Ľuboš Blaha: O Štúrovi a Jankovi Kráľovi píšu v zahraničí s uznaním

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Nie je nič krajšie, ako sa v lete vyblázniť vo vode s deckami a stráviť čas s rodinkou. A samozrejme – po kúpaní nesmie chýbať dobrá kniha ?

O ĽUDOVÍTOVI ŠTÚROVI S ÚCTOU PÍŠU V RENOMOVANÝCH ZAHRANIČNÝCH KNIHÁCH

Cez víkend som čítal oxfordské Dejiny politického myslenia v strednej a východnej Európe. Zanieslo ma to do 19. storočia a prežíval som zápas za našu národnú emancipáciu – v kontexte celej strednej Európe je to fantastické čítanie. S hrdosťou som čítal o Ľudovítovi Štúrovi, o ktorého diele s úctou píšu aj zahraniční autori. A nikto nelamentuje nad jeho emotívnou obranou Ruska a Slovanstva, nad jeho komunitárnou obhajobou ruskej občiny, nad jeho kritikou dekadentného západného liberalizmu.

PRESTAŇME S NÁRODNÝM SEBABIČOVANÍM – MÁME BYŤ NA ČO HRDÍ

Nikto Štúrovi nevyčíta dobové predsudky, nikto nemá potrebu kopať do našich národných hrdinov. To len niektorí naši premúdrelí neoliberálni novinári, o ktorých v zahraničí ani nezakopnú, majú neustále potrebu spochybňovať všetko slovenské a národné. A keby Štúr žil ešte dnes, tak by ho zrejme označili za ruského agenta a odsúdili za extrémizmus. Je to normálne?

KEĎ O JANKOVI KRÁĽOVI ČÍTATE UZNANLIVÉ ODSTAVCE V ANGLIČTINE

To isté Janko Kráľ, národný buditeľ a socialista – na jeho dielo sa rovnako nazerá s úctou. Riadky o ňom som hltal – vždy bol môj najobľúbenejší spomedzi našich revolucionárov. A vážia si ho aj v zahraničnej literatúre.
Poviem vám úprimne – keď o našich velikánoch čítate v angličtine a ich mená sa objavujú popri iných osobnostiach z Európy, je to krásny pocit.

KEĎ JÁNOŠÍKA OSLAVUJÚ SLÁVNI HISTORICI Z BRITÁNIE

Minule som takto narazil na oslavné pasáže o Jurajovi Jánošíkovi v diele Erica Hobsbawma, jedného z najslávnejších svetových historikov. To sú tie chvíle, kedy sa vám až srdce rozbúši a cítite to skutočné vlastenectvo.
Slováci sa naozaj nemáme za čo hanbiť. Prestaňme s tým sebabičovaním liberálnych médií – je to trápne.

SLOVENSKÝ HISTORICKÝ ZÁPAS BOL VŽDY BOJOM ZA SOCIÁLNU SPRAVODLIVOSŤ

V kapitolách o 20.storočí je nádherné sledovať, ako Dubčekova vízia socializmu s ľudskou tvárou strhla Európu a prenikla do sveta. Autori oxfordskej knižky spomedzi Slovákov vyzdvihli aj Vladimíra Mináča a jeho koncepciu Slovákov ako plebejského národa – naše vlastenectvo nikdy nebolo o ubližovaní iným, naopak, bojovali sme proti útlaku a za sociálnu emancipáciu. Ako zdôrazňoval Mináč, náš boj za národné oslobodenie mal vždy ľavicovú podstatu. Aj preto je smiešne, keď nám dnes iné väčšie národy, ktoré po stáročia plienili a dobývali, čokoľvek vyčítajú – my sa nemáme za čo hanbiť. Môžeme byť na Slovensko právom hrdí.

TEN POCIT, KEĎ NARAZÍŠ NA SVOJE MENO…

Áno, je to prekrásny pocit, keď v zahraničnej knižke čítate o slovenských a iných stredoeurópskych mysliteľoch a narazíte aj na svoje meno. To, že sa moja filozofická koncepcia z knižky Späť k Marxovi? ocitla medzi takými velikánmi moderného myslenia ako Žižek či Bauman – to je obrovská česť.
Ale čo ma teší najviac, to je tá úcta, s akou sa píše o Slovensku a našich národných osobnostiach. Nikto v zahraničí nás účelovo neumenšuje, to len my sami – naši kaviarenskí mudrlanti.

LACNÝ DOBOVÝ ANTIKOMUNIZMUS JE UŽ NA SMIECH AJ NA ZÁPADE

Mimochodom, nikto nekope ani do bývalého režimu. Vecne sa upozorňuje na chyby a dobové geopolitické kontexty. Označovanie komunizmu ako totalitnej ideológie autori označujú za propagandistickú súčasť studenej vojny, ktorá bola aj na Západe naposledy v móde v 50.rokoch a dnes je už zúfalo prekonaná. To len terajšia vláda tu ide naháňať ľudí s iným názorom a kriminalizovať ľavicových politikov a filozofov… a oháňa sa pri tom ešte aj slobodou… Čistý surreralizmus.

V ZAHRANIČÍ SA O SLOVENSKU PÍŠE S ÚCTOU – AŽ NA JEDNU VÝNIMKU

Nie, priatelia, my sa nemáme za čo hanbiť. Bráňme si našu pravdu, naše vlastenectvo, naše ľavicové presvedčenie – bráňme si Slovensko. Čítajte, čo o nás píšu v zahraničí v renomovaných historických a filozofických knihách a uvidíte, že to stojí za to. Ale samozrejme, nie všade nás chvália. Minule som v nemeckej tlači čítal, ako sa smejú z toho, že na čele slovenskej vlády je plagiátor ? Je po víkende, tak zase do práce – krásny deň ?

Ľuboš Blaha na sociálnej sieti

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *