ITHACA
V Ithace funguje výnimočný systém komunitného zdieľania a generovania spoločného bohatstva, ktorý môže slúžiť ako inšpirácia nielen pre nás. Tu je zoznam 10 vecí, ktoré v tomto „Sharing City“ fungujú:
1/ PAY IT FORWARD BOXES – V centre mesta je vybudovaná trojbloková oddychová pešia a relaxačná zóna, ktorej súčasťou sú aj červené boxy, kde môže každý darovať peniaze alebo osobné šeky, ktorými budú podporení obyvatelia s nízkymi príjmami. Je to súčasť nového programu na rozvoj a podporu komunity, kultúry a ekonomickej vitality.
2/ KOMUNITNÁ MENA A ČASOVÉ BANKY – Tzv. „Ithaca Hours“ je jednou z najstarších komunitných mien v USA (od r. 1991), ktorej princípom je „vytvoriť spravodlivý obchod s minimálnymi konfliktami alebo zneužívaním ľudí a prírodných zdrojov“ (viac tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Ithaca_Hours)
3/ EKO-DEDINA – EcoVillage Ithaca (EVI) je takisto jednou z prvých ekodedín na svete. Teraz je prosperujúcim modelom toho, ako by mohla vyzerať ekologicky zdravá budúcnosť – v súčasnosti v nej žije viac ako 200 multigeneračných rodín.
4/ FINGER LAKES RE-USE CENTER – organizácia, ktorá znižuje plytvanie a súčasne tým zachováva bohatstvo komunity. Využíva na to rôzne cesty, ako napr. predaj/znovu-využitie vecí zo skládok odpadu, dekonštrukcia domov tak, aby sa dané materiály dali znovu použiť, oprava elektroniky, či školenia pre každého kto sa to chce naučiť.
5/ RECYKLÁCIA BICYKLOV
6/ ALTERNATÍVY – poskytovanie rôznych ekonomických služieb miestnou družstevnou bankou – tieto služby zahŕňajú napr. bezplatnú prípravu daní pre osoby s nižším príjmom, jednoduchšie poskytovanie úverov, administratívnu podporu a iné.
7/ DETSKÁ ZÁHRADA – verejná záhrada s rozlohou troch hektárov, ktorá je súčasťou väčšieho parku, kde sa deti môžu dozvedieť o pestovaní potravín alebo jednoducho sa hrať, skúšať a učiť sa z prírody. Prebiehajú tu bezplatné kurzy environmentálnej výchovy, poľnohospodárstva, kurzy varenia a iné.
Takisto tu funguje populárna „Hand-on-Nature The Anarchy Zone“ – to je oblasť, kde sa deti môžu hrať a pretvárať svoje prostredie s hlinou, slamou, lepenkou, pneumatikami a celou škálou ďalších materiálov.
8/ CORNELL COOPERATIVE EXTENSION – inovatívne programy, ktoré umožňujú študentom miestnej Cornellovej univerzity využívať poznatky získané na univerzite v mestských družstvách.
9/ GREEN STAR – družstvo pre obchod s potravinami, ktoré svoje zisky generuje späť do komunity v podobe podpory miestnych škôl, neziskových organizácií a poľnohospodárskych podnikov.
10/ FINGER LAKES CLIMATE FUND – program, ktorý umožňuje ľuďom vypočítať svoju uhlíkovú stopu. Následne môžete darovať príspevok v adekvátnej výške tej vašej. Tie sú potom v podobe malých grantov určené pre rodiny s nízkym príjmom na pokrytie nákladov na zlepšenie systémov vykurovania, izolácie a iných projektov, ktoré znižujú ich spotrebu energie a znižujú emisie skleníkových plynov.
BERLÍN
Funguje tu silná prepojená sieť s viac ako 200 projektmi, a vyše 1000 jednotlivcami, ktorej snahou je povýšiť fungovanie miestnych komunít na úplne novú úroveň. Tento článok prináša niekoľko z nich:
1/ JEDLO.
Mundraub (tzv. „krádež jedla“) je najväčšou online platformou, ktorá pomáha ľuďom vyhľadávať miesta, kde sa môžu zdarma dostať k jedlu, oberať voľne rastúce ovocie a zeleninu, organizuje zbery, starostlivosť o stromy a ďalšie aktivity.
Organizácia Foodsharing, ako už jej názov napovedá, ponúka používateľom nástroje na zdieľanie zostávajúcich potravín (ktoré by sa možno inak vyhodili).
Ďalšou zaujímavou komunitnou iniciatívou v tejto oblasti je AufHaxe – tá sa zameriava na organizovanie „spoločných varení a párty vo vašom okolí.“ Snahou je aj zapájať do tohto projektu miestnych farmárov, aby sa varilo hlavne zo surovín od nich.
2/ MOBILITA
Zdieľanie nákladných bicyklov a tiež niekoľko platforiem na zdieľanie klasických bicyklov. Táto iniciatíva funguje vo viacerých častiach Nemecka.
3/ ZDIEĽANIE VECÍ
Sieť viacerých „knižníc vecí“, vďaka ktorým si môžete 24/7 požičať za malý poplatok vec, ktorú práve potrebujete (pracovné náradie, športové náradie, stany, fotoaparáty atď... ) a nemusíte ju tým pádom kupovať. Spolupracujú pri tom aj s viacerými výrobcami daných vecí a cieľom je o.i. znižovať záťaž na životnom prostredí. Samozrejme, že veci si nemusíte len požičiavať, ale tie čo nepotrebujete, môžete darovať aj Vy sami.
4/ PRÁCA
V kooperatívnych komunitách, akými sú napr. CZY WRK, SUPERMARKT, BETAHAUS a iných, môžu rôzni IT pracovníci, umelci, a ľudia na „voľnej nohe“ navzájom zdieľať svoje pracovné úlohy, nápady, a pomáhať si, ak sa im zrovna nedarí – cieľom je posilnenie celej siete, čo má byť prínosom pre všetkých zúčastnených.
Taktiež tu funguje napr. ponuka rôznych miestností a priestorov na konanie rôznych podujatí a remesiel, coworking priestorov, komunitné záhrady a iné.
Nezisková organizácia Mein Grundeinkommen (Môj univerzálny základný príjem) organizuje tomboly, vďaka ktorým výherca dostáva základný príjem vo výške 1000 Eur/mesiac počas celého roka.
Tím má záujem zistiť, čo sa stane, ak má spoločnosť finančné zdroje – aby ľudia zamerali svoju energiu skôr na napĺňanie svojich životných cieľov, ako na sústredenie sa na pokrytie základných potrieb. Doteraz bolo vylosovaných 105 ľudí, ktorí jedia viac zdravého jedla, môžu viac cestovať, vzdelávať sa a robiť ďalšie veci, na ktoré by inak nemali.
6/ KOMUNITY
Das Baumhaus (Dom v strome) je otvorený sociokultúrny projekt, ktorý spája, a inšpiruje svojich členov, ktorí pracujú na prechode k udržateľnosti. Spolupracuje s viac ako 300 komunitami, organizuje prednášky, koncerty, workshopy…
Ďalším vynikajúcim príkladom pre prosperujúcu komunitu v Berlíne je Prinzessinnengarten („Princeznina záhrada“) – od r. 2009 začala skupina aktivistov obsadzovať opustené miesta v Berlíne, vyčistili ich od odpadu a premenili na mestské záhrady, dodávajúce čerstvé potraviny miestnym podnikom (prípadne aj na samoobsluhu). Tiež sa tu prevádzkuje včelárstvo, škôlky, opravárenské dielne, blšáky, a priestory na recyklované zdieľanie stavebného materiálu.
7/ HNUTIE ZDOLA NAHOR
Spoločnosť Resonate sa zameriava na vytváranie aplikácií, vďaka ktorým sa môžu ľudia dostať napr. k hudbe umelcov z celého sveta, ktorí ju spoločne vlastnia a spravujú.
Zaujímavou je aj spoločnosť Jolocom, vďaka ktorej môže užívateľ chrániť svoje súkromné dáta – má lepší prehľad kde všade sa jeho dáta nachádzajú, komu ich dáva, a všetky procesy môže jednoducho kontrolovať – čo zvyšuje bezpečnosť a výrazne zjednodušuje aktualizáciu údajov, ktoré poskytujeme úradom.
V dňoch 25-28.10 sa v Madride konalo stretnutie European Commons Assembly – zjednodušene povedané ide o združenie komunít, ktoré sa vytvárajú v jednotlivých krajinách, za účelom vytvorenia pružnej siete na spoločné zdieľanie vízií, nápadov, stratégií, a prepájanie aktivistov, s cieľom ovplyvniť európsku politiku.
Zjednodušené predstavenie jednotlivých zaujímavých účastníkov tohto stretnutia:
1/ DEMETRA – neziskové združenie, vytvorené za účelom oslobodenia občianskej spoločnosti a rozvíjania osobného myslenia v kultúrnych, spoločenských, politických a iných oblastiach. Títo aktivisti stoja za vytvorením digitálneho nástroja VolAndo – bezplatnej aplikácie, ktorá je zameraná na testovanie demokracie v Španielsku. Podľa nich totiž „hlasovanie len v určitom čase (každé štyri roky) a pre jednu politickú stranu je obmedzenie, ktoré prispieva k strate nuansií kultúrnych, spoločenských, hospodárskych, vzdelávacích a iných hnutí a trendov.“ V roku 2015 sa združenie stalo členom Medzinárodného observatória participatívnych demokracií (OIDP).
2/ COMMONS JOSAPHAT – komunitné centrum z Bruselu, zastrešujúce niekoľko občianskych aktivít a iniciatív – ľudia sa tu stretávajú s cieľom experimentovať s novými spôsobmi života v komunite. Medzi hlavné záujmy patria napríklad potravinárske tímy, kooperatívne projekty, samosprávne škôlky, komunálne pôdy, komunitné záhrady, trvalo udržateľné štvrte, energetické družstvá a podobne. Dávajú do popredia veci, ktoré podporujú spoločné vlastníctvo, zdieľanie, opatrnosť pri zaobchádzaní so zdrojmi Zeme a solidaritu.
3/ MINISTRY OF SPACE – kolektív z Belehradu, ktorý bol založený v roku 2011 s cieľom zamyslieť sa nad budúcnosťou miest. „Ministerstvo“ pôsobí v oblasti mestskej a kultúrnej politiky, udržateľného mestského rozvoja, transparentného a spravodlivého využívania spoločných zdrojov, zapojenia občanov do mestského rozvoja a ochrany životného prostredia. Tím popredných aktivistov rozbehol viacero zaujímavých aktivít – menujme napr. Spacebook (webový portál, ktorého cieľom je zlepšiť prístupnosť informácií týkajúcich sa opustených a nevyužitých priestorov), Expedícia Inex Film (urobte si vlastnú akciu premeny opustenej budovy v predmestí Belehradu na priestor pre prácu a kultúrnu tvorbu), Galéria ulíc (priekopnícka snaha rekonštruovať a oživiť zničené verejné priestory v otvorenej umeleckej galérii) a pod.
4/ GROUPE CHRONOS – sociálny podnik založený v r. 1993 vo Francúzsku, zameraný na konzultácie, perspektívu a výskum v týchto hlavných témach: mobilita, územia, digitálne technológie a každodenné praktiky. Primárne študuje evolúciu využitia mesta a územia (mobilita, práca, spotreba, bývanie, verejné priestory). Na svojej stránke píšu, že „ich úlohou je pomôcť aktivistom rozoznať budúce zmeny, usmerňovať inovácie, aby mohli slúžiť trvalo udržateľným, inkluzívnym a spoločným územiam, experimentovať a vyhodnotiť inovácie v práci.“ Ročne robí v tomto smere táto spoločnosť približne 50 odborných zásahov.
5/ MEDIALAB-UGR – je súčasťou Vice-rektorátu Univerzity Granada pre výskum a prenos poznatkov. Ich poslaním je kriticky prispieť k rozvoju výskumu, ktorý využíva digitálne technológie, a vybudovanie kreatívnejšej, inovatívnejšej a prosperujúcejšej univerzity a spoločnosti, založenej na základných princípoch otvorenosti a aktívneho občianstva. Taktiež skúmajú príležitosti na neformálne učenie, ktoré vychádzajú z technológie, a tiež ďalšie prínosy technológie pre spoločnosť, a jej zakomponovanie do kultúry.
6/ TENANTS UNION MADRID – komunita, ktorá sa snaží pomôcť tým, ktorí kvôli vysokému nájomnému nemajú domov, prípadne sú v núdzovej situácii (za posledný rok sa ceny prenájmu zvýšili o 15% v Madride, a o 18% v regióne ako celku.). V Španielsku je v súčasnosti už druhá bublina ohľadom cien nehnuteľností a v skratke povedané, súkromné vlastníctvo a voľný trh prevažujú nad právami nájomcov. Táto „Únia nájomníkov“ si dala za cieľ vyrovnať obrovskú nerovnováhu moci medzi nájomníkmi a majiteľmi.
7/ DON´T LET BELGRADE D(R)OWN – spája jednotlivcov a organizácie zainteresovaných v mestskej politike a kultúre v Belehrade, udržateľnom mestskom rozvoji, a spravodlivom využívaní spoločných zdrojov. Iniciatíva je financovaná dobrovoľnými príspevkami účastníkov, ako aj jednotlivcami a organizáciami, ktoré podporujú ich aktivity, myšlienky a ciele. Ich hlavným spoločným cieľom je zastavenie korupcie, porušovania ľudských práv, a privlastňovania častí Belehradu pre súkromné záujmy netransparentných aktérov pri megalomanských mestských a architektonických projektoch, najmä, čo sa týka projektu „Belgrade Waterfront“.
8/ URBAN NOVA – mimovládna organizácia z Čiernej Hory, ktorej hodnoty sú založené na princípoch feminizmu, najmä ekofeminizmu. Prostredníctvom svojej činnosti chcú podporovať ženy, deti a mladých ľudí, najmä mladé ženy, matky, ženy – aktivistov; aby ďalej rozvíjali svoj potenciál. Pokúšajú sa o to kombináciou tvorivosti a pokojného aktivizmu. Ich štruktúra je vyvážená podľa pohlavia aj veku. Ich hlavnými aktivitami sú najmä verejné akcie, pokojné protesty, kampane, verejné podujatia, prednášky, festivaly, výstavy, koncerty, predstavenia, panelové diskusie a workshopy s cieľom zlepšiť postavenie detí a mladých ľudí v miestnych spoločenstvách a spoločnosti. Taktiež sa snažia o posilnenie detí a mládeže v oblasti vlastnej prezentácie, písomných, a (ne)verbálnych komunikačných zručností pomocou hudobných, tanečných, dramatických a umeleckých techník, publikovania a všeobecného umeleckého prejavu.
Zdroje:
https://www.shareable.net/blog/10-reasons-why-ithaca-is-a-great-sharing-city
https://www.shareable.net/blog/7-reasons-why-berlin-successful-sharing-city
Obrázok: F Delventhal , CC