Najdôležitejšie udalosti týždňa

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


13. týždeň 2021

Možnosti Igora Matoviča

Koniec vlády Igora Matoviča je na spadnutie. Odchod šiestich ministrov je vyvrcholením niekoľkotýždňovej koaličnej krízy, ktorej spúšťačom sa stal amatérsky a nekompetentný štýl vládnutia pána premiéra najmä v oblasti boja proti pandémii Covid-19. Dvaja zo štyroch koaličných partnerov (SaS, Za ľudí) podmienili svoje ďalšie zotrvanie v koalícii odchodom Igora Matoviča z funkcie predsedu vlády a vytvorením novej vlády, na ktorej čele by stál iný nominant najsilnejšej vládnej strany OĽaNO. Horúcim kandidátom na tento post je momentálne súčasný podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger. Podľa nedávnych vyjadrení Igora Matoviča by v prípadnej novej vláde mohol zastávať funkciu podpredsedu vlády pre boj s korupciou. Richard Sulík je však proti. Svojim nekompromisným postojom voči Igorovi Matovičovi môže znemožniť účasť SaS v novom vládnom zložení. Stal by sa tak jediným porazeným. S možnosťou trojkoalície pravdepodobne už počíta aj sám Igor Matovič. Jeho jediným cieľom je zrejme definitívne odstaviť a politicky znemožniť Richarda Sulíka tým, že ako bývalý premiér by bol v novej vláde naďalej jej členom. Tento scenár však nemusí byť po chuti nielen prezidentke Zuzany Čaputovej, ale aj časti Za ľudí. Ak hlava štátu poverí napríklad Eduarda Hegera nezáväznými konzultáciami, ktoré môže kedykoľvek zobrať späť a poveriť niekoho iného, tzv. Mazáková finta,  nemusí akceptovať Igora Matoviča ako člena novej vlády. Naopak v prípade, ak predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová nedokáže politicky zatlačiť najsilnejšiu vládnu stranu OĽaNO, aby Igora Matoviča nenominovalo za člena budúcej vlády, hrozí rozpad jej poslaneckého klubu. Oklieštená trojkoalícia by sa tak musela opierať aj o hlasy troch alebo štyroch opozičných poslancov. Jedným východiskom zo súčasnej situácie sú pravdepodobne len predčasné voľby. Dôkazom toho je aj uniknutý obsah listu, v ktorom niektorí poslanci OĽaNO podmieňujú svoje zotrvanie v koalícii zotrvaním Igora Matoviča na čele vlády. 

Čo by znamenali predčasné voľby

Možnosť vypísania predčasných volieb nevylúčil ani predseda Národnej rady a hnutia SME RODINA Boris Kollár. Počas tohto týždňa skritizoval pomery v koalícii a vyhlásil, že ak sa jej predstavitelia do konca budúceho týždňa nedohodnú, mali by predstúpiť pred ľudí a povedať, že vláda končí. Ich pravdepodobným víťazom by sa stala strana Hlas-SD. Súčasťou novej vlády by sa zrejeme stali strany odmietajúce konfrontačnú a nenávistnú politiku súčasného premiéra Igora Matoviča. Magickú päťpercentnú hranicu má veľkú šancu prekročiť aj budúca zjednotená maďarská strana Aliancia – Szövetség. Naopak rozdrobená národná scéna sa potápa neúnosným množstvom strán, ktoré nemajú šancu osloviť dostatočný počet voličov.

Čo môže urobiť Richard Sulík

Jediným riešením bývalého ministra hospodárstva a predsedu SaS Richarda Sulíka ako odstaviť Igora Matoviča je presvedčiť poslanecký klub OĽaNO. Podľa vyššie uvedených skutočností momentálne ťahá za kratší koniec. Po určitom čase sa preto pravdepodobne aj on prikloní k možnosti vypísania predčasných volieb. 

Rozdelenie ĽSNS

Podľa posledných prieskumov verejnej mienky sa novovytvorený politický subjekt Milana Uhríka Hnutie Republika spolu s oklieštenou Kotlebovou ĽSNS ocitlo pred bránami parlamentu. Dalo sa to očakávať. Ďalšie rozdrobenie národnej scény prinesie oslabenie konzervatívnej časti politického spektra. ĽSNS bez akéhokoľvek koaličného potenciálu, dokázala v roku 2016 svojimi poslancami znemožniť vytvorenie vlády bez účasti Smeru-SD. V prípade predčasných volieb ich absencia v Národne rade môže prispieť k vytvoreniu proimigračnej liberálnej vlády za účasti zjednotenej maďarskej strany Aliancia – Szövetség. 

Autor: Matej Mindár

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *