Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

16. týždeň 2021

Matovič kontra Čaputová

Nedávne útoky expremiéra Igora Matoviča na vedeckú obec opäť raz ukázali jeho skutočné povahové vlastnosti. Zvykli sme si, že za dennodenné fatálne zlyhania nenesie morálnu a politickú zodpovednosť sám pán minister financií, ale my občania, ktorí nevieme oceniť jeho „otvorený“ a „obetavý“ štýl vládnutia. Ako mentálne nevyzretá osobnosť už dlhé roky otravuje slovenskú verejnosť svojimi neskutočne trápnymi vystúpeniami, ktorých skutočným cieľom nikdy bol boj proti korupcii, ale boj o moc. Asi nikoho z nás už neprekvapí fakt, že Igor Matovič nemá v úmysle úprimnú snahu napraviť svoje „pošramotené“ renomé po neúspešnom ročnom vládnutí, ale osobnú pomstu voči tým, ktorí si dovolili spochybniť jeho „neomylné“ a „vznešené“ rozhodnutia. Nenávisť k Richardovi Sulíkovi a ďalším členom vládnej štvorkoalície je viac ako citeľná.

Až čas ukáže, akým spôsobom bude zo svojej novej pozície dávať najavo svoju moc, a do akej miery dokáže blokovať niektoré rozhodnutia vlády. Môžeme preto očakávať neustále konflikty nielen medzi ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom, ale aj medzi šéfom diplomacie Ivanom Korčokom a ministerkou investícií Veronikou Remišovou. Igora Matoviča zároveň dobieha aj jeho zbabraný nákup ruskej vakcíny Sputnik V, ktorý sa neskôr stal vhodnou zámienkou na jeho demisiu. Jedno z vystúpení prezidentky Zuzany Čaputovej vyzývajúce vtedajšieho premiéra Matoviča, aby opustil svoju funkciu, zanechalo v jeho popletenej mysli túžbu viesť aj voči hlave štátu nenávistnú kampaň. Netvrdím ale, že by pani prezidentka spolu s riaditeľkou ŠÚKL Zuzanou Baťovou a liberálnym politickým spektrom, zastávali kladný postoj k transparentnému nákupu ruskej vakcíny, ale ich kritika spolu s ďalšími vedcami voči Igorovi Matovičovi, je v tomto prípade viac ako oprávnená. Na druhej strane však odsudzujem, aby sa pri ochrane zdravia a života našich občanov vnášala nenávistná politika k Ruskej federácii. Podľa istého nedávneho prieskumu sú Slováci v rámci strednej a východnej Európy najmenej protirusky naladení a nepovažujú Rusko ako hrozbu západnej civilizácie a jej „demokratického“ zriadenia. Vráťme sa však k Sputniku V.

Za posledné dni sa medzi verejnosť dostávajú znepokojujúce informácie o tom, že hlavným dôvodom odstúpenia od zmluvy nebolo to, že by sa vzorky dovezenej vakcíny testovali v „necertifikovanom“ laboratóriu, ale nezaplatenie vopred stanovenej sumy zo strany Slovenska. Maslo na hlave má v tomto smere len Igor Matovič a jeho bývalý minister zdravotníctva apoštol svätý Marek Krajči. Okrem toho sa zdá, že jej nákup bol na míle vzdialení transparentnosti. Dodnes nie je zverejnený obsah zmluvy. Politická i laická verejnosť sa preto právom dožaduje informácií, či všetko prebehlo s kostolným poriadkom. Aj táto kauza je ďalším povestným klinčekom do rakvy „transparentnej“ a slušnej vlády OĽaNO.  Ukazuje sa preto, že nedávna cesta Igora Matoviča do Moskvy a Budapešti bola len obyčajnou kamuflážou jeho obrovského zlyhania. Verejnosť tak má právo vedieť, aká je skutočná pravda. Aj v tomto prípade sa opäť potvrdilo, že lož je dlhé roky hlavnou pracovnou metódou pána ministra financií. 

Kedy konečne Matovič pochopí, že už nie je premiér?

Odstúpenie Igora Matoviča z premiérskej pozície ani v najmenšom nezažehnalo vnútrokoaličné rozpory. Výsledkom jeho ročného vládnutia bol celospoločenský chaos a nezvládnuté riadenie pandémie Covid-19 nielen zo stránky epidemiologickej, ale aj ekonomickej. Okolnosti okolo nezvládnutého nákupu ruskej vakcíny Sputnik V, sa stali len logickým vyústením vládnej krízy, ktorej hlavnou príčinou bola mentálna nespôsobilosť Igora Matoviča vziať na seba politickú i morálnu zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Dnes ako radový člen vlády stále nepochopil, že už nie je premiérom tohto štátu. Jeho zotrvanie na poste ministra financií sa skôr či neskôr stane príčinou ďalšej koaličnej krízy. 

Nesvojprávny Heger

Doterajšie pôsobenie nedávno menovaného premiéra Eduarda Hegera je limitované jeho nekonečnou poslušnosťou k Igorovi Matovičovi. Ako ponížený služobník nedokázal zabrániť jeho svojvoľnému konaniu, keď z pozície ministra financií bez vedomia celej vlády, odcestoval na rokovania do Moskvy a Budapešti. To však nebolo všetko. „Hovorca“ vlády  Heger sa musel bezmocne pozerať aj na totálne poníženie slovenskej diplomatickej služby Igorom Matovičom. Ako vedúci slovenskej delegácie si neprizval na oficiálne rokovania s maďarskou stranou slovenského veľvyslanca v Budapešti. Olej do ohňa prilial v tomto spore aj maďarský poslanec hnutia OĽaNO Juraj Gyimesi, ktorý sa nechal počuť, že pozitívne výsledky rokovania boli dôsledkom neúčasti našej diplomacie. Môžeme preto jednoznačne povedať, že osoba Igora Matoviča nesie plnú politickú a morálnu zodpovednosť nielen za súčasný celospoločenský chaos, ale aj za naštrbenie slovensko-maďarských vzťahov a spreneverenie dobrého mena Slovenska v zahraniční. Eduard Heger však nemá politickú odvahu pozbaviť sa odborne a mentálne nespôsobilého člena svojej vlády.   

Autor: Matej Mindár

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *