12. týždeň 2021
Demisia Milana Krajniaka
Nedávne odstúpenie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (SME RODINA) sa zdá byť logickým vyústením okolností okolo zadržania dnes už bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. V čase opozičného zápasu „za lepšie Slovensko“ tvorili spolu s Danielom Lipšicom jadro istej záujmovej skupiny, ktorej cieľom bolo politicky a mocensky ovládnuť dôležité posty v bezpečnostných zložkách nášho štátu. Bol to práve exminister Krajniak, ktorý z titulu svojej funkcie, dopomohol Danielovi Lipšicovi k zvoleniu za šéfa Špeciálnej prokuratúry. Sporná bezpečnostná previerka sa stala predmetom veľkej kritiky nielen zo strany opozície, ale aj širokej verejnosti. Je namieste preto otázka, či zatknutie Vladimíra Pčolinského nebolo akýmsi „vypovedaním poslušnosti“ pána špeciálneho prokurátora voči svojim dlhoročným priateľom. Ďalším možným dôvodom demisie Milana Krajniaka vyzerá byť aj nepriamy politický nátlak na premiéra Igora Matoviča, aby vyvodil voči sebe osobnú a politickú zodpovednosť.
Aké možnosti má Matovič?
Koniec vlády krízy sa zdá byť v nedohľadne. Nedávne ultimátum ministra hospodárstva a predsedu koaličnej SaS Richarda Sulíka, aby premiér Igor Matovič do budúcej stredy opustil svoj post, sa pomaly míňa účinku. V jeho neprospech hrá jedno z posledných vyjadrení ministerky investícií Veroniky Remišovej. Ako líderka rozpadajúcej sa strany Za ľudí si veľmi dobre uvedomuje, že v prípade vypísania predčasných volieb, skončí mimo politiky. Jej tragikomická servilita voči Igorovi Matovičovi nie je vôbec pochuti ani veľkej časti jej poslaneckého klubu. Igora Matoviča si ako premiéra už viac neželajú predovšetkým Juraj Šeliga, Jana Žitňanslá, Ján Benčík, Mária Kolíková atď. Veronika Remišová má len dve možnosti. Buď sa prikloní k názoru väčšiny poslaneckého klubu a strany a spoločným postupom bude s SaS do poslednej chvíle trvať na odstúpení Igora Matoviča, alebo svojou nulovou morálnou integritou podporí jeho zotrvanie čele vlády. V prípade druhej možnosti by sa strana Za ľudí rozpadla ako domček z karát. Veronike Remišovej by tak ostali verní pravdepodobne len traja poslanci. Na zachovanie pohodlnej koaličnej väčšiny by to však už nestačilo. Uvedomuje si to aj Igor Matovič. Jeho tendenčná a útočná rétorika voči Richardovi Sulíkovi priniesla povestné prekročenie Rubikonu zo strany SaS. Čoraz pravdepodobnejším scenárom je preto krehká menšinová trojkoalícia OĽaNO, SME RODINA a personálne oklieštená strana Za ľudí, podporovaná niektorou časťou nezradených opozičných poslancov. Najpriechodnejšou alternatívou sú odídenci z ĽSNS okolo poslanca Tomáša Tarabu (Kuffovci). Ak by Igor Matovič prišiel s ponukou prijatia niektorých prolife zákonov, je dosť možné vzhľadom na ich momentálnu podporu verejnosti, že pristúpia na toleranciu jeho vlády. Jediným porazeným by sa v tomto prípade stal len Richard Sulík. Jeho najväčším ponížením by však bola neskoršia demisia Igora Matoviča. V novej vláde Eduarda Hegera má údajne zastávať post ministra vnútra. Momentálne sú to len špekulácie. Jedno je však isté. Jedinou obeťou tohto politického marazmu sú občania tohto štátu.
Rozpadne sa strana Za ľudí?
Po odstúpení Andreja Kisku z pozície predsedu strany Za ľudí si súčasná predsedníčka Veronika Remišová svojou nekompetentnosťou a neodbornosťou postupne poštvala proti sebe veľkú časť nespokojných členov. Po odchode Miroslava Kollára a Tomáša Valášeka z poslaneckého klubu a koalície, uvažujú nad rovnakou možnosťou aj ďalší nespokojní poslanci. Za hlavný dôvod svojej kritiky považujú nekritický postoj Veroniky Remišovej voči Igorovi Matovičovi. Ak si chce udržať akú takú vážnosť vo vnútri svojej strany, musí jednoznačne trvať na výmene premiéra. Je to však v jej záujme?
Autor: Matej Mindár