Profesionálna politička a podpredsedníčka Socialistickej internacionály KATARÍNA ROTH NEVEĎALOVÁ odpovedala na tri otázky pre DAV DVA: Západoeurópska ľavica sa prestala zaujímať o ľudí, SMER sa nikdy nespreneveril ľavicovým hodnotám, odmieta však „progresívne“ experimenty

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Stala sa europoslankyňou za SMER – SSD a podpredsedníčkou Socialistickej internacionály. Odpovede pre otázky DAVu DVA poskytla ľavicová kandidátka za Europoslankyňu Katarína Roth Neveďalová. Môžete si pozrieť aj rozšírený rozhovor, ktorý vyšiel v Slovenských národných novinách: Liberálni demokrati nahradili prirodzenú myšlienku kolektivizmu a spoločného dobra vierou v individuálny úspech jednotlivca.

1.Ako vnímaš krízu západo-európskej ľavice? Môže sa Slovensko a Smer stať vizionárskou krajinou, resp. laboratóriom funkčnej autentickej ľavice?

Západo-európska ľavica sa prestala zaujímať o ľudí, pracujúcich, obhajovať ich práva a potreby. Namiesto toho začala presadzovať rôzne často fanatické zelené environmentálne riešenia, namiesto ľudí dáva ľavica na prvé miesto práva zvierat. Európska únia v dôsledku toho schválila tzv. Zelenú dohodu – Green Deal, ktorá za účelom údajnej záchrany klímy a Sveta ohrozuje výrobu a pracovné miesta v Únii.

Ľavica tiež prepadla presadzovaniu LGBTI agendy.  SMER-SD sa nikdy nespreneveril základným ľavicovým hodnotám, odmietame však tieto nové pokrokárske experimenty. Pokiaľ to ľavica na západe nepochopí, bude jej podpora naďalej klesať a stane sa marginálnou silou. Preto by sa západoeurópske strany vrátiť z kratšej cesty, pokiaľ to je ešte možné.

2. Ako v súčasnosti funguje internacionála? Dajú sa presadiť ľavicové idey a prax medzi progresívcami?

V internacionále sú združené ľavicové strany a hnutia so všetkých častí sveta, teda aj z Južnej Ameriky, či Afriky, kde bojujú s existenčnými otázkami a základnými právami. Preto tam spomenuté pseudoproblémy ešte nedorazili a tieto krajiny si pri nich často ťukajú na čelo. Rozvinuté štáty by mali preto pribrzdiť a vziať si v tomto príklad z menej rozvinutých krajín.

3. Je ešte možné v budúcnosti v Európe dosiahnuť socialistickú spoločnosť alebo je reálna iba sociálno-demokratická cesta ako maximum možného?

Je potrebné sa usilovať o čo najsociálnejšiu spoločnosť v trhovom hospodárstve a bojovať za práva ľudí, tak ako to ľavica vždy robila. Dnes sa však vynárajú rôzne nové pseudopráva, o ktorých nám tvrdia, že sú základnými ľudskými právami. Skrývajú sa za nami novodobé ideológie, napríklad údajné práva stále ďalších menšín. Toto my SMERE-SD odmietame, sme v tomto takí konzervatívnejší. Rozhodne však nepoľavíme v boji za sociálnu demokraciu a jej ideály.  

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *