M. Kolíková: Záleží mi na ochrane novinárov aj ochrane pred dezinformáciami

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava, 5. februára 2021 – Implementácia súdnej mapy, reforma justície či ochrana novinárov boli hlavné témy diskusie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej s poslancami Monitorovacej skupiny Európskeho parlamentu pre demokraciu, právny štát a základné slobody. Europoslanci sa zaujímali aj o vyšetrovanie smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského.

„Tento rok budeme mať otvorený Trestný zákon. Budeme sa zaoberať nielen ochranou novinárov, ale aj otázkou, či vieme dostatočne trestnoprávne postihovať dezinformácie. Takisto môžem potvrdiť, že sa chceme, nielen vzhľadom na nedávne udalosti, zaoberať aj podmienkami vzatia do väzby a možných prísnejších časových limitov. Táto téma mi ako advokátke, ktorá sa venovala aj téme ľudských práv, nie je ľahostajná. Aj v Programovom vyhlásení vlády sme sa zaviazali k humanizácii podmienok vo väzbe a vo výkone trestu,“ ubezpečila ministerka spravodlivosti M. Kolíková europoslancov.

Predstaviteľov EP zaujímala implementácia novej súdnej mapy. M. Kolíková v tejto súvislosti informovala o cieľoch reformy súdnej mapy, ktorými sú špecializácia sudcov a zabezpečenie prístupu k spravodlivosti pre každého v rovnakej kvalite v primeranom čase. Zároveň ubezpečila, že žiaden sudca nepríde o svoje miesto a doplnila, že návrh súdnej mapy vychádza z dát a z auditu Európskej komisie pre efektívnu justíciu (CEPEJ).

Počas videokonferencie na tému lepšej ochrany novinárov s europoslancami diskutoval aj štátny tajomník ministerstva kultúry Radoslav Kutaš. O práci kontrolnej komisie, ktorá preveruje mimoriadnu udalosť, následkom ktorej zomrel policajný exprezident Milan Lučanský, informoval predseda komisie Tomáš Čitbaj.

Monitorovacia skupina Európskeho parlamentu pre demokraciu, právny štát a základné slobody bola zriadená pod výborom EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) v nadväznosti na vraždu maltskej novinárky Daphne Caruana Galizia a vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Misia z Európskeho parlamentu navštívila Slovensko zatiaľ dvakrát – v marci 2018 a vo februári 2019. Ministerka M. Kolíková so skupinou už komunikovala, krátko po nástupe do funkcie aj za prítomnosti premiéra Igora Matoviča, a potom aj v novembri 2020.

Ministerka spravodlivosti je v kontakte aj s ďalšími predstaviteľmi európskych inštitúcií. Tento týždeň hovorila s podpredsedníčkou Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou a komisárom pre spravodlivosť Didierom Reydersom.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


3 thoughts on “M. Kolíková: Záleží mi na ochrane novinárov aj ochrane pred dezinformáciami

 • 5. februára 2021 at 15:31
  Permalink

  Vtipné od Kolíkovej , hlavne to o humanizácii podmienok vo väzbe po „samovražde“ generála Lučanského .

  Reply
 • 5. februára 2021 at 15:44
  Permalink

  Po čase vyjde najavo, kto dezinformuje!
  Kolíková hovorí o humanite??? Táto „žena“ nepozná význam slova humanita! Po smrti generála vystúpiť v satirickej relácii Pumpa a necitlivo komentovať jeho smrť, hmmm – „humanita“.
  Z tej ženy mrazí!

  Reply
 • 5. februára 2021 at 17:11
  Permalink

  ochrana novinárov a ochrana pred dezinformáciami … kto to posúdi?
  a kto ochráni nás a verejnosť pred tým keď novinári hlavného prúdu šíria dezinformácie a zamlčiavajú?

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *