Priemyselná produkcia v eurozóne aj v EÚ v októbri medzimesačne vzrástla

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Luxemburg 14. decembra (TASR) – Priemyselná produkcia v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) v októbri medzimesačne vzrástla, už šiesty mesiac po sebe, ale medziročne klesla. Oznámil to v pondelok európsky štatistický úrad Eurostat.

Z prvého odhadu Eurostatu vyplýva, že v októbri 2020 sa výkon priemyslu po očistení od sezónnych vplyvov v regióne, ktorý zaviedol euro, zvýšil medzimesačne o 2,1 % a v EÚ o 1,9 %.

V medziročnom porovnaní sa objem priemyselnej výroby v októbri 2020 znížil v eurozóne o 3,8 % a v EÚ o 3,1 %.

Motorom medzimesačného nárastu priemyselnej produkcie v eurozóne bolo v októbri zvýšenie výroby kapitálových produktov o 2,6 %, polotovarov o 2,1 %, energií o 1,8 % a tovarov dlhodobej spotreby o 1,5 %. Výroba tovarov krátkodobej spotreby pritom stagnovala.

V EÚ vzrástla tiež výroba kapitálových produktov o 2,6 %, polotovarov o 2,1 %. Produkcia tovarov krátkodobej spotreby sa zvýšila o 1,3 % a energií o 1,2 %, zatiaľ čo výroba predmetov krátkodobej spotreby klesla o 0,4 %.

Spomedzi členských štátov EÚ, ktorých októbrové údaje má Eurostat k dispozícii, najväčší medzimesačný nárast priemyselnej produkcie zaznamenali v Belgicku (6,9 %), Nemecku (3,4 %) a Slovinsku (3,1 %). Naopak, najväčší pokles nahlásili Dánsko (-5,8 %), Grécko (-3 %) a Litva (-1,7 %).

V medziročnom porovnaní sa v eurozóne v októbri znížila najstrmšie výroba kapitálových produktov, o 8,2 %, tovarov krátkodobej spotreby o 2,1 % a polotovarov o 1,3 %. Výroba tovarov dlhodobej spotreby však vzrástla o 0,3 % a energií o 0,1 %.

V EÚ klesla výroba kapitálových produktov o 7,1 %, tovarov krátkodobej spotreby o 2,4 %, energií o 1,5 % a polotovarov o 0,5 %. Len výroba tovarov dlhodobej spotreby vzrástla o 2,3 %.

Najväčší medziročný pokles priemyselnej výroby vykázali v októbri Írsko (-15,5 %), Dánsko (-9,2 %) a Francúzsko (-4,3 %). Najväčší nárast bol zaznamenaný v Belgicku (5,4 %), Poľsku (3,4 %) a Chorvátsku (2,8 %).

Na Slovensku sa výkon priemyslu v októbri medzimesačne znížil o 1,2 % a medziročne o 2,5 %.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *