NRSR: Smer-SD sa plánuje pre zmeny v ústave obrátiť na ÚS, avizoval R. Fico

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 9. decembra (TASR) – Smer-SD sa plánuje v súvislosti s novelou ústavy a reformy justície obrátiť na Ústavný súd (ÚS) SR a požiadať o pozastavenie účinnosti. Informoval o tom predseda strany Robert Fico na stredajšej tlačovej konferencii. Vyhlásil, že zmena ústavy sa tvorila priamo v NRSR a poslanci s návrhmi prichádzali ako s „ľudovou slovesnosťou“. Namieta viacero ustanovení, najmä zmeny v systéme vyplácania dôchodkov, ktoré sa do ústavy dostali pozmeňujúcim návrhom. Rovnako kritizuje novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu. Odmieta predlžovanie núdzového stavu dookola, hovorí o nevídanom zásahu vlády do základných práv a slobôd.

Fico pri reforme justície a zmenách v ústave namieta, že do vedenia Najvyššieho správneho súdu bude môcť kandidovať nesudca. Negatívne vníma okrem iného i zmeny rozloženia súdnych odborov. Ide podľa neho o snahu umožniť prekladanie nepohodlného sudcu na iný súd bez jeho súhlasu. Hovorí aj o nesystémovej zmene dôchodkového systému. Tvrdí, že vláda nevysvetlila dôvod zmien a nikto netuší, ako sa budú vyplácať dôchodky, čo bude platiť a čo nie. Poukázal na zbytočný zmätok. „Je to typické slovo pre túto vládnu koalíciu,“ podotkol.

Namieta i to, že Ústavný súd (ÚS) SR nebude mať právo posudzovať súlad zmien v ústave s ústavou samotnou. Pýta sa na záruku posudzovania oprávnenosti pri vyhlásení či predĺžení núdzového stavu. Poslanci Smeru-SD sa chystajú namietať v pléne aj zmeny pri núdzovom stave, o ktorých má NRSR rozhodnúť v zrýchlenom režime ešte na tejto schôdzi. Predlžovanie núdzového stavu dokola podľa neho nemá žiadnu oporu. „Ak vláda očakáva od NRSR, že jej bude robiť ‚figový list‘ a dodatočne schvaľovať predlžovanie núdzového stavu, tak je na omyle,“ poznamenal. Tvrdí, že zmenami vláda mieni obmedziť ľudské práva.

V tejto súvislosti kritizoval aj rozhodnutie ústredného krízového štábu o ďalšom lockdowne. Vláda podľa neho nikomu nepovedala, ako presne bude sprísnenie opatrení vyzerať a všetko nechali na hlavného hygienika. Pripomenul, že začiatkom roka plánujú začať so zberom podpisov pre vyhlásenie referenda v súvislosti s predčasnými voľbami.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *