Slováci trpia, kým nadnárodné reťazce veselo bohatnú, zisky sa vyvážajú do Nemecka a slovenskí zamestnanci a živnostníci padajú na ústa.
SME VO VOJNE A ŠTÁT SA STÁLE SPOLIEHA NA TRH – LIBERÁLI SA ZBLÁZNILI!
Koronavírus vytvára ešte horšiu krízu v ekonomike ako cyklické krízy. Nepomôžu stimuly ani čakanie na nový ekonomický cyklus. Lebo vonku zúri vírus a dopyt ani ponuku preto nemáte ako stimulovať. Koronavírus je z ekonomického hľadiska ako vojna. Ničí prácu, ničí ekonomiku, ničí krajinu. A ukážte mi jediný štát, ktorý v čase vojny, neprevezme strategické sektory ekonomiky?
ŠTÁT MUSÍ PREVZIAŤ KONTROLU NAD EKONOMIKOU
Dnes je jediná šanca štátne vlastníctvo. Štát musí prevziať podniky, ktoré idú hromadne prepúšťať. Musí pomôcť ľuďom a obnoviť výrobu v strategických sektoroch.
Musí prevziať kontrolu nad potravinovým priemyslom a poľnohospodárstvom, aby zabezpečil potravinovú sebestačnosť.
Zabudnite na kecy liberálov o globálnej deľbe práce – celý svet sa kvôli pandémii uzatvára, globalizácia je kaput. Štáty sa musia spoľahnúť sami na seba.
Z EKONOMICKÉHO HĽADISKA MÁME LIBERÁLNU VLÁDU – A PRETO NÁS VEDÚ DO ZÁHUBY
Keď vidím tú bezradnosť pravicovej vlády, nie som vôbec prekvapený. Oni z princípu nedokážu riešiť ekonomické krízy, lebo sú ekonomickí liberáli.
A teraz na chvíľu zabudnite na to, že v kultúrno-etických otázkach sú napríklad Heger, Krajniak či Matovič konzervatívni – tu nejde o kultúru, ale o ekonomiku a v tej sú čistí liberáli, resp. neoliberáli. Sulík svoj ultraliberálny prístup k ekonomike ani netají.
A definičný znak liberalizmu v ekonomike je nenávisť voči štátu. Biznis, voľný trh, globalizácia, nerovnosť. To je základná abeceda všetkých neoliberálov, vrátane Matovičovej vlády.
TRH NEFUNGUJE, ŠTÁT NECHCÚ – VÝSLEDKOM JE LIBERÁLNY CHAOS
A teraz si to preložte do súčasnosti. Štát necháva všetko na trh a do toho zavádza nevyhnutné opatrenia na ochranu zdravia pred koronavírusom.
Výsledok – ľudia prichádzajú o prácu, výroba sa zastavuje. Lebo trh nedokáže fungovať. Ale liberáli sú natoľko ideologicky predpojatí, že zároveň nechcú odovzdať výrobu štátu.
Ľudia majú naďalej potreby, ale pre trh sú nezaujímaví, pretože princíp súkromného zisku je kvôli opatreniam vlády ohrozený. A tak nefunguje ani trh, ani štát. A je z toho chaos.
SLOVÁCI TRPIA, KÝM NADNÁRODNÉ REŤAZCE VESELO BOHATNÚ
Na chaose samozrejme niektoré sektory veselo bohatnú. Nadnárodné reťazce majú už mesiac vianočné tržby. Zisky sa vyvážajú do Nemecka a slovenskí zamestnanci a živnostníci padajú na ústa.
Štát s tým nevie nič robiť, lebo veci nemá pod kontrolou.
Keby štát prevzal kontrolu nad ekonomikou, vie straty jedného sektora vyvažovať ziskami v druhom sektore. Vie regulovať, vie plánovať. Vie dať ľuďom robotu a vie zabrániť tomu, že jedni nechutne bohatnú, kým väčšina národa padá na ústa.
ŠTÁT MUSÍ ZISKY AJ STRATY SPRAVODLIVO PREROZDEĽOVAŤ
Takto len chradne všetko, čo je slovenské a vačky si pakujú globálni kapitalisti zo zahraničia. Nevyrába sa to, čo ľudia potrebujú, lebo štát nemá výrobu pod kontrolou.
Ľudia končia na dlažbe a štát sa len zadlžuje – všetko kvôli tomu, že liberálny štát nemá odpovede na krízový stav.
Spravodlivý štát musí vedieť zobrať tým, čo bohatnú a dať tým, čo chradnú – zobrať nadnárodným reťazcom a dať robotníkom a malým živnostníkom.
ZOŠTÁTNENIE AKO ALTERNATÍVA V ČASE KRÍZY
Musíme sa vrátiť k myšlienkam socializmu – k silnému štátu v ekonomike, k zoštátňovaniu, kontrole štátu nad ekonomikou, sebestačnosťou a socializáciou bankového sektora.
Aj preto som podpísal verejnú výzvu ľavicových osobností, vrátane Ladislava Hohoša či Vladimíra Mandu, ktorú dali dokopy aktivisti z Dav Dva. Zoštátnenie ako alternatíva v čase krízy. Tu je celý text: https://davdva.sk/zasadne-prehlasenie-zostatnenie-ako-alte…/
SLOVENSKO POTREBUJE LÍDRA, NIE ŠAŠKA
V Nemecku, Francúzsku aj Taliansku sa o tom už vášnivo diskutuje.
Sme v radikálnej situácii a potrebujeme preto radikálne riešenia.
Matovič sa správa ako šašo, pretože mu nič iné neostáva. Nevie, čo by robil, tak aspoň zabáva verejnosť. O pár týždňov už na jeho šaškovanie nikto nebude zvedavý – ak niečo nezačne okamžite robiť, Slovensko kľakne.
A jediné, čo môže robiť, je vrátiť späť do hry – štát.
POROVNAJTE SI WU-CHAN A NEW YORK… A ROZMÝŠĽAJTE O TOM
Liberalizmus je cesta do pekla. V čase krízy to platí viac než inokedy.
Pozrite sa na Čínu, ako čínski komunisti krízu zvládajú a pozrite sa na chaos v liberálnom kapitalistickom New Yorku.
Socializmus. Jedine socializmus.
Ľuboš Blaha
ZDÁ SA, ŽE PANDÉMIA ZASADÍ BURŽOÁZII RANU PRIAMO DO SRDCA SKÔR AKO ROBOTIZÁCIA – DIEŤA TECHNOLOGICKEJ EXPLÓZIE
K tomu možno vystopovať Marxov záver z Komunistického manifestu, kde Marx píše:
*
„Buržoázia je neschopná panovať, pretože nie je schopná zabezpečiť svojmu otrokovi živobytie ani len v rámci jeho otroctva, pretože ho nevyhnutne necháva klesať do postavenia, v ktorom ho sama musí živiť, namiesto toho, aby ju on živil.
Spoločnosť už nemôže žiť pod jej panstvom, t.j. jej život je už nezlučiteľný zo životom spoločnosti.“
Tento záver je treba znova prerozprávať – vytvoriť naratív (prerozprávanie, zmena zmyslu obsahu novým výkladom ako v prípade najmocnejšej Marxovej metafory o náboženstve ako ópiu ľudstva) a to bez zbytočného resentimentu.
Matovič, Sulík, Kollár, Čaputová: „Štát som JA!“
Hmmm, hmmm,
akosi mi v článku chýba, čo s tým neoliberálnym marazmom urobil za 12 rokov Smer. Prosím uviesť aspoň jednu SYSTÉMOVÚ zmenu. Je to dôležité preto, lebo vzniká otázka, či niečo urobí, alebo vôbec chce urobiť v budúcnosti (dnešná vláda nemusí vládnuť 4 roky).
Už urobil !
Začal dôsledne používať pojmy ľavica-pravica ;)
Pán Blaha,
naskytá sa jedinečná príležitosť. Kolár vyzval opozíciu na predkladanie návrhov k riešeniu situácie. Predkladajte im takéto návrhy. Nech sa o nich dozvie široká verejnosť.