Lucia Hubinská: V Británii sa bude znárodňovať

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

V BRITÁNII SA BUDÚ ZNÁRODŇOVAŤ ŽELEZNICE, POSILNIŤ SA MÁ AJ VEREJNÉ ZDRAVOTNÍCTVO

Kým v Británii milióny ľudí žijú v chudobe, Kráľ Charles III. sa dnes doviezol do Westminsterského Parlamentu na miliónovom koči aby predniesol jeho reč o nasledujúcom programe Labouristickej vlády Veľkej Británie. Jeho prednes bol samozrejme okázalý ako sa dalo čakať, počnúc oslovením Lordov, konzistentne sa odvolával na „jeho“ vládu a ukončil svoj príhovor slovami „Modlím sa, aby na vašich rozhodnutiach spočinulo požehnanie všemohúceho Boha.“. Taktiež pripomenul, že spolu s manželkou, Kráľovnou, sa tešia na ich návštevu ostrova Samoa spolu so stretnutím hláv vlád Spoločenstva národov (Commonwealth) v októbri a na návštevu ich kolónie, Austrálie. Nuž, čas, zdá sa v Británii plynie po viacerých líniách a sledovanie takýchto stredovekých výdobytkov v 21.storočí musí pre každého uvedomelého človeka pôsobiť naozaj absurdne.

Čo sa týka samotného obsahu programu Labouristickej vlády, tu vidím niekoľko sľubných bodov tejto vízie, ako reformy zamerané na posilnenie práv pracovníkov, prechod železníc do verejného vlastníctva a oživenie národnej zdravotnej služby (NHS).

Základným kameňom vládneho programu je návrh zákona o právach v zamestnaní, ktorého cieľom je zaviesť novú dohodu pre pracujúcich. Cieľom tohto návrhu zákona je zakázať vykorisťovateľské praktiky v zamestnaní a posilniť práva pracovníkov, čím sa zabezpečí spravodlivé zaobchádzanie a lepšie pracovné podmienky vo všetkých odvetviach. Riešením otázok, ako sú istota zamestnania, spravodlivé mzdy a bezpečné pracovné prostredie, sa tento právny predpis snaží posilniť postavenie pracovníkov a chrániť ich pred vykorisťovaním.

Ďalším významným návrhom je snaha o prechod železníc do verejného vlastníctva prostredníctvom návrhu zákona o službách osobnej železničnej dopravy. Založením britskej železničnej spoločnosti (Great British Railways) a prevzatím kontroly nad prevádzkou vlakov chce vláda zabezpečiť, aby sa železničné služby prevádzkovali vo verejný prospech, a nie pre súkromný zisk. Tento prechod je prísľubom mnohých výhod vrátane, zlepšenia kvality služieb, cenovo dostupného cestovného (momentálne su ceny za železničnú dopravu nehorázne vysoké, až odrádzajúce od cestovania po krajine; napríklad v mnohých prípadoch vyjde cesta do zahraničia menej ako cestovanie vlakom po krajine). Znárodnenie a verejné vlastníctvo železníc ďalej môže zabezpečiť komplexné pokrytie krajiny železničnými traťami, vrátane vidieckych oblastí s nedostatočnou obsluhou a poskytne spravodlivé možnosti dopravy v celej krajine.

Národná zdravotná služba (NHS) zostáva v Spojenom kráľovstve dôležitou inštitúciou a záväzok vlády zlepšiť jej fungovanie je zrejmý z navrhovaných reforiem. Kľúčový význam má zameranie sa na skrátenie čakacích lehôt (niekedy sa k špecializovanému lekárovi dostanete napríklad až o rok), zlepšenie preventívnej starostlivosti a zlepšenie služieb v oblasti duševného zdravia. Nová vláda sa zaväzuje poskytovať starostlivosť na základe potrieb, nie platobnej schopnosti, čím sa posilňuje základný princíp NHS. Počas vlády konzervatívcov sa NHS konzistentne zhoršovalo a postupne po častiach potichučky privatizovalo. To je napríklad vidieť aj na zubnej starostlivosti, ktorá už teraz nie je naplno dotovaná od štátu a ponúka „zlý servis pre chudobných ľudí“ pričom ostatní sa musia obracať na súkromných zubárov za astronomické sumy. Posilňovaním štátnej podpory pre národné zdravotníctvo by sa tomuto malo predísť.

Navrhované politiky a legislatívne iniciatívy uvedené v Kráľovom prejave signalizujú transformačný prístup k budovaniu spravodlivejšej a rovnostárskejšej spoločnosti. Aj naďalej zostávam skeptická k vláde Keira Starmera, no horeuvedené body spolu s ďalšími v plnom programe vlády prinášajú nádej na zlepšenie života v Británii. My na Slovensku sa musíme učiť z príkladov ako je Británia, na ktorom jasne vidíme, že neoliberálne politiky neprinášajú dobro a prosperitu pre väčšinu krajiny, len pre hrśtku vyvolených a ľudia si napokon vždy zvolia zmenu. Dôležité však je vedieť predísť škodám a utrpeniu, ktoré neoliberálne opatrenia spôsobujú, a vyberať si takých zástupcov, ktorí sú odhodlaní konzistentne brániť hodnoty spravodlivosti, sociálneho zmieru, demokracie a udržateľnosti.

Lucia Hubinská

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *