Primátor mesta Holíč Zdenko Čambal: Zdravotná kríza sa vymkla kontrole a zbytočne zomrelo nečakané množstvo ľudí

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Dôsledkom chaotického a nekoncepčného vládnutia súčasnej koalície sa zvýšil počet denných úmrtí na ochorenie Covid-19. Nezvládnutá komunikácia najmä predsedu vlády Igora Matoviča s odbornou a laickou verejnosťou je toho jasným dôkazom. Jeho nešťastné vyjadrenia na adresu samospráv spustili veľkú vlnu kritiky a nevôle. Viac o tom probléme sme sa rozprávali s primátorom Holíča Zdenkom Čambalom. 

Vo funkcii primátora mesta Holíč pôsobíte nepretržite od roku 2006. Akým spôsobom sa Vám za toto obdobie podarilo skvalitniť život Vašich občanov?

Kvalita života je komplexný pojem, často nesprávne zamieňaný so životnou úrovňou. Tá je daná ekonomickými parametrami. Mzdami, životnými nákladmi, cenami služieb a tovarov. Kvalita života vystihuje úroveň bývania, kvalitu životného prostredia, úroveň spoločenského života, kultúrneho vyžitia, rozvoja zdravotníckych služieb, starostlivosti o rodinu a podobne. Som presvedčený, že v mnohých ohľadoch nemá Holíč na Záhorí konkurenciu. Sme malé mesto, ale s obrovským spoločenským a kultúrnym presahom. Obnovujeme a rekonštruujeme všetko čo súvisí s cisárskou históriou mesta. Architektonické pamiatky i barokovú prírodu. Rozvíjame turizmus aj cyklotrasy. Snažíme sa prilákať investorov aj podnikateľov. Budujeme moderné mesto s dobrým rodokmeňom a darí sa nám.

Je o Vás známe, že ste mali blízko k bývalému predsedovi vlády Vladimírovi Mečiarovi. Za jeho pôsobenia malo vládne HZDS niekoľko známych káuz. Do akej miery Vaša minulosť ovplyvňovala Vaše pôsobenie v komunálnej politike?

K Vladimírovi Mečiarovi nemal z môjho okolia blízko nikto. Bol to solitér a preto mal úspech. Politika je o cieľoch a schopnosti udržať si na ich plnenie dlhodobú priazeň voličov. Mečiarovým prvotným cieľom bola samostatná Slovenská republika. Nájde sa dnes niekto, kto by sa chcel vzdať slovenského pasu? Asi ani naši južní spoluobčania s dvojitým občianstvom.

Kauzy navždy zostanú katastrofou a znamenali nezvládnutie lídrovho ega. Počas Mečiarovho pôsobenia vo funkcii som ho v celoštátnej televízii prirovnal k vyhorenému palivu. Rovnako čiernym obdobím slovenskej politiky je dnešok. Vladimír Mečiar sa zaslúžil o vznik Slovenskej republiky. Oddeľme zrno od pliev. Mnohí renomovaní politici vtedy hlasovali proti alebo sa zdržali. Dnes majú slovenské občianske preukazy. Odsúďme porušenie ľudských práv a prešľapy v privatizácii, ale určite nie zásluhy o vznik republiky.

Komunálna politika je minulosť. Budúcnosťou je komunálna samospráva. Odpolitizovanie riadenia v prospech manažmentu. V momente, keď politik nastúpi do samosprávnej funkcie, musí sa stať manažérom. Srdcom cítiť komunitu a vnímať ľudí okolo seba. Preto som sa stal po štvrtý raz primátorom a piatykrát poslancom VÚC. Dnes vstupujú do politiky aktivisti bez pracovného životopisu. Kritizovať je ľahko, ale prevziať zodpovednosť za občanov ťažko. Pozrite na beznádej okolo seba.

Veľmi dobrý vzťah máte aj s bývalým predsedom Trnavského samosprávneho kraja Tiborom Mikušom. Neboli ste konfrontovaný zo strany Vašich občanov, že ste boli súčasťou jeho strany Nová demokracia?

Nová demokracia bola jedným z najlepších politických projektov a jej program si osvojili iné strany. Všetky naše tézy dnes, po toľkých rokoch, platia. Potravinová a energetická sebestačnosť, ako faktor národnej bezpečnosti. Trvalo udržateľný rozvoj, mladé stromy pre Slovensko, diverzifikácia tvorby hrubého domáceho produktu, rodina ako základ modernej spoločnosti, sloboda a rovnosť v dôstojnosti a právach, európsky regionalizmus, úcta k národným tradíciám a predovšetkým heslo SILA REGIÓNOV.

Rôzne politické strany s časovým oneskorením dodnes tieto myšlienky vydávajú za vlastné. Tibor Mikuš bol človekom s pracovným životopisom a ten mu dával občiansky mandát. Moderná politická súčasnosť nezačína Víťazným februárom 2020, ako by si to mnohí dnes predstavujú. Odmietať všetko národné, tradičné, kultúrne a pôvodné len preto, že to nezodpovedá potrebám ekonomickej a mediálnej globalizácie, je scestné. Pokiaľ je Európska únia bohatá svojou rozmanitosťou, čím chceme prispieť, keď sa všetkého vzdáme?

V súčasnosti zastávate funkciu podpredsedu Slovenskej národnej strany. Myslíte si, že má najstaršia politická strana Slovákov šancu uspieť v nasledujúcich voľbách pod vedením staronového predsedu Andreja Danka?

Slovenská národná strana je rodinným striebrom Slovenska. Nepochybujem, že sa vráti do parlamentných lavíc. Marketingové značky nových politických strán na jedno volebné obdobie neustále vznikajú a zanikajú. Nie sú trvalé. Vznikajú v grafických štúdiách a z vôle občanov, nadchnutých profesionálnymi kampaňami. Po voľbách sa vždy ukáže ich cesta nadol. Pozrite na dnešnú vládnu koalíciu. Pandémia udrela na celom svete, ale toto je jediná zostava, ktorá skočila hlavičku na betón.

Koľkí mladí ľudia by dokázali vymenovať slovenských prezidentov? Do SNS som vstúpil, keď sa cítila najhoršie. Nie všetko liberálne je o slobode. Často je to o jarme globalizácie. Očarení reklamou sa vzdávame vlastných názorov. Zabudli sme na vlastné firmy a poľnohospodárstvo. Vzdali sme sa bánk, sporiteľní, poisťovní, sieťových odvetví. Peniaze a zisky plynú často inam. Tak si predstavujete slobodu?

Dištancujme sa od zvrhlostí a chorého konzumu. Pandémia nás naučila, kde spočívajú skutočné hodnoty a o čom je sloboda. Prijímajme technický pokrok a spoluprácu, nie ekonomickú a mediálnu nadvládu. Andrej Danko dokázal oponovať v čase liberálneho pogromu. Ukázalo sa, že s jeho diplomovou prácou to bolo inak. Aké dôsledky sa vyvodili proti premiérovi, predsedovi parlamentu a ministrovi školstva, ktorí boli jeho najväčšími kritikmi?

K výložkám sa vyjadrovali ľudia, ktorí klamali a neabsolvovali vojenskú službu, skrytí za psychické diagnózy. Ak tie diagnózy boli pravé, nemali by sa vyjadrovať k armáde. Ak boli získané podfukom, nesmú zastávať ústavné funkcie. Mám rád komiksy a politické koláže.

Podnecujú diskusiu a umožňujú konkurenciu. Dnes sa tieto nástroje obrátili proti tým, ktorí ich do politiky vtiahli.

A čo kritika zvnútra strany?

Niekedy je o pluralite názorov a inokedy, žiaľ, o neukojenom egu. Niektorí kritici neprešli vlastným vývojom a v embryonálnom stave si nárokujú post predsedu, akoby išlo o dedičnú firmu. Mnohí nevyrástli z tieňa rodičov. To neznamená, že nemajú budúcnosť. Musia však najprv dokázať výsledky vlastnej práce. Organizačnej a politickej. Preukázať charizmu pre členskú základňu a prestať sa odvolávať, čo by bolo bývalo, keby.

Politických nadšencov sú plné priekopy. Učebnicovým príkladom sú nominanti dnešnej vládnej koalície, ktorí prikuli SNS k minulosti a strane SMER – SD. Mysleli, že to dlhodobo stačí. Opak je pravdou, sledujte preferencie. SNS je stranou budúcnosti. Vnútorní kritici naleteli a domnievali sa, že stranu buď prevezmú alebo rozštiepia. Dokonca sa objavili hlasy, že ak im to nevyjde, spoja sa s inou stranou. Nech sa páči. Len upozorňujem, že prejsť od národného programu k proletárskemu internacionalizmu sociálnej demokracie je seriózny kotrmelec.

Počas Vášho pätnásťročného pôsobenia vo vedení mesta Holíč sa vystriedalo niekoľko vlád. Ako by ste zhodnotili ich pôsobenie z pohľadu samosprávy?

Každá vláda bola prínosom a po svojom hľadala optimum v danej dobe. Nedelím históriu na pravú, ľavú, kresťanskú a liberálnu. Uznávam úlohy osobnosti v dejinách. Nie som zástancom prínosu revolučných más. Tie sú využívané a zneužívané. Niekto zastokne demonštrantom do rúk potrebné transparenty. Niekto ich musí zaplatiť a vyrobiť.

Garantom našej budúcnosti je Európska únia, len nesmie ostať strnulá a byrokratická. Zožieraná túžbou po centralizácii moci. Slovensko na chvíľu podľahlo tomu, že sa vlastnej kultúry a tradícií treba vzdať. Bez európskeho regionalizmu a princípu subsidiarity by naše kraje, mestá a obce neboli tam, kde dnes sú. Škoda, že súčasná vláda nie je dôstojným partnerom Bruselu, Nemecku a Francúzsku. Tento komplex si rieši útokmi na samosprávu, kriminalizáciou opozičných názorov a dnes už aj bojom s vedcami a pani prezidentkou.

Som presvedčený, že pandémia popri humánnej katastrofe zároveň darovala samosprávam pocit sebavedomia a dôležitosti pre občanov. Dokázala našu skutočnú blízkosť. Rozvoj dobrovoľníctva, solidarity a spolupatričnosti. Naučili sme sa pracovať v podmienkach 21. storočia. Elektronicky, on-line a na sociálnych sieťach. Vytvárame predpoklady pre uplatnenie mladých ľudí.  

Súčasná vláda Igora Matoviča hodila na plecia samospráv organizovanie celoplošných testovaní. Aké skúsenosti máte ako mesto s komunikáciou so štátnymi orgánmi v tomto smere?

Nikdy som nemal problém pomenovať veci správnym menom. Pozorne vnímam väčšinové názory občanov. Koalícia je nesúrodá a zložená z funkcionárov s neprehľadnou minulosťou. Každý zo súčasných ústavných činiteľov sleduje iné záujmy. Nie je to o Slovensku.

Nespochybňujem legitímne výsledky volieb. Zato väčšina obyvateľstva spochybňuje kompetentnosť a odbornosť jednotlivých činiteľov. Presun úloh štátnej správy na samosprávy bol výrazom defenzívy ministerstiev a sebareflexiou, že nie sú schopní riadiť štát.

Zdravotná kríza sa vymkla kontrole a zbytočne zomrelo nečakané množstvo ľudí. Ekonomická kríza a dôsledky zadlženia nás čakajú v blízkej budúcnosti. Totálne fiasko v komunikácii a informovanosti obyvateľstva viedlo k prepadu podpory tejto vlády. Bez dôvery to nejde. Kompetentní mlčia o kríze rodín, alkoholizme, budúcej kriminalite a devastácii mladej generácie.

Ročná nekompetentnosť odobrala mladým etické hodnoty, právo na vzdelanie a možnosť socializácie. Virtuálnym životom na sociálnych sieťach sa podkopalo duševné zdravie detí. Ťažko potom hovoriť o patriotizme. Vláda sa zrútila na dno vlastnej budúcnosti. Štát je riadený prostredníctvom Facebooku. Na testovaní niekto zarobil a ľudia ostali bez liekov. Vyhlásenia ministrov si odporujú a páni na seba ukazujú prstom ako malí chlapci

V prvej a druhej vlne vynaložili samosprávy nemalé finančné prostriedky aj na nákup ochranných prostriedkov proti ochoreniu Covid-19. Kompenzoval Vám štát za ich sprostredkovanie Vašim občanom určitými finančnými prostriedkami?

Všetko sa nedá vyjadriť finančne. Množstvo zapojených dobrovoľníkov, úradníkov a víkendov. Pracujeme radi a so cťou, inak by sme to nerobili. Štát predsa má okresné úrady, do ktorých prebehli výberové konania, za aké by sa nehanbil ani bývalý režim. Výberové konanie Vás nasmeruje na stoličku, ale nie do terénu.

Starosta obce Dvory nad Žitavou Branislav Becík vypovedal poslušnosť vláde SR. Podľa jeho názoru pravidelné skríningové testovanie antigénovými testami nedokáže samospráva dlhodobo ufinancovať. Súhlasíte s jeho tvrdením?

Kolegov postoj vnímam ako hrdinský výkrik v pravom čase. Žijeme v núdzovom stave. Potrebujeme garantovať ľuďom, že prežijú, dať im nádej. Vláda kompletne premrhala leto 2020. Tvrdila, že nemocniciam netreba rozširovať kapacity. Vtedy mala zháňať lekárov, osloviť mladých a prosiť skúsených seniorov. Vláda si z núdzového stavu vybrala len vlastnú bezpečnosť, aby občan nevstúpil do ulíc.

Nie je čas kritizovať, zúčtuje volič. Koľko nás čaká súdov za krachy a zbytočné úmrtia? Lekári rozhodujú, kto sa dostane na pľúcnu ventiláciu a kto nie. Prečo majú títo cenní odborníci stáť pred amorálnou voľbou? Prečo neodstúpi minister zdravotníctva, keď nie sú lieky, doktori, vakcíny, sestry, kapacity, lôžka a prístroje? Všetko, čo vraj nebolo nutné. Je teraz čas starať sa o potraty a ubližovať ženám? Kto sme, že si to nárokujeme? Kto sme, že si trúfame hovoriť v mene Boha? Je čas, aby niektorí páni odstúpili. Ustúpili do ústrania a dúfali v odpustenie.

Podobným spôsobom sa vyjadril aj dnes už bývalý koaličný poslanec primátor Hlohovca Miroslav Kollár. Z jeho úst smerovala kritika najmä na pasívnu účasť štátu pri organizovaní skríningového testovania. Akú skúsenosť máte v tomto smere vo Vašom meste?

Nechajme tieto témy odborníkom. Problém je ďaleko širší. Vláda nezvládla boj s pandémiou. Umiera obrovský počet ľudí. Nie všetci majú rovnocenní prístup k záchrane života. Pandémia sa stala biznisom. Ľudia podľahli heslám o zmene a teraz ju majú. Zatýkania bežia v priamom prenose, ale triedenie ľudí v nemocniciach na dve kategórie, palec hore a palec dole, to už nie. Je to neodpustiteľné a bez súladu s našimi kresťanskými koreňmi.

Vyradení pacienti platili dane i nemocenskú, pracovali a dodržiavali zákony. Teraz sa ocitli mimo nich. Myslím, že pán primátor Hlohovca je rozhľadený človek a vedel by nám povedať aj iné skúsenosti, nielen o skríningovom testovaní.

Veľká kritika samospráv smerovala aj k premiérovi Igorovi Matovičovi, ktorý počas rokovania vlády SR sa vyslovil za priamu kontrolu miest a obcí pri vykonávaní skríningového testovania. Ako ste osobne vnímali jeho stanovisko?

Pána premiéra netreba komentovať. Svoje morálne, právne a sociálne povedomie dokumentuje neustálymi konfrontáciami vo vláde, na koaličnej rade, s pani prezidentkou, s odborármi, zamestnávateľmi, novinármi a s ostatnými, ktorí nie sú členmi momentálnej štátostrany. Mestá a obce kontrolujú samotní poslanci zastupiteľstiev, hlavní kontrolóri, kompetentné orgány a samozrejme, médiá. Možno by sa mali všetci spoločne zamerať na niekoho iného.

Súčasťou Národnej rady SR je aj poslanec mesta Holíč Marek Šefčík (OĽaNO). Rokovali ste s ním o súčasných problémoch samospráv spojených so skríningovým testovaním? 

Boj s pandémiou organizuje na území mesta krízový štáb mesta a mestský úrad. Zmienený pán poslanec je aj poslancom mestského zastupiteľstva a dôsledne postupuje v zmysle osobného a veľmi vymedzeného chápania opozičnej politiky. Nachádzame sa v polovici volebného obdobia a verím, že pán poslanec nájde nejakú príležitosť pomôcť mestu, v ktorom žije.

Napriek sprísneným epidemiologickým opatreniam sa nepodarilo znížiť počet nakazených ľudí ochorením Covid-19. Do akej miery podľa Vás súčasnú nepriaznivú situáciu spôsobilo neuzavretie našich hraníc?

K rozumnému uzatvoreniu hraníc a tiež k obmedzeniu leteckej dopravy vyzývam na sociálnych sieťach pravidelne. Komunikujem tento názor aj na krízovom štábe mesta. Existuje však zásadný rozdiel v chode informácií smerom nahor. O túto skutočnosť by sa mal starať okresný úrad a jeho krízové riadenie. Slovensko je otvorenou ekonomikou s vyhubeným podnikateľským sektorom. O schopnosti prežiť bez zahraničia sa nedá hovoriť. Zatiaľ štát rozdáva peniaze, ale netuším kam. Nad Holíčom som takúto helikoptéru ešte nevidel.

Vláda často ustupovala voličským preferenciám, egocentrickým víziám a potrebám biznisu. Otvorené hranice v čase vrcholných špičiek pandémie a pri výskyte juhoafrickej mutácie v Českej republike sú priamym ohrozením zdravia obyvateľstva. Disciplína ľudí je úžasná a ich schopnosť absorbovať ohrozenie, zdravotnú a ekonomickú neistotu, stratu blízkych i zamestnania a potenciálny rozpad rodiny, sa markantne znižuje. Neschopnosť vlády riadiť štát môže viesť okrem rastu počtu ohnísk pandémie k zavedeniu semaforu občianskej nespokojnosti. Zatiaľ si to neuvedomujeme, pretože je nastolený núdzový stav.

A na záver aké účinné opatrenia by ste odporučili vláde SR v boji s koronavírusom?

Vymenovať podpredsedu Vlády SR alebo splnomocnenca s prierezovou nadrezortnou kompetenciou  pre boj s pandémiou

Zabezpečiť funkčnosť, odbornosť a apolitické pôsobenie Pandemickej komisie SR

Odvolať a vymeniť zdiskreditovaných a nekompetentných ministrov

Vymeniť vo funkcii Hlavného hygienika SR za odborníka, ktorý nebude podliehať politickým vplyvom

Zabezpečiť jediný informačný kanál na RTVS (nie cez súkromné médiá)

Považovať samosprávy za rovnocenného partnera, prizývať zástupcov SK8, ZMOS, ÚMS a RTVS na porady k pandémii

Zabezpečiť zber dát a spolupracovať s vedcami a expertmi zo zahraničia, určiť kompetentného funkcionára za túto oblasť

Zaviesť princíp osobnej zodpovednosti za zlyhanie z nedbalosti pri riadení boja s pandémiou

Odstrániť biznis parazitujúci na boji s pandémiou

Lockdown, testovanie v ohniskách, dôsledné trasovanie, trvanie na samotrasovaní uzatvorenie letísk a hraníc mimo dodávok súvisiacich s výrobou a zásobovaním na Slovensku, vitamíny pre 65 + zadarmo, dôsledná kontrola MOM, sprístupnenie testov pre postupné samotestovanie v domácnostiach

Realizovať propagačnú kampaň SLOVENSKO ŤA POTREBUJE ZDRAVÉHO na pilieroch – RTVS, sociálne siete a regionálne médiá, zameranú na: respirátory, dezinfekciu, odstupy, vetranie, prácu z domu, obmedzenie pohybu, disciplínu, samotrasovanie, dobrovoľníctvo a osobitne na vakcinačnú kampaň

Zastaviť protiprávne triedenie občanov v nemocniciach na dve kategórie, zabezpečiť rovnaký a rovnoprávny prístup voči všetkým občanom, venovať sa súvisiacim etickým problémom

Vypracovať programy ekonomickej, sociálnej, rodinnej a občianskej obnovy Slovenska

Uverejniť prehľad dostupných liekov, druhov a množstiev, ktoré sú k dispozícii. Vysvetliť ich význam a použitie, sprístupniť liečivá pre ambulantných lekárov a zaradiť ich do zoznamu bez doplatkov

Uverejniť porovnania a skutočné časové postupy vakcinácie, s porovnaním a dostupnosťou všetkých schválených vakcín, odpolitizovať vakcínu SPUTNIK V

Zabezpečiť prednosť fázy ambulantného a domáceho liečenia pred nástupom pacientov do nemocníc, odbremeniť nemocnice

Uplatňovať princíp pravdy a transparentnosti

Samozrejme, opatrení je omnoho viac, ale na to máme odborníkov. Verím, že postúpia na pracovné pozície po menej kompetentných a skompromitovaných kolegoch. Slovenská národná strana slúži a pracuje. SRDCOM NA SLOVENSKU.

Zhováral sa: Matej Mindár

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *