línie:

      1. Hlavná vývojová línia vedie od kapitalizmu k socializmu, odtiaľ ku globálnej civilizácii a ku komunizmu, čím ale vývoj nekončí. Prejavuje sa v striedaní spoločenských foriem, striedaní spoločenských epoch. Ukončením epochy systém v klasickej podobe zaniká, v dejinách zanikli všetky klasické podoby systémov, aj kapitalizmus.

      2. Po zániku klasickej podoby buď sa systém revolučne premení na kvalitatívne nový systém (kapitalizmus na socializmus),, alebo za priaznivých podmienok môže pokračovať v evolučnom vývoji v post-klasickej podobe (súčasný post-klasický kapitalizmus). Je to však už len vedľajšia vývojová línia, ktorá sa môže obmedzene vyvíjať len za predpokladu, že preberá črty hlavnej vývojovej línie, čím hlavnú líniu v podstate napodobňuje. Napr. vírusy preberajú vlastnosti živých systémov, post-klasický kapitalizmus v socialistickej epoche prevzal vlastnosti socializmu (sociálny štát), v globálnej epoche vlastnosti globálnej civilizácie, atď.
      Práve toto preberanie vlastností, to, že vedľa seba sa vlastne idú hlavná vývojová línia a vedľajšia v podobe post-klasickej podoby predošlého systému, robí problémy ich odlíšeniu, aj v teoretickej oblasti.

      Každý systém má svoju ľavicu, ľavicovým subjektom post-klasického kapitalizmu sú sociálne demokracie. Lenže aj rozvinutý socializmus má svoju ľavicu a pravicu, ale táto štruktúra sa kvôli zastaveniu vývoja po novembri 1989 nerozvinula. Pokladať automaticky komunistické strany za socialistickú ľavicu sa nedá, klasické KS z hľadiska moderného socializmu sú skôr konzervatívnymi než ľavicovými stranami. Preto je dnes vôbec problém zadefinovať úlohy socialistickej ľavice, pretože ona vlastne ani neexistuje. Ja to sám vidím, že tu neexistuje pokrokový, revolučný ľavicový subjekt, ktorý by som mohol voliť. V týchto komunálnych voľbách som vôbec nemal koho voliť. Autori však bežne miešajú v otázke ľavice tieto dve vývojové línie, problémom je liberálna kapitalistická ľavica, nie liberálna socialistická ľavica. Len ono sa to dnes mieša do jednej roviny, bude trvať určitý čas, pokiaľ sa to vykryštalizuje.

      Nerozlišujúc tieto dve základné vývojové línie autori tiež nerozlišujú, či ide o globálny kapitalizmus, alebo globálnu civilizáciu, hoci ide o rôzne vývojové línie. Ale myslím, že Čína už pochopila ich rozdielnosť a sama presadzuje globalizáciu, pretože ju k tomu núti ekonomický vývoj . A zviazala globálnou previazanosťou ruky USA, tie sú teraz v panike, že nemôžu viesť ani vojnu proti Číne, pretože Čína je dôležitým dodávateľom pre americkú armádu . Naopak, donedávna ani elity USA to nerozlišovali a globalizácia bola pre nich priestor pre ich imperializmus, hoci v skutočnosti išlo len o globálny kapitalizmus. Až počas posledných rokov zbadali, že niečo nie je v poriadku a globálna civilizácia ako globálna deľba práce im berie moc z rúk, robí ich závislými od ostatných krajín. Preto Trump tak mohutne zatrúbil proti globalizácii, sťahuje firmy do USA, vedie obchodnú vojnu. Vôbec tu nejde o obranu chudobných, ale o obranu amerického kapitálu, kapitalizmu.

      Chce to nejaký čas, pokiaľ sa zmätok v pojmoch vykryštalizuje a odrazí aj v ideovej sfére. Ale z hľadiska ľavicovosti tu vidím problém. Ľavica je pokrok a dnes pokrok nemožno presadzovať živelne (živelnosť je kapitalizmus, socializmus je plánovitosť), ale cieľavedome, byť teoreticky, ideovo dobre vyzbrojený. Nuž, neviem, ale ak teoretickou výzbrojou ľavice je len antiglobalizmus, téza, že sa treba vrátiť k suverenite národných štátov, tak tu nejde o pokrok a ľavicu a voliči vlastne majú pravdu, ak nenachádzajú nikoho, koho by mali voliť.

      Reply
      • 13. novembra 2018 at 22:42
        Permalink

        Pane Antal, dobrý večer. Trochu pobesedujeme. )

        Hlavná vývojová línia vedie od kapitalizmu k socializmu, odtiaľ ku globálnej civilizácii a ku komunizmu, čím ale vývoj nekončí. ►Osobně v komunismus nevěřím, tohle je totiž utopická, s realitou nesouvisející hypotéza. O to více, že komunistické strany celosvětově zanikají. Nicméně, pane Antal, mám k Vám dotaz. Napište aspoň stručně, co bude po komunismu? Géniokracie? Chápete, proč se ptám. Napsal jste, že komunismem vývoj nekončí.

        v dejinách zanikli všetky klasické podoby systémov, aj kapitalizmus. ►Jo? Takže v Rusku je co? Když ne kapitalismus, pak otrokářský despotismus v čele s faraónem Putinem a jeho vlčí smečkou v podobě oligarchátu zcela určitě.

        Nerozlišujúc tieto dve základné vývojové línie autori tiež nerozlišujú, či ide o globálny kapitalizmus, alebo globálnu civilizáciu, hoci ide o rôzne vývojové línie. ►Z těchto slov jsem jelen parohatý. ) Jaký, proboha, je rozdíl mezi glob. kapitalismem a glob. civilizací? )

        Čína … zviazala globálnou previazanosťou ruky USA, tie sú teraz v panike, že nemôžu viesť ani vojnu proti Číne, pretože Čína je dôležitým dodávateľom pre americkú armádu. ►Pane Antal, být Vámi, zde bych fakt brzdil. ) Napsat na DAV-DVA, že „Čína je dôležitým dodávateľom pre americkú armádu“, promiňte, ale to je vážně již vykolejený výrok. )) Pokud vím, know-how krade Čína celému světu, ne naopak. Ukažte mně jediný počítač pro maloobchodní síť s oper. systémem z Ruska nebo z Číny. Když USA budou chtít odrovnat Čínu a Rusko, tak zastaví od zítřka prodej Windows a program. jazyků v celém světě, aby se nejen Čína, ale i Rusko složilo jako domek z karet. V panice nejsou totiž USA, ale naopak všichni kromě USA, pane Antal. Přečtěte si fakta, mě nezajímají citové výlevy typu „Amerika je v prdeli“. V prdeli totiž není Amerika, ale Evropa i s celým Ruskem. Proč? Protože jak Evropa, tak zejména Rusko miluje amer. dolary. Kdyby Rusko s Čínou přešlo na eura či ruble, budiž. Ale takto? Vždyť ruská Centrobanka je řízena soukromou bankou FED z USA, navíc, ruská Centrobanka vůbec nepodléhá Ruské federaci, ale jen a výlučně USA!!! Chápete, pane Antal, co je tohle za katastrofu, když skoro všecky zisky RF tečou do Ameriky???

        Ľavica je pokrok a dnes pokrok nemožno presadzovať živelne ►No ovšem, v tom máte pravdu. Jenže levice obecně je v prdeli. Proč? Protože levici kromě peněz nic jiného nezajímá.

        živelnosť je kapitalizmus, socializmus je plánovitosť ►Jo? No to jsem se dozvěděl novinu. Pane Antal, jenže tomuhle, co jste napsal, já nevěřím. A víte proč? Protože kapitalisti dnes plánují ještě více než komunisti za SSSR. O živelnosti v soudobé kapital. ekonomice nemůže být ani řeči. Přece firma na výrobu letadel nebude fungovat živelně, musí plánovat.

        Nuž, neviem, ale ak teoretickou výzbrojou ľavice je len antiglobalizmus, téza, že sa treba vrátiť k suverenite národných štátov, tak tu nejde o pokrok a ľavicu a voliči vlastne majú pravdu, ak nenachádzajú nikoho, koho by mali voliť. ►Tak zaprvé, pane Antal. Pokud levice je pro globalismus, tedy pro nadvládu nadnárodního kapitálu, pak to není levice, ale prodejná děvka. A nyní zadruhé. K Vašemu naprosto nesmyslnému výroku, že „voliči vlastne majú pravdu, ak nenachádzajú nikoho, koho by mali voliť“. Pane Antal, souhlasil bych s Vámi jen v tom případě, že by voliči házeli do uren prázdné vol. hlasy. Jenže je to naopak! Voliči volí kdekoho z řad pravice, jen ne levici! Chápete to? No vidíte, a Vy tu píšete, že „nemají koho volit“…

        Reply
        • 13. novembra 2018 at 23:16
          Permalink

          Pán Vašek, na niektoré otázky som Vám odpovedal už v komentári. Zanikajú komunistické strany v súčasnej podobe. Napísal som jasne, že aj v socializme sa musíme naučiť rozoznávať ľavicu a pravicu. A pod ľavicou chápem hlavne pokrok. Ak súčasné KS nevedia prekročiť hranicu socializmu smerom ku globálnej civilizácii a komunizmu, tak nie sú pokrokové, ale konzervatívne, nie sú teda ľavicové.
          Viem, že to mnohým pripadá podivné, ale KS pokladáme automaticky za ľavicové len v rozmeroch kapitalizmu. Ak ale sa objaví potreba diferencovať naľavo a napravo aj socialistickú politickú scénu, už to nebude také jednoduché. Chce to myslieť v pohybe.

          Čína je dôležitým dodávateľom pre americkú armádu. Toto som nevycucal z môjho prsta, ale čítal som k tomu analýzu. Ktorá rozoberala napr. to, že 70, resp. sprostredkovane až 90 percent dodávok hliníka pre USA, teda aj pre armádu, ide z Číny. Pritom trvá určitý čas, pokiaľ obnovíte celé odvetvie, pretože to je nielen o technológiách, ale aj výchove odborníkov. Hovorí sa tam o elektronike, látkach. Ja som pridal len vzácne zeminy, v ktorých je Čína tiež hlavným dodávateľom pre celý svet, teda aj pre americkú armádu. Obnovenie ťažby možno nie je problém, ale spracovanie, odborníci možno áno. Ja môžem ešte dodať, že USA majú problém s národnými inžinierskymi kádrami, použiteľnými v armáde a pre armádnu výrobu. USA síce vychovajú dosť inžinierov, ale väčšina je cudzincov, hlavne Číňanov. Ich nemôžete zapojiť do citlivej výroby.

          P. Vašek, kto chce, rozdiel medzi globálnym kapitalizmom a globálnou civilizáciou pochopí, je to jeho problém. Je mi jedno, či to chápete alebo nie. Donedávna to bolo jedno aj Američanom, až zistili, že asi to jedno nebude, že to, čo oni chápali a nazývali globalizáciou ako globálny kapitalizmus, teda imperializmus, v sebe skrýva aj niečo iné, globálnu previazanosť a závislosť USA od svojich protivníkov. Preto ten prudký obrat proti globalizácii, ale nie proti imperializmu. Veď USA ešte donedávna tvrdo presadzovali podpisy viacerých zmlúv, nielen s Európskou úniou, ale aj ázijskými krajinami. Videli ste, aby to dnes presadzovali, ázijské krajiny sa dohodli, že v rokovaniach budú pokračovať aj bez USA, že ich nahradí Čína.
          To, čo píšete o Windows je len ukážka globálnej previazanosti, závislosti.
          Inak, keby to USA urobili, tým by sa odrovnali. Práve som čítal vyjadrenie experta, ktorý hovorí, že využívaním SWIFTU USA pracujú na dedolarizácii svetovej ekonomiky.

          P. Vašek, tézou, že kapitalisti dnes plánujú viac ako komunisti, ste len potvrdil moju tézu o tom, že post-klasická podoba kapitalizmu prevzala črty socialistickej epochy, teda aj reguláciu, plánovanie. Kapitalizmus, ktorý plánuje a nespolieha sa na voľnú hru dopytu a ponuky, voľný trh, už nie je kapitalizmom, ale silne socializmom ovplyvnený kapitalizmom. Potvrdili ste tým aj moju tézu, že klasická podoba kapitalizmu, ako všetky klasické formy v dejinách, zanikol.

          P. Vašek, Vám sa stále pletie globalizmus a globálny kapitalizmus, nebudem sa k tomu vracať, je to Vaša vec, či si to objasníte alebo nie.

          No, v sobotu som ani ja nemal koho voliť.

          Reply
          • 14. novembra 2018 at 16:57
            Permalink

            Pane Antal, příjemný podvečer. )

            Paní Slavomíra napsala toto: „No, keď vidím pred sebou na ceste kaluž, tak ju pekne obídem a pokračujem v ceste, to len v detstve som si to namierila rovno cez ňu.“ Já jen, že tohle má filosofický rozměr. )

          • 15. novembra 2018 at 21:08
            Permalink

            P. Vašek, myslím, že sme polemiku dostali do pozitívnej podoby, toto sa mi už páči. Sme z rôznych komunistických prúdov, ale je dôležité, aby sme dokázali spájať naše sily. Toto je predobraz budúcej ľavicovej či komunistickej scény, pluralitnej, ale spolupracujúcej v rámci deľby práce.
            Polemika len pomáha cibriť názory a hľadať riešenia.

          • 15. novembra 2018 at 22:00
            Permalink

            P. Vašek, pokúsim sa vysvetliť rozdiel medzi hlavnou a vedľajšou vývojovou líniou a teda aj medzi globalizáciou a globálnym kapitalizmom na príkladoch.

            Bohatý kapitalistický Západ, najmä také krajiny ako Švédsko, Fínsko, Nórsko, bol niektorými autormi, myslím, že hlavne sociálnodemokraticky orientovanými, považovaný za viac socialistický, ako Východ. Teda za socializmus.
            A po r. 1989 bol príklad Západu idealizovaný ako vzor vývoja pre celú civilizáciu.

            Lenže Švédsko, Fínsko, Nórsko, či iné krajiny nie sú socialistické. Vo svojej podstate stále zostali kapitalistické, aj keď už nie v klasickej kap. podobe, ale v post-klasickej. Len v socialistickej epoche prevzali niektoré vlastnosti socializmu, silný sociálny štát, reguláciu a plánovanie, štátnu ekonomiku. Ako vedľajšia vývojová línia sa prispôsobili hlavnej vývojovej línii – socializmu.

            Bez prispôsobenia socialistickej epoche by totiž nemohli ďalej ekonomicky rásť, pri klasickej kapitalistickej forme by museli zastať na úrovni r. 1928. Pôsobí tu prírodný zákon premeny kvantitatívnych premien na kvalitatívne.

            Keď som toto niekedy napísal, mnohí si z toho robili posmešky, ako môže bohatý Západ byť vedľajšou vývojovou líniou. Ale najmä posledné roky pri migrácii, a predtým pri vojnách proti Iraku, Juhoslávii, Líbyi, Sýrii, ukázali, že Západ nemá schopnosť viesť pozitívne civilizáciu, byť hybnou silou vývoja, on už dokáže riešiť problémy len silou, vojnami, ničením. A dáva demokracii, liberalizmu, globalizácii akúsi čudnú, negatívnu podobu, najmä násilným presadzovaním práv sexuálnych menšín, násilným vnucovaním migrácie, vnucovaním jedného modelu demokracie všetkým krajinám, ap. Pod jeho „vedením“ civilizácia speje k rozkladu, úpadku, demoralizácii a možno aj tretej svetovej vojne a zániku.

            Socializovaný post-klasický kapitalizmus teda nie je socializmom, len kvôli rastu prevzal niektoré jeho vlastnosti. Globalizovaný kapitalizmus nie je globálnou civilizáciou, len prevzal kvôli rastu niektoré jej vlastnosti.
            A tieto dve línie, hlavná a vedľajšia vývojová línia, globalizácia a globalizovaný kapitalizmus sa teraz začínajú od seba oddeľovať, USA nastúpili trend boja proti globalizácii, naopak, Čína s najmodernejším spoločenským systémom začína preberať vodcovstvo globalizácie, alebo skôr to zatiaľ vypadá na globalizovaný socializmus. Čina zatiaľ nepresadzuje napr. globálnu menu, ale svoj juan, nezapája sa do integračných procesov, ale buduje svoju globálnu ekonomiku.

            Aby sme teda rozlišovali aj globalizovaný socializmus a globálnu civilizáciu, sú to rôzne vývojové línie.

            Príkladov vedľajšej vývojovej línie sa dá nájsť viacero. Prežívajúce prvobytné kmene Polynézanov, Indiánov, Eskimákov, ap. sú pozostatkom dnes už vedľajšej prvobytnej vývojovej línie, Saudská Arábia ap. sú pozostatkom dnes už vedľajšej nevoľníckej vývojovej línie.

  • 15. novembra 2018 at 9:12
    Permalink

    Citujem: „Když USA budou chtít odrovnat Čínu a Rusko, tak zastaví od zítřka prodej Windows a program. jazyků v celém světě,…“

    Tak toto ma úprimne pobavilo……pane, počuli ste o tom, ze firma IBM prevádzkuje na svojich mainframeoch GNU Linux?

    Jedna či dve hlúposti sa v texte vždy nejako stratia, že….

    Reply
    • 15. novembra 2018 at 13:15
      Permalink

      Pane Norberte, zdravím Vás.

      Díky za Vaše slovo. Ano, o tom jsem četl, čili, že IBM místo WIN provozuje LINUX. Ale já neměl na mysli IBM. Já měl na mysli veškeré klas. PC v RF a v ČLR. Tam Linux neprovozují skoro vůbec. Nehledě na to, že OS Linux je otevřený systém, takže oproti Windows se jedná o více než rizikovou SW platformu. Osobně bych na Linux nikdy nepřešel. A na Win vyšší verze než 7 Prof. rovněž tak. Pokud není sbytí, pak je důležité zablokovat aktualizace aj. šmírovačky. A důležité věci v PC řešit při vypnutém internetu i antiviru s následným resetem, jinak spláčete nad výdělkem, antiviry totiž šmírují taktéž, bohužel. (

      P.S.
      V minulosti jsem programoval v PowerBasic od bývalého Borlandu.

      Reply
  • 17. novembra 2018 at 3:40
    Permalink

    Pane Antal, vítejte.

    Jen stručně, již se mi chce spát, byť tři hodiny jsem již spal. )

    P. Vašek, myslím, že sme polemiku dostali do pozitívnej podoby, toto sa mi už páči. ►O to více mně, pane Antal. )

    Sme z rôznych komunistických prúdov, ale je dôležité, aby sme dokázali spájať naše sily. ►Nejsem proti. )

    Polemika len pomáha cibriť názory a hľadať riešenia. ►No samozřejmě, bez vzájemné názorové výměny se nikam nedopracujeme v ničem, natož ve společenských disciplínách. Zkrátka, více hlav, více rozumu. )

    P. Vašek, pokúsim sa vysvetliť rozdiel medzi hlavnou a vedľajšou vývojovou líniou a teda aj medzi globalizáciou a globálnym kapitalizmom na príkladoch. ►No prosím.

    Lenže Švédsko, Fínsko, Nórsko, či iné krajiny nie sú socialistické. ►No to tedy ani omylem. Četl jsem zkušenosti Rusů emigrantů v Norsku. No, svrab, bída a neštovice, to není k žití, ale k blití. Mám na mysli mj. eurounijní program juvenilní justice a zvrhlosti Norů ve smyslu sex. výchovy malých děcek ve školách, však se koukněte. Záhlaví videa praví:

    ŠOK! ZVRHLÉ DĚTSKÉ TV VYSÍLÁNÍ V NORSKU! PŘESVĚDČTE SE, ŽE VAGÍNA JE MOKRÁ
    https://www.youtube.com/watch?v=C5W0_x3G7e8

    Len v socialistickej epoche prevzali niektoré vlastnosti socializmu, silný sociálny štát, reguláciu a plánovanie, štátnu ekonomiku. ►Souhlasím.

    Ako vedľajšia vývojová línia sa prispôsobili hlavnej vývojovej línii – socializmu. ►Nic proti.

    Ale najmä posledné roky pri migrácii, a predtým pri vojnách proti Iraku, Juhoslávii, Líbyi, Sýrii, ukázali, že Západ nemá schopnosť viesť pozitívne civilizáciu, byť hybnou silou vývoja ►Samozřejmě, je to tak.

    Pod jeho „vedením“ civilizácia speje k rozkladu, úpadku, demoralizácii a možno aj tretej svetovej vojne a zániku. ►Bez diskuse.

    Socializovaný post-klasický kapitalizmus teda nie je socializmom, len kvôli rastu prevzal niektoré jeho vlastnosti. ►To ano, ale je třeba poznamenat zásadní rozdíl mezi kapitalismem a socialismem, tedy soukromé a společenské vlastnictví nejen ve výrobě a těžbě přírodních zdrojů, ale především v oblasti financí a bankovnictví. A navíc, ten růst za kapitalismu je omezen těmi přírodními zdroji, takže ekonomický růst kapitalismu již nadále není možný, protože limity růstu byly již vyčerpány. Proto to buržoazie řeší dnes stejně jako i před sto lety, kdy skončila I. světová válka, tedy tak, že neřešitelnou dluhovou past doslova zválcuje buď měnovou reformou s defaultem nebo resetem ekonomiky ve válečné vřavě s milióny mrtvol, mrzáků a zruinováním nár. ekonomik vybombardovaných či jinak zdecimovaných zemí.

    Čína s najmodernejším spoločenským systémom začína preberať vodcovstvo globalizácie, alebo skôr to zatiaľ vypadá na globalizovaný socializmus. ►Pane Antal, zde se názorově lišíme. Vysvětlím stručně proč. Připusťme jen na chvíli, že máte zcela pravdu. Pak ale se ptám, jak se mám postavit k zničujícímu faktu, že zásluhou čínského „globalizovaného socialismu“, jak píšete, celá řada našich nár. fabrik s výrobou textilu a obuvi dostala doslova na frak? A to jen proto, že levná prac. síla v ČLR znemožňuje prodej českých a slovenských podniků, které kdysi byly naší národní pýchou? OP Prostějov, KRAS Brno či Odevné závody Trenčín jsou toho děsivým dokladem. (

    Čina zatiaľ nepresadzuje napr. globálnu menu, ale svoj juan, nezapája sa do integračných procesov, ale buduje svoju globálnu ekonomiku. ►Já bych to nazval ne glob. ekonomikou, ale národní diverzifikací, ostatně, to samé provádějí USA pod heslem „národních zájmů USA“.

    Aby sme teda rozlišovali aj globalizovaný socializmus a globálnu civilizáciu, sú to rôzne vývojové línie. ►No dobře, zkusme to rozlišit. Ale co s tou globální civilizací? Národní ekonomiky pošleme ke všem čertům nebo co s tím? Slovenské halušky se slaninou a brynzou, které já k smrti zbožňuji, nahradíme čínskou kuchyní, protože je to globálně efektivní?

    Príkladov vedľajšej vývojovej línie sa dá nájsť viacero. Prežívajúce prvobytné kmene Polynézanov, Indiánov, Eskimákov, ap. sú pozostatkom dnes už vedľajšej prvobytnej vývojovej línie ►To jistě, pane Antal. Ale o Polynésany zde nejde, ti nám totiž KRAS Brno či Odevné závody Trenčín nezlikvidovali. A nikdy nám nekafrali jako EU skrze ničemy v Bruselu, že tvarůžky nesmí zrát, a proto se musí bloknout chemií, aby byly mrtvé jako můj otec na hřbitově.

    Saudská Arábia ap. sú pozostatkom dnes už vedľajšej nevoľníckej vývojovej línie. ►Dejme tomu. Ale ani oni nám neublížili, zato globalismus nám válcuje doslova všecko, i naše děcka nám bere z rukou skrze juvenilní justici, národy se tak rozpouštějí v kosmopolitním hnojišti do amorfní podoby bez národní identity a suverenity. Tohle chceme, pane kolego?

    P.S.
    Pane Antal, dlužíte mi odpověď na mou otázku v souvislosti s Vaší úvahou, že hypotetický vývoj společnosti v budoucnosti komunismem neskončí. Co bude po komunismu? Ale pokud nechcete odpovědět, nemusíte. ) Já jen, že jste to opravdu napsal. )

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *