Robert Fico aj predseda Matice Gešper boli presne pred dvomi rokmi na odhalení busty Vladimíra Mináča

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

BRATISLAVA 8. 8, RIMAVSKÁ SOBOTA 10. 8. – Matica slovenská odštartovala triptych podujatí, ktorých poslaním je pripomenúť význam osobnosti slovenských dejín, významného spisovateľa povojnového obdobia, publicistu, esejistu, scenáristu, redaktora, literárneho kritika, národného umelca a nositeľa Radu Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam Vladimíra Mináča (* 10. august 1922, Klenovec – † 25. október 1996, Bratislava). Matica slovenská si Vladimíra Mináča pripomenula v spolupráci s rodinou Vladimíra Mináča a taktiež významnými slovenskými spisovateľmi, politikmi a umelcami. Predseda Matice slovenskej Marián Gešper prehlásil, že išlo jednoznačne o pozitívnu osobnosť slovenských dejín a Matice slovenskej.

Na slávnostnom odhalení busty v Rimavskej Sobote boli v úvode predstavení predseda Matice slovenskej Marián Gešper, primátor mesta Jozef Šimko, Vladimír Mináč ml., poslanec NR SR a predseda strany SMER Robert Fico, a ďalší zástupcovia samosprávy a iných organizácií. Súčasťou programu bol prednes básne (Ľubica Varjuová, Elena Nebusová) a vystúpenie folklórnych skupín. Jozef Šimko zdôraznil Mináčov odkaz v národnom štáte založenom na sociálnej spravodlivosti.

Predseda Matice slovenskej Marián Gešper pripomenul paralely a symboliky dvestoročníc štúrovcov a storočnice Vladimíra Mináča ako pomyselného neo-štúrovca, ako aj jeho historicko-geografickú prepojenosť s týmto národoveckým Gemersko-Malohontským regiónom. Uviedol tiež citát Štefana Moravčíka o prirodzenosti slovenského národovectva v Mináčovej tvorbe. Gešper opätovne zdôraznil, že Mináč je pre Maticu slovenskú historicky kladnou osobnosťou, ktorá stojí v národnom Panteóne popri osobnostiach ako Daxner, Francisci a Krčméry, ktorí sa v rôznych historických okolnostiach usilovali o národnú svojbytnosť pre Slovákov v skutočne ťažkých dobách. Mináčovská tradícia, ako novodobá tradícia, je podľa Gešpera rovnako významná ako Moyzesovsko-Kuzmányovská. Aj Vladimír Mináč ml. vo svojom príhovore zdôraznil geograficko-historickú kontextuálnu prepojenosť osobností Daxnera, Mináča a Clementisa. Vyzdvihol, že sa toto podujatie odohralo práve na Námestí Štefana Marka Daxnera a že Mináčova busta je v prítomnosti osobností Francisciho a Daxnera.

Robert Fico, ktorý si Mináča pamätá z počiatku svojej politickej kariéry, zdôraznil, že spisovatelia ako bol Mináč, ale aj L. Ballek či P. Jaroš kultivovali politické prostredie. Zdôraznil tiež, že Mináč reprezentuje vlastnosti, ktoré na Slovensku v súčasnosti chýbajú – podpora vzdelanosti, ľavicovosť, suverenita a antifašizmus. Fico tiež zdôraznil, že je neuveriteľné, že pri storočnici takého velikána ako je Mináč „nie je ani nohy zo slovenskej exekutívy.“ Písal sa rok 2022, pri moci bola vláda Eduard H. a ministerkou kultúry bola Natália M.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *