Novozvoleného prezidenta USA Bidena zaočkovali proti COVID-19

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Newark 21. decembra (TASR) – Novozvoleného amerického prezidenta Joea Bidena v pondelok naživo v televízii zaočkovali vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer a BioNTech. Zámerom bolo posilniť dôveru Američanov voči vakcíne. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Nastupujúci 78-ročný prezident Biden dostal očkovaciu látku v nemocnici Christiana v meste Newark v americkom štáte Delaware. Jeho manželke Jill vpichli vakcínu už skôr, uviedol Bidenov prezidentský prípravný tím.

Biden oslovil Američanov s tým, že sa po zaočkovaní „nie je čoho obávať“ a zatiaľ by mali nosiť rúško a „počúvať odborníkov“.

Pre Bidena, ktorý sa po slávnostnej inaugurácii 20. januára 2021 stane v poradí 46. a vôbec najstarším americkým prezidentom, to bola prvá dávka očkovacej dávky. Podľa vlastných slov sa už „teší na ďalšiu“. Pre optimálnu ochranu pred nákazou sú totiž potrebné dve dávky na osobu.

Nastávajúci prezident zároveň ocenil prácu vedcov a ľudí, ktorí sa zaslúžili o spustenie masového očkovania v krajine. Zdravotníckych pracovníkov označil za „úžasných a neuveriteľných“.

Biden pochválil aj Trumpovu administratívu, ktorá si podľa neho „zaslúži isté uznanie“ za dohľad nad rekordne rýchlym vývojom a výrobou vakcín. Zároveň však varoval, že potrvá ešte dlho, kým očkovanie skutočne zastaví šírenie vírusu. „Stojí za to povedať, ako iste viete, že je to len začiatok. Nejaký čas to ešte potrvá,“ povedal.

Okrem Bidenovcov sa dali proti ochoreniu COVID-19 zaočkovať v piatok aj americký viceprezident Mike Pence a jeho manželka Karen. Očkovaniu sa podrobili v priamom televíznom prenose. V piatok bola zaočkovaná aj predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová a líder republikánov v americkom Senáte Mitch McConnell.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) minulý týždeň v piatok definitívne schválil druhú vakcínu proti ochoreniu COVID-19, a to od spoločnosti Moderna. Očkovacia látka bola schválená na núdzové použitie.

Prvú vakcínu vyvinutú firmami Pfizer a BioNTech odsúhlasili v USA týždeň predtým, pričom očkovanie ňou sa v krajine začalo minulý týždeň v pondelok.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *