Nemecko: Útočníka na synagógu v meste Halle odsúdili na doživotie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Magdeburg 21. decembra (TASR) – Na doživotný trest odňatia slobody odsúdil súd v Nemecku pravicového extrémistu, ktorý vlani v októbri po nevydarenom útoku na synagógu v meste Halle zastrelil dvoch ľudí. Informovala o tom agentúra AFP.

Útočník Stephan Balliet (28) sa 9. októbra 2019, na židovský sviatok Jom kipur, pokúsil vo východonemeckom meste Halle zaútočiť na synagógu. Podľa prokuratúry bolo jeho cieľom zastreliť čo najviac z 52 ľudí, ktorí sa tam v tom čase nachádzali.

Dvere na synagóge však mali závoru a preto sa mu nepodarilo dostať dovnútra. Pri úteku z miesta činu však zastrelil dvoch ľudí: 40-ročnú ženu a v predajni s kebabom 20-ročného muža. Viacerých ľudí tiež zranil. Svoj čin streamoval naživo cez internet. Polícia ho zadržala o hodinu a pol neskôr približne 50 kilometrov od Halle.

Muž sa neskôr k týmto činom priznal a v pondelok 21. decembra ho súd odsúdil za dvojnásobnú vraždu a pokus o vraždu. Ide o jeden z najhorším antisemitským útokom v Nemecku od čias druhej svetovej vojny, píše AFP.

Počas súdneho procesu, ktorý sa začal 21. júla, útočník otvorene popieral holokaust, čo je v Nemecku trestným činom. Svoje činy na súde neoľutoval a vyjadril sa, že „útok na synagógu nebol chybou, oni sú moji nepriatelia,“ píše AFP. Agentúra AP pripomína, že za usmrtenie okoloidúcej ženy sa ospravedlnil, pretože podľa vlastných slov „nechcel zabíjať belochov“.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *