Poučiť sa a inšpirovať vo veciach, najmä tých sociálnych a ekonomických, ktoré fungovali dobre

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Poslanec NR SR za Smer-SD Ľuboš Blaha pripomína, že družstevníctvo, ako veľmi dôležitá súčasť istôt socializmu, sa na Slovensku objavilo medzi prvými na svete. Dodáva, že pokiaľ ide o úverové družstvá, tak družstvo v Sobotišti na Záhorí vzniklo ako prvé zo všetkých. Družstevná únia Slovenskej republiky v publikácii Dejiny družstevníctva na Slovensku píše: „Myšlienka družstevníctva sa zrodila v prvej polovici 19. storočia ako reakcia individuálnych výrobcov na vtedajšie nepriaznivé ekonomické a sociálne podmienky.“

Ďalej spomínajú dátum 21. december 1844, keď v Rochdale založili anglickí tkáči prvé spotrebné družstvo na svete. „Nezávisle na ňom vznikol o necelé tri mesiace neskôr Gazdovský spolok – prvé úverové družstvo na Slovensku v Sobotišti dňa 9. 2. 1845,“ dopĺňajú s tým, že zakladateľom bol učiteľ Samuel Jurkovič.

POZRI AJ: Samuel Jurkovič, slovenský národný buditeľ
a zakladateľ družstevníctva

Socializmus prinášal veľa dobrého, z čoho si je do budúcnosti dôležité brať príklad. „Bývanie, prácu, zdravotnú starostlivosť, školstvo, aj ten pocit bezpečnosti a istý pocit suverenity v ekonomických otázkach,“ povedal Blaha v relácii Na prahu zmien v Slobodnom vysielači s tým, že je v socializme bolo množstvo oblastí, ktorými by sme sa mali inšpirovať.

„Ale to neznamená, že teraz popieram, že ten režim nerobil aj veľa zlých vecí, najmä v oblasti občianskych a politických práv. Len, myslím si, že vyhlasovať, že celý ten režim bol zločinecký a všetko bolo zlé, je proste absurdné a hlúpe,“ povedal Blaha s tým, že je dôležité k tejto dobe sa ešte vrátiť prevzatím dobrých fungujúcich nástrojov.

POZRI AJ: Knihy o dejinách družstevníctva

„Poučiť sa a inšpirovať vo veciach, najmä tých sociálnych a ekonomických, ktoré fungovali dobre.“

Blaha poznamenal, že sa však nepozerá na tento režim s nostalgiou, veď pripomína, že v roku 1989 mal len 9 rokov. Pridáva, že sa snaží pozerať smerom dopredu. „Ako zmeniť ten systém, ktorý tu dnes je,“ dodal s tým, že práve preto je dôležité skúmať veci, ktoré v minulosti pomáhali k sociálnej spravodlivosti. Takto pripomenul zaujímavé slovenské prvenstvo, ktoré súvisí s družstevníctvom. „Nezabúdajme, že vlastne prvé družstvo vôbec vo svete vzniklo na Slovensku, v Sobotišti, na Záhorí,“ spresnil a doplnil, že takýchto zaujímavých tradícií, na ktoré sa dá nadviazať, je veľa. „Vieme sa inšpirovať dejinami, ale to neznamená, že sa chceme vracať. Tá nová doba je, samozrejme, úplne iná a treba uvažovať nad modernými socialistickými myšlienkami. A práve to sa snažím aj vo svojich knižkách,“ dodal a vybral napr. knihu Antiglobalista, v ktorej hovorí o alternatívach vhodných ako recept pre dnešnú dobu. Preto v nej približuje oblasť deglobalizácie.

„K návratu k istým národným štátom, suverenite štátov nad ekonomikou a sociálnou oblasťou.“

Podľa politika a politológa je však potrebné priznať, že ideológia neprináša automaticky to, že všetko bude fungovať. „Žiadna z tých ideológií nie je nejaká dokonalá, ale treba si uvedomiť, že ona len ponúka nejaký súbor hodnôt, ktoré vás niekam vedú. Ak tento súbor hodnôt nemáte, tak potom ste len vlastne pragmatik, alebo utilitarista, ale vlastne nikto nevie, čo chcete,“ prezradil v relácii s tým, že určite je dôležité, aby aj svetonázor naďalej mal na politiku vplyv. Podľa Blahu je nebezpečné, keď sa dnes niektorí politici snažia hovoriť o tom, že ideológie sú prežitkom a je potrebné pozerať sa na politiku len cez praktickú oblasť. Blaha dvíha varovný prst, že takýto antiideológovia vlastne prinášajú jediné riešenie – kapitalizmus.

PhDr. Michal Albert, PhD.

Zdroje: http://www.dusr.sk/download/historia/160rokov_sk.pdf a https://hearthis.at/slobodnyvysielac/na-prahu-zmien-60-2020-01-06/ 

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




3 thoughts on “Poučiť sa a inšpirovať vo veciach, najmä tých sociálnych a ekonomických, ktoré fungovali dobre

  • 14. júla 2020 at 9:19
    Permalink

    Chlapci, „mládežníci“ naši: Prečo musíte stále a dookola PCHAŤ ideológiu do hospodárskej činnosti?!
    Družstvá ako združenia osôb pri hospodárskej činnosti s vyplácaním podielov z hospodárskeho výsledku neexistujú dnes len v Mondragone (Baskicko, Španielsko), ale všade okolo nás a to v prostredí globálndho kapitalizmu. Žasol som, že aj v USA je silné združenie pestovateľov a výrobcov brusníc pod názvom „OceanSpray“ a my nič o tom nevieme.
    Zato stále obraciate zraky do 1.ČSR, ako keby tu za socializmu neboli Jednotné roľnícke družstvá, Spotrebné a výrobné družstvá a Stavebné bytové družstvá. A s poriadnou štátnou podporou.
    Tie dnešné Podielové družstvá sú skrytými akciovými spoločnosťami a eseróčkami a dôkazom nech je, že to konštatoval Ing.Pevel Koncoš, ktorý ešte ako minister poľnohospodárstva SR za SDĽ zistil, že už je neskoro… už v 1999 nebolo jediné kolektívne vlastníctvo družstva na Slovensku.
    A pritom dnes máte mžnosť sami a svojprávne si kolektívne vlastníctvo založiť podľa Obchodného zákonníka.
    A koľko družstiev vzniklo? Kde sú ľavičiari TERAZ A TU?
    Poďme sa baviť o tom, prečo ak sú možnosti právne i politické otvorené, nič nevzniká…

    Reply
  • 14. júla 2020 at 12:38
    Permalink

    problem bude asi v tom, ze vacsina druzstiev vznikla ,ci vznika na zaklade nejakej priciny a nie svojvolne , zalozit v dnesnej dobe druzstvo je zrejme sizyfovska praca . Mate na mysli cele hospodarstvo , ci len polnohospodarstvo?

    Reply
    • 14. júla 2020 at 14:21
      Permalink

      Družstvo je organizačným vlastníckym usporiadaním či už vo výrobe, spotrebe, obchode, stavebníctve, dokonca v turistickom priemysle. Ano, u nás sa zaužívalo, že ide „iba o roľnícke družstvo“ a trochu zazlievam autorom článku, že si nedali námahu hľadať a propagovať ďalšie. Napríklad bolo sklárske výrobné družstvo v Málinci – to bol predchodca Sklární v Poltári, atď.

      Pre podmienky slovenského poľnohospodárstva je kolektívne vlastníctvo družstva ideálnym prekonaním finančných a kapacitných problémov, keďže „chudáci farmári“ nemajú na to, alebo sa zadlžujú pri kúpe čo i len jedného súčasného plne vybaveného kombajnu, či akýchkoľvek strojov…takisto odbytové problémy družstvo rieši oveľa lepšie skladmi a predajom ako by sa tomu musel venovať farmár „z dvora“ v malom, súhrnné družstevné investície do spracovania, osív, krmív, plemenného materiálu, nakoniec i do závlah a strojno-technologického zariadenia sú oveľa lepšie a efektívnejšie než jeden farmár ktorý predáva svoju produkciu Lidlu v miestom okresnom „charitatívnom“ projekte EÚ dnes…
      Ale Coopindustria je názov pre priemyselné kolektívne zamestnanecké samosprávy a k tomu bola iniciačná kniha Coopindustria o prevzatí krachujúceho priemyselného súkromného podniku zamestnaneckou samosprávou na Slovensku. Žiaľ, inšpirácie boli spláchnuté, ešte i vtedajší tajomník Min.práce B.Ondruš sa v 2015 pýtal, kdeže to taký podnik existuje. A keď zistil, že to je návod, knihu asi strčil hlboko do svojho pracovného stolu na Ministerstve a v Smere SD.

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *