Odborový zväz KOVO uvádza pre TASR, že vyzbieral počas komunálnych volieb 45.000 podpisov pod petíciu za vyhlásenie referenda o stanovení hornej hranice veku odchodu do dôchodku na 64 rokov. K iniciatíve sa pridalo aj o.z. DAV DVA a spolupracovníci (Michal Mamrilla, Lukáš Perný, Iveta Diczhazyová, David Diczhazy a ďalší).
Celkovo majú odborári vyzbieraných 227.000 podpisov, do konca tohto roka plánujú získať 350.000 potrebných na vyhlásenie referenda. Ako pripomenul na sociálnej sieti Lukáš Perný: „Dokážeme tým nasledovné:
1, zvýši sa občiansky tlak na poslancov pri schvaľovaní ústavného zákona; 2, zvýši sa povedomie občanov SR o boji za sociálne a občianske práva; posun celospoločenského diskurzu doľava;
3, ak by poslanci neschválili ústavný zákon, občania sa budú môcť priamo-demokraticky rozhodnúť v referende;
4, na základe činov, prehlásení a rozhodnutí sa identifikujú pro-ľudové osobnosti, politici, médiá a ich opak, teda apologéti brutálneho neoliberalizmu, ktorí by pokojne v mene ekonomického rastu nechali ľudí zomrieť za pásom (ako napríklad predstavitelia strany, ktorá si drzo dá do názvu solidaritu).“
Petícia stále prebieha a môžete ju naďalej podporiť.
Podporte petíciu za vyhlásenie referenda, ktorú organizuje OZ KOVO: Petícia za vyhlásenie referenda – Skôr do dôchodku
Znenie petície:
My, dole podpísaní občania Slovenskej republiky, podľa čl. 93 až 100 Ústavy Slovenskej republiky, ako aj
podľa Zákona č. 85/1990 Zb. o petičnom práve, v znení neskorších predpisov, žiadame prezidenta Slovenskej republiky, aby vyhlásil referendum o nasledujúcich otázkach:
- Súhlasíte s tým, aby bolo ústavným zákonom zastavené (ohraničené) predlžovanie dôchodkového veku
dosiahnutím 64 rokov veku? - Súhlasíte s tým, aby bolo ústavným zákonom zastavené (ohraničené) predlžovanie dôchodkového veku pre ženy
- dosiahnutím 63,5 rokov veku, ak vychovali jedno dieťa,
- dosiahnutím 63 rokov veku, ak vychovali dve deti,
- dosiahnutím 62,5 rokov veku, ak vychovali tri a viac detí?
Vyplnené petičné hárky posielajte na OZ KOVO, Miletičova 24, 815 70 Bratislava.
V parlamente nachádza návrh ústavného zákona na zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov. Poslanci majú o ňom definitívne rozhodnúť na nadchádzajúcej schôdzi, ktorá začína v utorok 27. novembra.
Veľmi nerád to robím LEBO petícia a referendum sú prejavom DEMOKRACIE a vôle ľudu !
Moja otázka je :
Kde boli odbory a všetci dnes PROTESTUJÚJI keď smer ktorý vládol CELKOM sám PRIJAL zákon o predlžovaní odchodu do dôchodku?
Prečo vtedy mlčali, čušali, boli ticho a nič nerobili.
Vopchali hlavy do piesku a nič nevideli a nič nepočuli !
Lebo oni nerobia to čo treba a čo pomáha občanom.
Vždy robia posluhovačov a podržtašky smeru.
To je tá najväčšia tragédia a len ukazuje ako nemajú svoju vôľu a svoje hodnoty a princípy.
Vždy a okamžite byť so smerom.
Lenže toto je už priveľa!
Najskôr ZA a čušať a po viac ako piatich rokoch ZRAZU potreba podporovať demagógiu a propagandu smeru !
Veď ten zákon o ktorom je petícia má platiť po roku 203X !!!
Ale o tom ani slovo.
Je to hanba takto sa nechať dať zneužívať a k DNEŠNÝM aktuálnym problémom a potrebám občanov SA NEVYJADROVAŤ.
Nehľadať riešenia nedôvery v štát a štátne inštitúcie.
Neriešiť nevymožiteľnosť práva , ústavy a základných práv a slobôd pre všetkých a každý deň.
Dookola omieľať staré frázy a poučky a nevidieť čo sa deje okolo nás = na slovensku každý deň aj teraz.
To je tá ľavicovosť a potom sa toľkí čudujú ako ľudia volia a koho podporujú?
Lebo KTO sa už zaujíma a zastane ľudí ?
@ Ján Zvolenký, opäť veľmi trefne vystihnutá podstata. Obaja ste to s Dr. Juhárom úplne presne vystihli a pomenovali. Smekám pred vami klobúk…. Dav Dva sa stava treťou kolónou Smeru…. Od ľavicového portalu by som očakával zdrcujúcu kritiku Smeru a s ním kolaborujúcich oranžových subordinovaných odborov.
Jediným šťastím je, že na Slovensku nebolo žiadne referendum platné okrem zmanipuliovaného do EÚ. Vyhodíme len preto 7-8 miliónov € za referendum, aby sme zistili v akej neúcte majú voliči Smer a s ním kolaborujúce oranžové odbory…
Pán Peter Poliak
áno súhlasím s VAMI že na DAV DVA sú veľmi smeráci preferovaní.
Mne chýba aby KTOKOĽVEK kto chce dávať „tón“ ľavicovosti mal by sformulovať ľavicové princípy.
Čo teda chce smer , odborári a aktivisti DAV DVA?
Svojou aktívnou účasťou pri zbere podpisov chcú zhoršiť stav ktorý máme dnes !!!
Opakujem ľavicoví „aktivisti“ chcú aby sa zhoršil stav aký máme na slovensku dnes t. j. v roku 2018!
Podľa referenda sa má ísť do dôchodku keď dosiahne občan 64 rok svojho veku !
Dnes sa ide skôr !
Čo je teda ľavicové na tom aby sa išlo do dôchodku neskôr ako DNES ???
??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Tak toto naozaj nemá chybu.
„Ľavicoví aktivisti z DavDva“ prispejú k ústavnému zabetónovaniu 2. dôchodkového piliera, teda k ústavnému zabetónovaniu privatizácie staroby. Kapitalistickí vlastníci DSS sa z tých zatiaľ 8 miliárd určite tešia, budú to zrejme mať zazichrované v ústave.
Aj vďaka „zvýšenému občianskemu tlaku na poslancov“ pri prijímaní tohto legislatívneho paškvilu, na obsah ktorého som už viackrát upozornil. Nadarmo, ako vidím …
Furt lepsie ako lavicovi hundrosi co nic nerobia…
treba si este rqaz precitat clanok , kde s auvadza znenie referenda…nic o 2. dochodkovom pilieri tam nieje
Keďže opakovanie je matka múdrosti, ešte raz:
1) Je irelevantné, že petícia neobsahuje 2. pilier.
2) V NR SR je konkrétny návrh zmeny ústavy, kde je okrem veku 64 rokov aj 2. pilier a právo na „primerané“ zabezpečenie v dôchodku (nie dôstojné prežitie staroby).
3) Bude sa hlasovať o zmene ako celku – to je zrejme dohoda a ústupok Smeru v záujme získania ústavnej väčšiny.
4. Zakotvenie konkrétneho veku odchodu do dôchodku do ústavy nepatrí!
Toto je, myslím si dostatočne fundovane urobené odôvodnenie, prečo za konkrétny návrh nehlasovať.
Pindy o ľavicových hundrošoch, čo nič nerobia, si niekam strčte. Vy, salónni ľavičiari, touto svojou „aktivitou“, ak to prispeje k prijatiu uvedenej novely ústavy, napáchate obrovské škody.
@ Imrich Juhár, bohuziaľ máte 100% pravdu, pretože spoločným znakom celej Slovenskej pseudo ľavice a zavislých na Smere odborov je utilitaristická kolaborácia a oportunizmus vrcholných predstaviteľov.
Politický marazmus, ktorý sa vlečie s ako červená niť cez neoboľševickú SDĽ a jej modifikacie v Smere je kašlanie z veľmi vysoka na pracujúcu triedu. Bohuziaľ na Slovensku je to beznadejné, lebo žiadna autentická ľavica de facto už dlhodobo neexistuje. Pamätajte na trefný výrok Petra Staněka, že dobre už bolo… (kým bola ľavica).
Načo tie emócie. Predlžovanie veku odchodu do dôchodku podľa zákona z 2012 prijatého Smerom SD poplynie po mesiacoch každoročne o pár mesiacov až do toho cieľového roka, ked sa „zastaví“ na veku 64 rokov podľa ústavného zákona, nič sa nezmení… JUDr.I.Juhár má pravdu v tom, že stále je na stole návrh Smeru, v ktorom popri Strope je aj Nedotknuteľnosť II.piliera. A politici si radi urobia navzájom kompromisy, lebo vek odchodu do dôchodku sa prijatím zákona neskráti. Len dôjde časovo do roku, tuším 2030. Referendum o tom jv súčasnosti – to e ťažký nezmysel, ktorý má odbory i politickú stranu Smer zviditeľniť medzi masami hlupákov…AK BY ALE NIEKTO ZRUŠIL ZÁKON USTANOVENÝ SMEROM SD Z 2012, POTOM BY OD 1.1.2019 ZNOVA VEK ODCHODU DO DOCHODKU KLESOL – A HNEĎ – NA 62 ROKOV…no ale to asi ľavica a ani L.Blaha nechcú. Śťastné vianoce, čakajte na svoj vek 64 a spievajte si s Beatles pieseň When I´m sixty four.
Peter, ale ked sa zrusi ten zakon, tak po volbach ked pride pravicova vlada tak ho mozu obnovit abo zhorsit…o to ide (tymto argumentoval aj viac krat Fico preco nezrusit zakon, ale radsej ustavny), preto to chcu dat do ustavy, aby sa to stale nemenilo. Vo viacerych krajinach naokolo je vek zastropovany, je to standardna vec.
Dík za podnet k diskusii a dúfam, bude konštruktívny i z mojej strany:
1.Ani tým ústavným zákonom si potom nemusíme byť tak istí – čo bude brániť Sas, Sme rodine, SNS, Mostu-Híd, KDH, LSNSKotleba a Spolu i Progresívnemu Slovensku „otvoriť“ ústavu a väčšinou hlasov zrušiť ten „Strop?“ – a len ten Strop, zatiaľ čo posvätenie II.piliera tam ponechaú?
2.Dnes ak SMER SD zruší zákon z 2012 a prinúti aj SNS i Bugárovcov zaň zahlasovať, dnes v 11/2018 má minister financií SR Kazimír dosť peňazí v rezerve, aby utiahol vyplácanie dôchodkov novým zo zákona vzniklým dôchodcom vo veku 62 rokov. A ešte to stihne dať i do zákonu o štátnom rozpočte 2019! Síce on ako osoba bude nespokojný – a možno rezignuje ako to chce urobiť Lajčák – lebo už nebude „najlepším premiantom“ medzi EU min.financií kvôli tomu, že by dosiahol vyrovnaný rozpočet SR. Lenže čo je z hľadiska ľavice dôležitejšie? Mať zabezpečených dôchodcov penziami od 62, alebo mať poklepkanie EÚ, MMF a ECB za vyrovnaný rozpočet? Nakukám: aj Kazimír hrá o kariéru niekde mimo SR, on už kašle na občanov Slovenska.
3.“Zastropovanie“ ako štandardná vec – iste, v kapitalizme. A v tých viacerých krajinách je tiež kapitalizmus. Prečo to chce silou-mocou slovenská ľavica, ak má možnosť znížiť vek odchodu do dôchodku ešte v 2018?
4.K otázke „sily po voľbách“…nuž, bude potrebné odteraz do volieb do NRSR (17 mesiacov) poriadne popracovať na tom, aby tu na Slovensku ľavica – po prvé vôbec bola, po druhé zosilnela – a po tretie – „prečíslila“ pravicu tak ako vo voľbách 2012. Zníženie odchodu veku do dôchodku už pre rok 2019 bude argument, ktorý si teraz vláda môže finančne dovoliť (rezervy sú! Kažimír vie…), a tie zástupy vďačných voličov bude v apríli či máji 2020 potrebovať.
Dík za diskusiu.
pán Dávid Diczházy
v čom je teda ten smer ľavicový?
aké ľavicové princípy dodržiava od roku 2006??
Aj napriek tomu, že som silne ľavicovo orientovaný, musím súhlasiť s tými ktorí tvrdia , že celé je to smradľavé maslo Smeru, konkrétne Richtera (nie Kaliňak, ale tento z..d mal byť už dávno odvolaný). I ja sa pýtam čo robil Smer keď zákon o odchode do dôchodku prijímal a mal dostatočný počet poslancov na prijatie akéhokoľvek zákona?
Skúsme sa na to pozrieť z pohľadu ,mojej manželky. Má 60 rokov, odpracovaných má 42, vychovala dve deti ( nie na úrad práce, ale do pracovného procesu), poberá minimálnu mzdu. Podľa starého zákona už by bola dva roky v dôchodku. Podľa Smerom prijatého, do dôchodku bude môcť odísť o tri roky ( o päť rokov viac) a dôchodok po odpracovaní 45 rokov jej bude vypočítaný z minimálnej mzdy. Na druhej strane žena z neprispôsobivého prostredia ktorá neodpracovala ani rok, dôchodok jej bude vypočítaní z priemernej mzdy. Kde je tu solidarita, spravodlivosť?
Myslím si že v tomto smere je návrh opozície spravodlivejší, po odpracovaní 40 rokov a počtu vychovaných deti (nie pre úrad práce)!!! V tomto prípade jak Smer tak aj odbory konajú v neprospech pracujúcich. Neviem čo je na tom sociálne! Možno pre tých čo nikdy nepracovali.