Maticu slovenskú navštívili prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini a veľvyslanec Českej republiky Rudolf Jindrák

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Na deň Martinskej deklarácie, ktorá spečatila vznik prvej ČSR ako štátu dvoch najbližších slovanských národov, prebehla historická návšteva prezidenta Slovenskej republiky Petra Pellegriniho v Matici slovenskej. Súčasne Maticu navštívil aj veľvyslanec ČR Rudolf Jindrák.

Dnes zavítal do Matice slovenskej v Martine prezident SR, Peter Pellegrini. V sídelnej budove Matice, ktorá je v súčasnosti národnou kultúrnou pamiatkou, sa stretol s jej predsedom Mariánom Gešperom a s matičnými funkcionármi. V rámci rozhovorov diskutovali nielen o dejinách ustanovizne, ale aj o jej súčasných a budúcich aktivitách a plánoch. Počas oficiálnej návštevy pána prezidenta oboznámili s bohatými aktivitami a vydavateľskými projektmi, ktorými podporuje MS slovenskú kultúru a národnú identitu. Predstavili mu vzácne archívne klenoty z matičných dejín. Medzi nimi aj historické Stanovy a pečatidlo Matice slovenskej a Pamätnú knihu návštev, kde nájdeme napr. aj podpis prezidenta Masaryka z roku 1921. Výnimočnou súčasťou prehliadky bol sadrový odliatok posmrtnej masky gen. M. R. Štefánika od sochára Mareka Žitňana. Prezident SR si so záujmom pozrel krátky historický dokument mapujúci bohatú, vyše 160. ročnú históriu Matice slovenskej. MS ďalej uvádza: „Takáto návšteva je pre nás cťou a preto sme s radosťou privítali prvého prezidenta od roku 2007, ktorý do Matice zavítal.“

Redaktor DAV DVA mu s venovaním daroval knihy Utopisti a Bernolákovci. Členovia redakcie DAV DVA, ako hodnotovo ľavicového a mierového projektu, jednoznačne unizono podporili kandidatúru Petra Pellegriniho za prezidenta Slovenskej republiky.

Český veľvyslanec, diplomat Rudolf Jindrák dnes navštívil Maticu slovenskú. V rámci diskusie vznikol návrh o spolupráci na budúcoročnej konferencii o generácii Všeslavie (Kollár, Šafárik, Palacký, Kuzmány, Tomášik), ktorú pripravuje Matica aj ako zdroj materiálu pre knihu Premožitelia času II.

***

V sídelnej budove Matice, ktorá je v súčasnosti národnou kultúrnou pamiatkou, sa 30. októbra 2024 stretol s jej predsedom Mariánom Gešperom a s matičnými funkcionármi. V rámci rozhovorov diskutovali nielen o dejinách ustanovizne, ale aj o jej súčasných a budúcich aktivitách a plánoch.

Počas oficiálnej návštevy sme pána prezidenta oboznámili s našimi bohatými aktivitami a vydavateľskými projektmi, ktorými podporujeme slovenskú kultúru a národnú identitu. Predstavili sme mu vzácne archívne klenoty z matičných dejín. Medzi nimi aj historické Stanovy a pečatidlo Matice slovenskej a Pamätnú knihu návštev, kde nájdeme napr. aj podpis prezidenta Masaryka z roku 1921.

Výnimočnou súčasťou prehliadky bol sadrový odliatok posmrtnej masky gen. M. R. Štefánika od sochára Mareka Žitňana. Prezident SR si so záujmom pozrel krátky historický dokument mapujúci bohatú, vyše 160. ročnú históriu Matice slovenskej.

Takáto návšteva je pre nás cťou a preto sme s radosťou privítali prvého prezidenta od roku 2007, ktorý do Matice zavítal.

Informačné ústredie Matice slovenskej

***

Český veľvyslanec na Slovensku Dr. Rudolf Jindrák navštívil 30. októbra 2024 Maticu slovenskú v Martine. V sídelnej budove Matice, ktorá je v súčasnosti národnou kultúrnou pamiatkou, sa stretol s jej predsedom Dr. Mariánom Gešperom a s matičnými funkcionármi. V rámci rozhovorov diskutovali nielen o dejinách ustanovizne, ale aj o jej súčasných a budúcich aktivitách a plánoch.

Veľvyslanec si so záujmom pozrel priestory historickej matičnej budovy a archívne dokumenty. Zaujímavosťou boli stanovy Matice slovenskej z roku 1862, ktoré schválil ešte rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I, či historické matičné pečatidlo. Veľvyslancovi sme predstavili aj súbor archívnych listinných a fotodokumentačných materiálov s odkazom na rôzne interakcie medzi Českou republikou a Maticou slovenskou. Výnimočnou súčasťou prehliadky bol sadrový odliatok posmrtnej masky gen. M. R. Štefánika od sochára Mareka Žitňana. Veľvyslanec si so záujmom prezrel aj Pamätnú knihu návštev Matice slovenskej, kde nájdeme napr. aj podpis prezidenta Masaryka z roku 1921. V roku 1967 navštívil MS prezident Antonín Novotný. V roku 1968 navštívil Maticu slovenskú aj vtedajší prezident Česko-Slovenska Ludvík Svoboda, ktorý bol prítomný na Valnom zhromaždení Matice slovenskej. V neskoršom období Maticu navštívil napr. aj Václav Havel. V pamätnej knihe si veľvyslanec prečítal aj pozdravy a odkazy od ďalších významných českých politikov, umelcov, spisovateľov, či kultúrnych činiteľov, ktorí MS v minulosti navštívili. Po obhliadke archívu sme veľvyslanca oboznámili s bohatou matičnou vydavateľskou činnosťou a produkciou. V krátkom historickom dokumente sme mu predstavili bohatú už vyše 160. ročnú históriu Matice slovenskej.

S predsedom MS Mariánom Gešperom následne diskutovali o aktivitách a činnosti Matice slovenskej a o potenciálnej spolupráci medzi Maticou a českými kultúrnymi inštitúciami. Predseda MS pripomenul významné historické a kultúrne súvislosti medzi Slovenskom a Českom. Pri diskusii zdôraznil aj vplyv a pôsobenie mnohých významných Slovákov v českej časti monarchie v 19. a na začiatku 20. storočia či mnohé ďalšie spoločné historické súvislosti.

Informačné ústredie Matice slovenskej

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *