M. Krajčí: Časť detí sa od pondelka vráti do škôl, Krajniak potvrdil pravidelné testovanie…

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 3. februára (TASR) – Od pondelka 8. februára sa otvoria materské školy, prvý stupeň základných škôl a tiež končiace ročníky stredných škôl a odborných učilíšť. Zároveň sa sprísnil COVID automat. Rozhodnutie vlády SR v stredu oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Zákaz vychádzania bude naďalej platiť.

Krajčí zopakoval, že situácia na Slovensku sa ani po niekoľkých týždňoch zákazu vychádzania nezlepšila, dôvodom je aj britská mutácia nového koronavírusu. Pripustil, že takéto rozhodnutie vlády by sa mohlo zdať ako „nezodpovedné“. „Rozhodli sme sa, že sprísnime kritériá na čiernu zónu, ktorú momentálne máme v COVID automate, a tým dovolíme deťom chodiť do škôl,“ informoval.

Vláda schválila aj návrh pandemickej komisie aj sprísnenie COVID automatu. Slovensko nebude môcť prejsť z čiernej do miernejšej – bordovej fázy – v prípade, ak počet hospitalizovaných s novým koronavírusom neklesne v nemocniciach pod 3000. Priemerný počet pozitívne testovaných osôb na území Slovenska a reprodukčné číslo sa sprísnili o 20 percent.

V čiernej a bordovej fáze COVID automatu treba počítať s pravidelným testovaním ľudí na ochorenie COVID-19. Povedal to na stredajšej tlačovej konferencii minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) s tým, že certifikát o testovaní môže byť najviac sedem dní starý.

Vzhľadom na britskú mutáciu nového koronavírusu bude potrebná 14-dňová karanténa pre ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia. Na ôsmy deň môžu absolvovať RTC-PCR test na ochorenie COVID-19. Test bude uhrádzaný zdravotnými poisťovňami. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Vakcínou od spoločnosti AstraZeneca by sa mohla očkovať kritická infraštruktúra či chronicky chorí ľudia do 55 rokov. Vakcína by mohla na Slovensko prísť podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) 9. februára. Malo by ísť o 150.000 dávok. Krajčí o tom informoval na stredajšej tlačovej konferencii.

Správe štátnych hmotných rezerv (SŠHR) sa podarilo zaobstarať ďalších 8,4 milióna antigénových testov. Na Slovensku by tak mal byť dostatočný počet testov. V stredu to na tlačovej konferencii oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Zároveň informoval, že štát plánuje nakúpiť do dvoch miliónov kusov menších, „dvojcentimetrových“ antigénových testov. Mali sa prednostne používať v školách, na trhu však ešte nie sú v dostatočnom počte.

Právna úprava zákazu vychádzania a výnimiek bude od budúceho týždňa totožná tej, ktorá platí v súčasnosti. Na tlačovej konferencii to v stredu oznámila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) s tým, že ak niekto teraz potrebuje na cestu do práce test na ochorenie COVID-19 s negatívnym výsledkom, bude ho potrebovať aj od pondelka (8. 2.). Zachované majú byť aj súčasné výnimky pre deti, zdravotne postihnuté osoby či starších ľudí.

Slovensko sa snaží zaobstarať ruskú vakcínu Sputnik proti ochoreniu COVID-19. V stredu to na tlačovej konferencii oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Zároveň potvrdil, že Ministerstvo zdravotníctva SR môže vydať povolenie aj pre vakcínu, ktorú ešte neschválila Európska lieková agentúra (EMA). Minister to však označil za jednu z hraničných možností, ktorú zvažujú.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “M. Krajčí: Časť detí sa od pondelka vráti do škôl, Krajniak potvrdil pravidelné testovanie…

 • 3. februára 2021 at 12:28
  Permalink

  Takže, keď sa predčasom podľa Krajčího situácia zlepšovala, deti do škôl nemohli; teraz, keď sa podľa slov Krajčího situácia zhoršila, deti do škôl môžu.
  Biznis z povinného testovania rodičov, dobre tomu rozumiem?
  Títo ľudia nepatria do vlády, ale pred súd.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *