Predhovor redakcie: náš čitateľ nám poslal preklad zaujímavého článku bývalého člena Reaganovej administratívy Paula Craiga Robertsa, v ktorom sa venuje súčasnému geopolitickému dianiu, najmä americko-ruským vzťahom vo svetle zvolenia nového amerického prezidenta. Robertsa nemožno ani s oboma prižmúrenými očami považovať za človeka, ktorý by sa snažil o prekonanie kapitalizmu a ktorý by obhajoval našu líniu, preto aj čitateľov vopred upozorňujeme nato, že článok je písaný z pohľadu autora, ktorý síce stojí v istej opozícii voči súčasným vládnucim kruhom v USA (najmä neokonzervatívcom), ale nie voči systému (kapitalizmu) ako takému. Avšak jeho pohľad ako niekoho, kto mal v minulosti blízko k prezidentovi Reaganovi a teda vidí priamo do “kuchyne”, považujeme aj pre čitateľa DAVu DVA za natoľko zaujímavý a dôležitý pre pochopenie širších súvislostí, že sme sa tento článok rozhodli zverejniť.
V anglickom jazyku píšuca ruská tlačová agentúra Sputnik hlási, že bývalý americký minister zahraničia Henry Kissinger radí v USA novozvolenému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, aby sa Spojené štáty a Rusko zblížili kvôli vyrovnaniu čínskeho zbrojenia: Https: // sputniknews. com / politika / 201612271049024500-Kissinger-trump-Rusko /
Ak vezmeme túto správu za bernú mincu, je zrejmé, že Kissinger, starý bojovník počas studenej vojny, robí všetko pre to, aby využil príspevok Trumpa k zlepšeniu vzťahov s Ruskom, aby sa to odklonilo od svojho strategického spojenectva s Čínou. Zvyšovanie bojaschopnosti čínskej armády je odpoveďou na provokácie USA proti Číne a Spojené štáty považujú Juhočínske more za oblasť národných záujmov USA. Čína nemá v úmysle zaútočiť na USA a už vôbec nie Rusko.
Kissinger, ktorý bol môj kolega v Centre pre strategické a medzinárodné štúdiá počas dvanástich rokov, si je vedomý pro-amerických elít vnútri Ruska a pracuje na tom, aby vytváral obraz „Číny ako hrozby“, ktorá môže byť použitá v ich úsilí priviesť Rusko do náručia Západu. Ak bude toto úsilie úspešné, bude ruská suverenita narušená presne tak, ako suverenitu každej inej krajiny, ktorá sa spojila s USA. Na tlačovej konferencii prezidenta Putina ( http://www.informationclearinghouse.info/46100.htm ) sa novinár Marat Sagadatov opýtal, či Rusko bolo doteraz predmetom foriem zahraničnej semi-dominancie: „Naše hospodárstvo, priemysel, ministerstvá a agentúry často postupovali podľa pravidiel stanovených medzinárodnými organizáciami a sú spravované poradenskými spoločnosťami. Dokonca aj naše obranné podniky majú zahraničné poradenské firmy, ktoré im robia audity. Novinár sa spýtal, „či nie je čas urobiť nejaké dovozné substitúcie v tejto oblasti tiež “
Každý Rus musí pochopiť, že byť súčasťou Západu značí správať sa podľa pravidiel Washingtonu. Jedinou krajinou v západnej aliancii, ktorá má nezávislú zahraničnú a hospodársku politiku je USA. Každý z nás musí pochopiť, že hoci Trump bol zvolený za prezidenta, neokonzervatívci zostávajú dominantní v zahraničnej politike USA. Majú záväzok k hegemónii USA a ich sila zostáva rovnako veľká ako predtým. Neokonzervatívna ideológia bola inštitucionalizovaná v niektorých častiach CIA, ministerstvom zahraničia a Pentagonom. Neokonzervatívci si udržali svoj vplyv v médiách, think thankoch, univerzitných fakultách, nadáciách a v Rade pre zahraničnú spoluprácu.
Musíme tiež pochopiť, že Trump sa vyžíva v úlohe ostrého chlapca a bude hovoriť veci, ktoré možno mylne vykladať ako priateľské. Fin Cunningham, ktorého stĺčeky som čítal zvyčajne s ocenením, napísal: ( http: //www.informationclearinghouse. info / 46103.htm ).
Neviem, či Trump prekoná obrovské neokonzervatívne sprisahania. Zdá sa však dostatočne jasné, že to myslí vážne so znižovaním napätia s Ruskom, ktoré bolo budované po tom, čo prezident Clinton porušil sľub administratívy G.W. Busha, že NATO sa nebude rozširovať na jeden palec smerom na Východ. Ak to Trump nemyslel vážne, nemá žiadny dôvod oznámiť, že CEO riaditeľ Exxon Rex Tillerson je jeho voľba ako ministra zahraničných veci. V roku 2013 bol pán Tillerson ocenený ruským Rádom priateľstva.
Ako poukázal profesor Michel Chossudovsky, globálne korporácie ako je Exxon majú záujmy odlišné od záujmov vojensko-bezpečnostného komplexu USA. Vojensko- bezpečnostný komplex potrebuje silnú hrozbu, ako je napríklad bývalá „sovietska hrozba“, ktorá bola transformovaná do „ruskej hrozby,“ aby odôvodnil svoje postavenie s ročným rozpočtom vo výške zhruba bilión dolárov. V kontraste s tým Exxon chce byť súčasťou ruského energetického obchodu. Ako pravdepodobný budúci minister zahraničných vecí je Tillerson motivovaný k dosiahnutiu dobrých vzťahov medzi USA a Ruskom, zatiaľ čo pre vojensko-bezpečnostný komplex chce dobré vzťahy narušiť a zorganizovať strach, na ktorom rozpočet armády a bezpečnosti spočíva. Je zrejmé, že pre armádno-bezpečnostný kompex a neokonzervatívcov sú Trump a Tillerson hrozby, čo je dôvod, prečo neokonzervatívci a zbrojárski magnáti tak silno oponujú Trumpovi a prečo riaditeľ CIA John Brennan tiež vydal divoké a nepodložené obvinenia z ruského zásahu v amerických prezidentských voľbách. Všetko je nalinajkované. Ďalší test bude, či Trump získa od Senátu potvrdenie svojho výberu Tillersona ako ministra zahraničných vecí.
Je rozšírený mýtus, že prezident Reagan vyhral studenú vojnu tým, že rozbil Sovietsky zväz finančne v pretekoch v zbrojení. Ako človek, ktorý sa podieľal na úsilí Reagana ukončiť studenú vojnu, našiel som sa už opäť v pozícií napravovateľa tejto nepravdy. Reagan nikdy nehovoril o víťazstve v studenej vojne. Hovoril o jej ukončení. Ostatní úradníci v jeho vláde povedali to isté a Pat Buchanan to môže overiť. Reagan chcel ukončiť studenú vojnu a nie vyhrať ju. Hovoril o tých “strašných” (godawful) jadrových zbraniach. Myslel si, že sovietska ekonomika bola vo väčších ťažkostiach v pretekoch v zbrojení. Myslel si, že keby mohol najprv vyliečiť stagfláciu (pretrvávajúcu vysokú infláciu kombinovanú s vysokou nezamestnanosťou a stagnujúcim dopytom v ekonomike krajiny), ktorou bola postihnutá americká ekonomika, mohol by potom prinútiť Sovietov aby si sadli k rokovaciemu stolu, s tým, že odštartuje preteky v zbrojení. „Hviezdne vojny“ bol hlavne humbuk. (Áno či nie, Sovieti verili v hrozbu ozbrojenia, americkí ľavičiari tomu uverili tiež.)
Reagan nemal v úmysle dominovať nad Sovietskym zväzom alebo zničiť ho. Na rozdiel od Clintona, George W. Busha a Obamu, nebol riadený neokonzervatívcami. Reagan vyhodil a stíhal neokonzervatívcov v jeho administrácii, keď robili niečo za jeho chrbtom a porušili zákon. Sovietsky zväz sa nezrútil kvôli odhodlaniu Reagana ukončiť studenú vojnu. Rozpad Sovietskeho zväzu bol dielom nekompromisných komunistov, ktorí verili, že Gorbačov uvoľnil zovretie komunistickej strany veľmi rýchlo, že Gorbačov bol hrozbou pre existenciu Sovietskeho zväzu a umiestnili ho do domáceho väzenia. To bol nekompromisný komunistický puč proti Gorbačovovi, ktorý viedol ku vzostupu Jeľcina. Nikto neočakával zrútenie Sovietskeho zväzu.
Americká armáda a bezpečnostný komplex nechceli od Reagana, aby ukončil studenú vojnu, pretože studená vojna bola základom zisku a moci komplexu. CIA oznámila Reaganovi, že keby obnovil preteky v zbrojení, Sovieti by vyhrali, pretože kontrolovali investície a mohli by prideliť väčší podiel ekonomiky na armádu než mohol Reagan. Reagan neveril tvrdeniu CIA, že Sovietsky zväz by mohol zvíťaziť v zbrojení. Vytvoril tajný výbor a dal Výboru právomoc vyšetrovať tvrdenia CIA, že USA by prehrali preteky v zbrojení so Sovietskym zväzom. Výbor dospel k záveru, že CIA chránila jej výsady. Viem to, pretože som bol členom výboru.
Americký kapitalizmus a sieť sociálneho zabezpečenia bude fungovať oveľa lepšie bez neblahého vplyvu rozpočtu vojensko-bezpečnostného komplexu. Je správnejšie povedať, že vojensko-bezpečnostný komplex chce veľkú hrozbu, nie skutočné preteky v zbrojení. Moslimskí teroristi bez štátu nie sú dostatočná hrozba pre tak masívne prostriedky pre americkú armádu. Americké zbrojárske korporácie budú musieť vyrábať zbrane, ktoré sú funkčné , bez prekročenia nákladov, ktoré zvyšujú zisky.
Najnovšia raketová loď USA sa dvakrát pokazila a musela byť odtiahnutá do prístavu. F-35, náklady na ktorý sa neustále navyšujú, má celý rad problémov ( http://www.stopthef35.com/pentagon-f-35-wont-have-a-chance-in-real-combat/ ) a je už prekonaný. Ruské rakety sú hypersonické a lepšie. Výbušná sila ruskej ICBM Satan II je desivá. Morálka ruských síl je vysoká. Neboli vyčerpané 15 rokmi zbytočných bojov bez väčšieho úspechu, zbytočných vojen proti ženám a deťom. Washington vzhľadom ku korupčnej povahe vojensko-bezpečnostného komplexu USA môže pretekať v zbrojení vo všetkom, v čom chce, bez nebezpečenstva pre Rusko alebo Čínu, nieto ich strategickej aliancie. Neokonzervatívci sú zdiskreditovaní, ale majú stále silný vplyv na americkú zahraničnú politiku. Kým ich Trump degraduje na nižšiu úroveň, Rusko a Čína sa môžu držať svojej strategickej aliancie. Každý, kto sa snaží prelomiť toto spojenectvo, je hrozbou pre Rusko aj Čínu, aj pre Ameriku a život na Zemi.
Preklad: Ladislav Hvižďák
Foto: naturalflow, CC
Na našich stránkach poskytujeme priestor skutočne pestrej palete názorových línií, predstavujúcich alternatívu voči súčasnému zriadeniu. Preto čitateľov upozorňujeme, že nakoľko i samotní členovia redakčného kolektívu DAV DVA, spolupracovníci či korešpondenti vzišli z rôznych prúdov, v partikulárnych otázkach sa ich výklady a postoje môžu líšiť či si dokonca miestami protirečiť. Iba názorová pluralita totiž umožňuje skutočne plodnú a hodnotnú diskusiu s potenciálom vygenerovať tie najlepšie myšlienky, schopné načrtnúť pôdorys pre nové spoločensko-ekonomické zriadenie, zohľadňujúce potreby 21. storočia.